«Лікарю потрібно думати про роботу, а не проте як заробити і як прогодувати родину…»
Сьогодні на питання журналістів Медпросвіти відповів Володимир Пляцек, завідувач центру радіології Національної дитячої спеціалізованої лікарні «ОХМАТДИТ» МОЗ України, найбільшого в Україні дитячого діагностично-лікувального закладу.
Володимире, у чому зараз полягають основні проблеми у функціонуванні Охматдиту, окрім ситуації навколо розкрадання коштів на його будівництво, про яку вже неодноразово згадували ЗМІ?
Проблем вистачає…
Мене, як керівника Центру радіології, хвилюють такі речі: гарний стан обладнання та плановий технічний нагляд за ним (з цим проблема), професійний ріст співробітників та їх мотивація (і тут фінансова складова має не останнє місце), електронизація та автоматизація робочих процесів (життя просто вже вимагає більш ширшого використання цифрових технологій).
Якого обладнання вам насамперед не вистачає?
Нам дуже не вистачає МРТ. З цим проблема. Ми вимушені домовлятись, де тільки можливо, проводити таке обстеження. І потрібно віддати належне, що і КЛ «Феофанія», і Центральний військовий госпіталь, і НПМЦ дитячої кардіології та кардіохірургії нам допомагають. Але цього недостатньо, особливо для дітей вікової групи до 5 років, яким МРТ проводиться під анестезією. Іноді доводиться чекати декілька місяців.
Як ви взаємодієте із владою?
Особисто я не взаємодію. Але з ЗМІ знаю, що Гройсман В.Б. опікується будівництвом нового діагностично-лікувального корпусу.
Точно знаю, що заступник голови комітету ВРУ з охорони здоров’я Оксана Анатоліївна Корчинська вже багато років є Головою Наглядової ради лікарні, і багато чого зробила для наших пацієнті. Ще багато допомоги і уваги отримуємо від Ганни Гопко, вона теж член Опікунської ради.
Які нові можливості відкриє новий корпус лікарні саме для вашої лікарської спеціалізації?
Можливостей багато, але мабуть найбільша, що дитина з онкогематологічною патологією зможе на місці отримати повний цикл і діагностки, і лікування, від простого аналізу крові до трансплантації кісткового мозку та променевої терапії. І все в межах одного корпусу. Такого в Україні ще немає.
Чи достатньо буде фахових лікарів для роботи на високоточному обладнанні?
Для початку (організація роботи та запуск обладнання) лікарі будуть, а от коли вийдемо на так би мовити, «промислові» об’єми, лікарів буде не вистачати.
Чи почали вже готувати таких спеціалістів?
Лікарів готували активно в 2012-2014 роках. З призупиненням будівництва процес підготовки, відповідно, теж призупинився. Але на запуску буде кому працювати.
Яка, на ваш погляд, ситуація і зпідготовкою кваліфікованих медиків у регіонах?
Як і усюди, це проблема. Тобто теоретична частина є, а практична… Це складне системне питання.
І як можна ефективно підвищити їх кваліфікацію?
Вчитись і працювати. Лікарю потрібно думати про роботу, а не проте як заробити і як прогодувати родину. Навчання має бути системним, послідовним і максимально практичним. Ну і відповідати сьогоденню, а не ретроспективним аспектам. Лікарі мають спілкуватись з закордонними колегами і мати можливості стажуватись у провідних клініках світу. А це і фінансове, і системне питання.
Часто кажуть, що високому професіоналізму лікарів на місцях заважає їхнє особисте небажання вчитись чомусь новому. Що, на вашу думку, треба змінити у особистих поглядах лікарів на місцях?
У будь-якій галузі є люди які хочуть вчитись новому і які не хочуть. Питання в умовах роботи і мотивації. Якщо Держава в цьому зацікавлена, то має подумати про механізми як це створити. Я за вільний ринок і конкуренцію. Якщо я хочу заробляти і мати гідні умови життя, то маю бути найкращим фахівцем в моїй галузі і якісно працювати. Повторюсь, для цього потрібно створити відповідні умови. Ще питання в протоколах лікування і обстежень, в доказовій медицині, в ліцензіюванні лікарів та зростанню ролі професійних асоціацій у визначенні кваліфікації лікарів.
І чи треба їм взагалі ці погляди змінювати?
Це кожний має визначити сам. Особисто я оберу лікаря, який постійно вчиться і працює, має багато пацієтів та добру репутацію. Навіть якщо це буде коштувати значних грошей. Хіба якість може бути дешевою?
Комментировать