13 жовтня відбувся прес-брифінг «Врятувати рядового захисника», де були оприлюднені результати першого всеукраїнського тестування учасників АТО на гепатит С.
У липні-вересні 2015 року вперше у 23-х областях в Україні та Києві проводилося тестування 4367 учасників АТО (військовослужбовців ЗСУ, бійців Нацгвардії/МВС) на базі 68 лікувальних та інших закладів Міноборони, МВС та МОЗ України. Майже у 4 % бійців результати тесту на вірусний гепатит С виявилися позитивними.
Тестування супроводжувалося соціологічним дослідженням компанії «TNS», в якому взяло участь близько 3,5 тисяч з усіх протестованих бійців. Так були виявлені негативні тенденції щодо зростання показників інфікування та фактори ризику, що сприяють поширенню інфекції. Зокрема, серед мобілізованих, які не були в зоні антитерористичної операції, кількість осіб з позитивним результатом становила 2,6 %, водночас серед бійців, які вже побували в АТО, цей показник становить вже 4,5%, а в тих, хто знаходяться на лікуванні, сягає 5 %. Більшість бійців, які взяли участь у тестуванні засвідчили, що не піддавались серйозним медичним маніпуляціям: у 81% опитаних не було поранень, 92 % зазначили, що їм не проводилося переливання крові, 98 % не пересаджували органи або тканини, 92% не проводили стоматологічного лікування.
Основним фактором ризику інфікування Гепатитом С в районі АТО є татуювання. 23% респондентів заявили, що робили татуювання або пірсинг до або під час перебування в зоні АТО. Слід враховувати, що 59% з усіх протестованих одружені або проживають у цивільному шлюбі, відповідно при захворюванні на вірусні інфекції, автоматично піддають ризику захворювання своїх близьких, оскільки ці особи є чоловіками найбільш репродуктивного віку (в середньому 34 роки).
У прес-брифінгу взяли участь директор з політики та партнерства Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні Павло Скала, представники Міністерства оборони України, головний позаштатний спеціаліст МОЗ України із спеціальності «Інфекційні хвороби» професор Ольга Голубовська, директор ДУ «Український центр контролю за соціальними хворобами МОЗ України» професор Наталія Нізова, директор Програми ООН з ВІЛ/СНІДу (UNAIDS) в Україні Яцек Тишко та представники волонтерської організації ГО «Юридична Сотня».
Наталія Нізова зазначила, що важливо зосередити зусилля державних установ у сфері охорони здоров’я на профілактиці захворювання на Гепатит С не тільки серед збройних сил України, але і серед широких верств населення: «Необхідно дотримуватися стандартів інфекційного контролю, який, на жаль, зараз не витримує ніякої критики. Крім того, мають бути ухвалені законодавчі норми, які дозволяють здійснювати реєстрацію та закупівлю препаратів за прискореною процедурою для надання допомоги максимальній кількості хворих в Україні», — вважає вона.
Комментировать