Вибір редакції Новини

Випадіння волосся під час Covid-19

Як лікувати постковідне випадіння волосся?

За час пандемії коронавірусу значно почастішали скарги пацієнтів на стрімку втрату волосся після перенесеної коронавірусної хвороби. Чому відбувається надмірне випадіння, чи можна і як вплинути на цей процес, які супутні захворювання може запустити ковід, коли необхідно звертатися до лікаря-трихолога – ми розберемося у нашому матеріалі.

Чи може випадати волосся після коронавірусу

Випадіння волосся є досить типовим для різних захворювань, які супроводжуються підвищенням температури та інтоксикацією організму. Коронавірусна хвороба – не виняток, оскільки зазвичай супроводжується гарячкою. Як наслідок, після перенесеного захворювання часто спостерігається значна втрата волосся.

Інтенсивність випадіння волосся залежить від того, наскільки важко людина перехворіла на ковід. Якщо перебіг захворювання був відносно легким, пацієнт може втратити від 20 до 30%. У важких випадках – 50% і навіть більше. Нормою вважається випадіння до 100 волосин на добу. Щоденна втрата 300 волосин вже свідчить про наявність серйозної проблеми, що призводить до різкого зменшення густоти волосся і потребує звернення до спеціаліста.

Важливо розуміти, що стрімка втрата волосся відбувається лише через 3 місяці після перенесеної коронавірусної хвороби.

Цей процес супроводжується передчасним завершенням фази росту, переходом на етап відпочинку, а потім – випадіння. Таке випадіння називається телогеновим (стан, коли волосся раптово починає випадати більше норми протягом певного часу).

В цілому постковідне випадіння волосся у 95% випадках є телогеновим і має доброякісний характер. Тобто не призводить до загибелі волосяного фолікула, а лише завершує його фазу росту раніше. Вже за кілька місяців почне рости нове волосся, а згодом відновиться й об’єм зачіски.

Однак ковід може запустити й інші механізми випадіння волосся, наприклад, аутоімунного характеру – гніздова алопеція або деякі випадки рубцевої алопеції (фолікулярний плаский лишай тощо). Їхня небезпека у тому, що вони призводять до руйнування волосяного фолікула. І це не просто перезавантаження, а знищення волосини, яка вже не росте.

Так, у разі гніздової алопеції фолікули знищуються, імунна система їх тимчасово «вимикає» і волосся не росте, що може тривати навіть кілька років. Такі стани потребують обов’язкового лікування.

Причини втрати волосся

Їх достатньо багато. Волосся може випадати внаслідок фізіологічних процесів в організмі (наприклад, після пологів), або проблема надмірної втрати може виникнути після перенесеного грипу, кору, вітрянки, ГРВІ з високою температурою.

До того ж випадіння волосся – класична реакція волосяного фолікула на різноманітні стресові ситуації, отруєння, крововтрати, прийом деяких медикаментів, неповноцінне харчування тощо.

Отже, коли людина бореться із важким захворюванням, організм самостійно переходить у безпечний режим – і лише життєво важливі органи отримують всю енергію, інші ресурси організму розподіляються за залишковим принципом. Відтак нашому волоссю не вистачає потрібного живлення. Зокрема, мова йде про білок, мікроелементи, які вкрай необхідні для росту волосся.

У нормі приблизно 90% волосся має рости, а 10% фолікулів – бути у спокої, тобто не продукувати волосся у даний період. Під час перебігу коронавірусного захворювання кількість волосся, що активно росте, може знижуватися до 80 або 70%, а іноді й більше.

Хто вразливий до постковідного випадіння волосся?

У групі ризику люди середнього віку і старше (30-40 років). Також дана патологія може турбувати пацієнтів значно старшого віку – 60+. Причому, чим важче протікала коронавірусна хвороба, тим сильнішою буде втрата волосся.

Зазвичай із проблемами випадіння волосся звертаються жінки. Оскільки вони мають довше волосся і його стрімке випадіння дуже помітне. Чоловіки, як правило, не звертають увагу на інтенсивність втрати волосся після ковіду. Проте слід насторожитися, якщо випадіння волосся аутоімунного характеру, наприклад, коли на голові з’являються вогнища. Вони можуть охоплювати невеликі ділянки, від кількох мм до кількох см і більше, і мати такі ділянки, де волосся взагалі не росте чи ростуть одиничні волосини. Якщо мають місце подібні проблеми, це однозначно є приводом негайно звернутися до фахівця.

Постковідна втрата волосся триває в середньому 1,5 місяці

Нещодавно іспанські вчені опублікували результати дослідження, відповідно до якого післяковідне випадіння волосся триває в середньому 47,5 дня. Це в принципі підтверджується й у наших пацієнтів. Однак, тривалість даного процесу безпосередньо залежить від того, наскільки довго і важко пацієнт хворів. Зазвичай після коронавірусу цей процес триває від 1 до 3 місяців.

Люди починають скаржитися в середньому через 3 місяці після перенесеної хвороби. Наприклад, якщо минулої весни пік захворювань на коронавірус фіксували у березні-квітні та на початку травня, то у червні-липні ми щоденно мали досить велику кількість пацієнтів, у 30% з яких були проблеми з постковідним випадінням волосся. Тому зараз, після спалаху COVID-19 у листопаді 2021 р., ми очікуємо масові звернення з приводу втрати волосся на початку лютого.

Чи може випадіння минути саме по собі 

У більшості випадків так і відбувається. Адже постковідне випадіння волосся у чистому вигляді не потребує якогось специфічного лікування. Після хвороби організм людини поступово відновлюється, а відтак випадіння волосся самостійно закінчується протягом 1-2 місяців.

Насправді об’єми втрати волосся і тривалість цього процесу фактично були закладені ще на етапі, коли людина захворіла на ковід. Тобто за три місяці до того, як почалися проблеми з волоссям. Отже, вплинути на це вже неможливо. Проте необхідно звернути увагу на те, щоб постковідне випадіння не завуалювало інші супутні захворювання, за яких може відбуватися телогенове випадіння волосся.

Це стосується, наприклад, порушень функції щитоподібної залози, а також станів, коли організм потерпає від дефіциту заліза, анемії, різноманітних гормональних порушень тощо.

Коли необхідно звертатися до лікаря-трихолога

Для постковідного випадіння волосся абсолютно обґрунтованою є тактика спостереження, зважаючи на той факт, що радикально вплинути на цей процес нам не вдасться.

Зазвичай, якщо коронавірусна хвороба не була занадто агресивною, втрата волосся має бути нетривалою – до 2 місяців і завершитися самостійно.

Якщо у пацієнтів випадіння триває понад 3 місяці, є підстави думати, що справа не лише у ковіді. Можливо перенесене захворювання стало поштовхом для загострення хронічних хвороб людини, що може спровокувати вторинне випадіння волосся.

Для того, щоб з’ясувати, які саме проблеми зі здоров’ям могли виникнути внаслідок ковіду, необхідно звернутися за консультацією до лікаря. Фахівець спрямує вас на обстеження, запропонує здати аналізи, щоб встановити, що провокує втрату волосся і порадить, як діяти у конкретній ситуації.

Збільшення волосини під мікроскопом дозволяє об’єктивно визначити причини випадіння

Дуже часто наші пацієнти зі звичайним телогеновим випадінням волосся скаржаться на те, що волосся випало та зовсім не росте. У такому разі шкіру голови пацієнта має ретельно оглянути лікар-трихолог, призначити трихоскопію. Цей метод дозволяє при збільшенні волосся у 20-70 разів, ретельно розглянути його, встановити показники втрати та зростання волосся, детально оглянути їх структуру, товщину, виявити справжню причину випадіння. Крім того, це допоможе призначити правильне лікування та спрогнозувати його результати.

У випадку виявлення під час огляду більш серйозних патологій, може знадобитися біопсія шкіри голови – метод діагностики, який дозволяє на мікроскопічному рівні виявити причини патологічного процесу, уточнити той чи інший діагноз.

Вплинути можна лише на нове волосся

Фактично ми можемо вплинути лише на нове волосся, яке відростає. Можна застосовувати спеціальні препарати, які можуть активізувати ріст волосяного фолікула (раніше відведених йому 3 місяців) та пришвидшити появу нового волосся. Іноді їх призначають при постковідному випадінні волосся. Проте існує небезпека. Адже стимулюючи швидкий ріст волосся, разом із тим, препарати призводять і до збільшення процесу випадіння.

Зазвичай стрімка втрата волосся дуже лякає людей. Тому, з одного боку, не варто вдаватися до дій, які б пришвидшували цей процес. А з іншого – фізіологічно передбачено, що фолікул має 3 місяці відпочивати і лише потім рости. Тому скорочувати цей процес «відпочинку» теж не зовсім раціонально.

Як лікувати постковідне випадіння волосся

У більшості випадків немає потреби у його проведенні. Однак ігнорувати проблему із втратою волосся не варто. Є сенс обстежитися, щоб виключити ймовірні захворювання, які можуть бути причиною випадіння. Зокрема, провести скринінг функцій щитоподібної залози (на дефіцит заліза, мікроелементів, вітамінів). І якщо там повний порядок, це ще один аргумент вдатися до простого спостереження.

Якщо ж таки буде підтверджено проблеми зі здоров’ям, не ігноруйте це, обов’язково проконсультуйтеся із фахівцями і почніть лікування. В іншому випадку, поки причина не ліквідована, випадіння волосся триватиме й далі.

Зазвичай люди сподіваються на існування якоїсь чарівної пігулки, яка одразу допоможе вирішити проблему. Однак треба зважати, що процес відновлення волосся потребує комплексного вирішення та часу.

Як покращити стан волосся та припинити його випадіння:

● переглянути свій раціон, включивши до нього білкові продукти (тваринні та рослинні білки, наприклад, м’ясо, риба, бобові тощо). Волосся на 85-90% складається із білка, тому він обов’язково має бути в нашому раціоні;

● забезпечити відновлення в організмі вітамінів та мікроелементів (додати до харчування овочі, фрукти, горіхи тощо);

● обстежитися й отримати кваліфіковану консультацію лікаря та ін.

Важливо також за потреби звернутися до психолога, адже стрімка втрата звичного для людини об’єму волосся багатьох лякає і потребує кваліфікованих роз’яснень різних фахівців. Психічне заспокоєння пацієнта відіграє важливу роль для позитивного прогнозу подолання цього патологічного стану.

Кузьма Хобзей, лікар-дерматолог, трихолог, спеціаліст з хірургічного відновлення волосся

* Це авторська точка зору, вона може не збігатися з позицією порталу МедПросвіта

Читайте рубрику: Новини МедПросвита| Територія пацієнта

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook

    Найпопулярніше

    Вибір редакції