Новини

За останнє десятиліття кількість випадків менінгококової інфекції та бактеріальних менінгітів в Україні зменшується

Аналіз стану захворюваності на менінгококову інфекцію та бактеріальні менінгіти, результативність їх лабораторного підтвердження, в багаторічній динаміці має тенденцію до зниження. Станом на вересень нинішнього року зареєстровано 250 випадків менінгококової інфекції (за той самий період минулого року  — 271). За даними офіційної статистики кількість хворих на менінгококову інфекцію у 2014 році зменшилася на 22,44 % порівняно з 2013 роком (відповідно 349 випадків проти 450). Незважаючи на зниження захворюваності на менінгококову інфекцію, стабільною залишається кількість летальних випадків. Так, у 2014 році менінгококова інфекція стала причиною 60 смертей, а у 2013 році – 65. Більшість летальних випадків (86,7%) у 2014 році зареєстровано серед дітей — 52 випадки. Летальні випадки серед дітей зареєстровані в більшості регіонів країни за виключенням Кіровоградської, Херсонської, Чернігівської областей.

«Захворюваність на менінгіт має сезонний характер. Період, сприятливий для поширення захворювання залежить від збудника, який його викликає, – зазначає Святослав Протас, керівник Держсанепідслужби. – Із настанням холодів активізується менінгококова інфекція. Вона найчастіше призводить до захворювання на менінгіт у світі, і в Україні зокрема».

Менінгококова інфекція відрізняється поліморфізмом клінічних проявів від здорового насійства до тяжких генералізованих форм, таких як менінгіт, менінгококцемія, менінгіт і менінгококцемія. Саме такі випадки можуть призвести до смерті пацієнтів, більшість з яких діти. Зростанню захворюваності на генералізовані форми передує збільшення кількості безсимптомних носіїв інфекції, хворих на менінгококовий назофарингіт. Поширенню збудника сприяє скупчення дітей в дитячих колективах, антисанітарні умови.

Держсанепідслужба наголошує, що за виникнення будь-якої ознаки, яка вказує на можливість розвитку менінгіту необхідно негайного звернутися по медичну допомогу. Насторожити має будь-який висип на тілі на фоні підвищеної температури, сильний головний біль, нудота та блювання.

З 2007 року в країні відмічається стабільна тенденція до зниження захворюваності на бактеріальні менінгіти не менінгококової етіології, що за часом співпадає з початком вакцинації проти Хib-інфекції. Щеплення проти гемофільної інфекції на теперішній час не носить обов’язкового характеру, проте зниження захворюваності на бактеріальний менінгіт опосередковано свідчить про ефективність вакцинації. Для прикладу у 2014 році зареєстровано 313 випадків бактеріальних менінгітів, проти 504 випадків у 2013 році.

Довідково

Менінгококовий менінгіт починається, як правило, гостро, з різкого ознобу і підвищення температури тіла до 38-40°С. Лише у частини хворих за 1-5 днів з’являються продромальні явища у вигляді назофарингіту. Захворювання характеризується вираженою загальною слабкістю, болем в очних яблуках, особливо при русі, потім з’являється головний біль в лобово-скроневих, рідше – потиличних областях. Головний біль швидко наростає, стає розлитим, виснажливим, з характерним відчуттям стискання або розпирання. Виникає блювання, що не приносить хворому полегшення. Спостерігається підвищена чутливість до всіх видів зовнішніх подразників (світлобоязнь, гіперакузія), млявість, загальмованість, порушення сну. При тяжких формах характерні порушення свідомості (сомноленція, сопор, кома).Без адекватного лікування смерть може настати через 6-48 годин від початку хвороби.

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook