Акушерство та гінекологія Вибір редакції Статті

«Baby Screen» підтверджена якість США

Baby Screen

Перший в Україні розширений неонатальний скринінг «Baby Screen» в черговий раз пройшов перевірку якості Центром з контролю та профілактики захворювань США. 

 

Крапля крові, що визначає майбутнє

Захворювання, які пов’язані з порушенням обміну амінокислот, вуглеводів, органічних і жирних кислот та інших речовин, як правило, мають швидкий та прогресуючий характер. За відсутності ранньої діагностики та лікування, ці порушення можуть бути причиною раптової смерті на першому році життя дитини.

Крім того, порушення обміну речовин можуть призводити до важких серцево-судинних патологій, захворювань легень та шлунково-кишкового тракту, повної втрати слуху, розумової відсталості, інвалідності та смерті.

Тому в усіх розвинутих країнах вже півстоліття використовують розширений неонатальний скринінг. Слід пам’ятати, що значна частина метаболічних порушень, які вдалося виявити в перші дні життя малюка, піддаються корекції та лікуванню, що може значно покращити якість життя дитини з генетичним захворюванням та навіть зберегти життя.

Діагностика

Згідно зі статистикою, серед країн Європи Україна займає одне з найперших місць за показниками дитячої смертності. Саме тому рання діагностика метаболічних порушень у немовлят є пріоритетним напрямком розвитку системи охорони здоров’я. Між тим, на державному рівні й досі не створено належних умов для масового проведення розширеного неонатального скринінгу. Тим часом, дітей, які народжуються з генетичними порушеннями обміну речовин, щороку стає більше.

З метою вирішення цієї проблеми та виведення діагностики на принципово інший рівень клініко-діагностичний центр «Фармбіотест» за підтримки Інституту педіатрії, акушерства та гінекології імені академіка О.М. Лук’янової НАМН та Асоціації неонатологів України першим в Україні ініціював та впровадив проєкт «Baby Screen». Цей проєкт створений для виявлення 31 захворювання обміну речовин у новонароджених в перші дні життя і є першим розширеним неонатальним скринінгом, що виконується в Україні.

Золотий стандарт якості досліджень

В лабораторії клініко-діагностичного центру «Фармбіотест» для реалізації проєкту «Baby Screen» використовують новітній метод лабораторного аналізу – тандемну мас-спектрометрію. Це найбільш чутливий та точний метод вимірювання вмісту речовин у крові, що вказують на наявність генетично зумовлених метаболічних захворювань.

Для гарантування належної якості досліджень у лабораторії Фармбіотест щоденно здійснюється внутрішній контроль. Крім того, Фармбіотест регулярно бере участь у міжлабораторних порівняннях результатів вимірювань і має відповідні сертифікати. Втім, особливо важливим для лабораторії є підтвердження контролю якості в міжнародних центрах. Зокрема, точність та правильність лабораторних вимірювань для «Baby Screen» перевіряються в Німеччині всесвітнє відомим центром Reference Institute for Bioanalytics.

Найбільше досягнення лабораторії, яка щоденно працює над удосконаленням своєї роботи, – підтвердження належної якості лабораторних визначень Центром з контролю та профілактики захворювань США – Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

В квітні «Фармбіотест» отримав чергові результати міжлабораторного контролю якості досліджень від CDC. Згідно Proficiency testing CDC (Перевірка кваліфікації) лабораторія підтвердила повну відповідність результатів вимірювань тестових зразків надісланих CDC.

CDC – Федеральна агенція міністерства охорони здоров’я США, є світовим лідером у забезпеченні та контролі якості надання медичної допомоги. Цей комплекс наукових центрів знаходиться на передньому краї сучасної медичної науки та виконує всеосяжні наукові дослідження задля протидії глобальним загрозам здоров’ю людства, покращення систем охорони здоров’я не тільки у США, а в інших країнах світу. Окремий напрямок діяльності CDC – це організація та контроль виконання скринінгу новонароджених на спадкові хвороби обміну речовин. Лабораторії більшості розвинутих країн світу, які виконують скринінг з метою виявлення генетичних, ендокринних та метаболічних порушень для десятків мільйонів новонароджених, співпрацюють із CDC.

З огляду на велике соціальне значення проєкту «Baby Screen» для перевірки якості своєї роботи «Фармбіотест» обирає світових лідерів. І результати перевірки засвідчують —  якість лабораторних досліджень «Фармбіотесту» відповідає найвищим міжнародним стандартам.

Сьогодні «Фармбіотест» є першою та єдиною лабораторією з України, яка на міжнародному рівні виконує контроль якості лабораторних вимірювань, результати яких використовуються для виявлення хвороб обміну речовин.

Дивіться також: Новини МедПросвита|

Комментировать

Нажмите для комментария