Дефіцит вітаміну D асоціюють з раком, серцево-судинними захворюваннями і остеопорозом, але клінічні випробування добавок вітаміну D дали змішані результати. Нове дослідження, яке виявило зв’язок між активною формою вітаміну і кишковими бактеріями, може допомогти пояснити, чому.
Вітамін D необхідний для сильного імунітету і підтримки здоров’я кісток і зубів.
Кілька досліджень показали, що низький рівень вітаміну D в крові корелює з широким спектром захворювань, включаючи рак, серцево-судинні захворювання, діабет і остеопороз.
Деякі з досліджень навіть вказували, що низький рівень вітаміну D пов’язаний з важкою формою COVID-19, хоча дані не дуже переконливі.
Чому не працює
Попри ці асоціації, дані про користь широкого застосування добавок вітаміну D для профілактики захворювань у здорових в іншому людей неоднозначні.
Наприклад, велике клінічне випробування не виявило доказів того, що добавка вітаміну D запобігає серцево-судинні захворювання і рак у людей похилого віку. Інше дослідження не знайшло доказів того, що приймання добавок покращує здоров’я кісток.
Це очевидна відсутність користі для здоров’я від широко розповсюджених добавок вітаміну D збило з пантелику та ввело в замішання медичних дослідників.
Вчені з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго в Ла-Хойя виявили можливе пояснення. Їх результати опубліковані в Nature Communications.
У чому секрет?
У документі передбачається, що кишкові бактерії можуть грати життєво важливу роль в перетворенні неактивного вітаміну D в його активну, що сприяє зміцненню здоров’я форму.
Коли медичні працівники та медичні дослідники хочуть визначити статус вітаміну D у людини, вони вимірюють рівень неактивного попередника в сироватці крові, тому що це показує, скільки вітаміну D зберігається в організмі.
Однак вирішальним фактором може бути те, як метаболізується вітамін, а не його запаси.
При вимірюванні кількості активного вітаміну D в крові літніх чоловіків, дослідники Каліфорнійського університету в Сан-Дієго виявили, що його рівні корелюють з різноманітністю спільноти бактерій, що живуть в їх кишечнику, або мікробіома кишківника.
Подяка бактеріям
Рівні активного вітаміну D також корелюють з кількістю «дружніх» бактерій в кишечнику.
«Ми були здивовані, виявивши, що різноманітність мікробіома — різноманітність типів бактерій в кишечнику людини — тісно пов’язане з активним вітаміном D, але не з його формою-попередником», — говорить старший автор дослідження доктор Дебора Кадо, директор Клініки остеопорозу. в UC San Diego Health.
«Вважається, що більша розмаїтість кишкового мікробіома пов’язано з поліпшенням здоров’я в цілому», — додає вона.
Підготовлено за підтримки ЦГЗ МОЗ України
Комментировать