Статті

Є думка: Зайва вага — погано, дієта — ще гірше.

Сучасна мода на дієти, на мій погляд, нічого крім шкоди людям не приносить. Дієта не може бути універсальною, тому що кожна людина — індивідуальність. І користуватися дієтою потрібно з розумом. Лікарям дієтологамі гастроентерологам знайомий так званий ефект «рикошету» або як його зараз називають — ефект «йо-йо». Суть його полягає в тому, що після сидіння на жорсткій дієті, зайва вага повертається дуже швидко ще й з «доважком».

І любителі «поголодувати» або посидіти на різноманітних модних дієтах подібно дитячій іграшці «йо-йо» — то худнуть, то набирають вагу, знову худнуть і знову поправляються.

Все дуже просто. У відповідь на харчовий стрес, щоб уникнути порушення роботи органів і систем тіла, організм запускає своєрідний механізм захисту, суть якого в скороченні витрат енергії.

Під час дієт організм знижує активність обміну речовин, серцеву діяльність, дихання. В першу чергу страждають нирки. А коли людина повертається до старих харчових звичок, наляканий дієтою організм починає з подвоєною силою збирати калорії про запас.

Небезпека незбалансованих дієт полягає ще і в тому, що якщо людина відчуває брак білка, то необхідні йому для обмінних процесів амінокислоти організм «видобуває» з власних органів, перш за все — нирок.

На жаль, нирки можуть і не відновитися, а ось жирові клітини після закінчення голодування збирають жир активніше, ніж раніше. Ось і виходить замкнуте коло.

Чи є вихід із замкнутого кола?

Вихід є. Для того, що б позбавитися від зайвої ваги, потрібно просто нормалізувати своє харчування.

Мені пригадуються історія про видатну балерину початку ХХ століття Ганну Павлову. Коли Ганну запитали, як їй вдається зберігати фігуру, вона відповіла: «Ходжу нежрамши!».

Звучить трохи жорстко, але дуже справедливо.

Як правило, надмірна вага говорить про три речі:

про переїдання, незбалансований раціоні і про нестачу фізичних навантажень. Якщо ці складові зайвої ваги усунені, а вага не знижується або продовжує рости, рекомендуємо вам звернутися за консультацією до лікаря ендокринолога. Можливо, має місце гормональний дисбаланс.

Але я глибоко переконана, що зайва вага свідчить, перш за все, про те, що людина споживає більше, ніж йому потрібно.

Адже їжа — це, перш за все, пальне для нашого організму. І нам потрібно їжі рівно стільки, що б відновити енергетичні втрати ( я не говорю зараз про пластичну та ін. функції). Якщо людина активно рухається, відчуває протягом дня великі фізичні навантаження, то йому, природно, потрібно більше їжі. А для офісних працівників, які цілий день сидять за комп’ютером, а на роботу їздять машиною — менше. І якщо людина почала набирати вагу, значить він споживає пальног більше, ніж йому потрібно.

Так само я вважаю недоцільним намагатися скидати вагу за допомогою збільшення фізичних навантажень.

Я за фізичну культуру, але … уявіть собі, що у вашому будинку є піч. Ви кидаєте в топку дрова, що б підтримувати в будинку комфортну температуру. Але ось в будинку стає жарко. І замість того, що б кидати в піч менше дров, ви відкриваєте вікна і двері і активно намагаєтеся охолодити приміщення. Але при цьому продовжуєте кидати в топку паливо. Виглядає абсурдно, правда? Але ж саме це ми і робимо, коли намагаємося фізичними навантаженнями спалити «зайві калорії», замість скорочення обсягу споживання їжі або зменшення калорійності їжі.

Далі буде.

Наталя Усенко

Фахівець з здорового харчування,
ЦГЗ МОЗ України.

Комментировать

Нажмите для комментария