Новини

Як бачать страхову медицину у МОЗ

Заступник міністра охорони здоров’я України Павло Ковтонюк пояснює, в чому суть медичного страхування і які аспекти роблять систему охорони здоров’я сучасною.

“Медичне страхування (health insurance) — нормальний вид діяльності та елемент багатьох систем охорони здоров’я. А “страхова медицина” — це мем. Це словосполучення неможливо перекласти на іноземну мову (спробуйте прямо зараз!) або пояснити людині з-за кордону”, — говорить Павло Ковтонюк.

Медичне страхування присутнє в усіх системах охорони здоров’я світу, навіть якщо вони не називаються “страховими”, і це далеко не завжди є ознакою сучасності системи. Наприклад, “страхова медицина” російського зразка.

Первинна ланка отримає ще 1 мільярд гривен від Кабміну через високий темп підписання декларацій

Ось що робить систему сучасною:

  • Чіткість гарантій та правил. За радянських часів все було безкоштовно. На папері. У житті діяли неформальні правила, за якими послугу або ліки можно було отримати або «дістати». У нормальній системі перелік гарантованих послуг та правила їх отримання публічні та зрозумілі пацієнту.
  • “Гроші ходять за пацієнтом”. І в “страховій” Німеччині, і в “бюджетній” Англії ніхто не фінансує утримання лікарень. Гроші платників податків ідуть на закупівлю послуг конкретним людям. Не важливо — через лікарняну касу, страховий фонд або Національну службу здоров’я.
  • Вибір пацієнта та конкуренція між лікарнями. Оскільки гроші “ідуть за пацієнтом”, то за пацієнта борються, він важливий. Є системи, де більшість лікарень приватні, а є такі, де більшість — державні. Але скрізь вони конкурують між собою — це поліпшує якість та рівень обслуговування людей.
  • Незалежність надання медпослуг від чиновників. Міністерства і місцева влада (за дуже-дуже рідкими винятками) не фінансують лікарні напряму. Це конфлікт інтересів: ти сам володієш лікарнею, і сам її фінансуєш. Національні служби здоров’я, страхові фонди, лікарняні каси існують для того, щоб бути технічними агенціями, які не залежать від політиків.

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook

    Найпопулярніше

    Вибір редакції