Керівникам українських закладів охорони здоров’я законодавчо надано більше допомоги відносно формування і затвердження усіляких штатних розкладів. У відповідному наказі йдеться про те, що кадри підбиратимуться виходячи із того, який обсяг медичної допомоги і фактичного навантаження виконує певна медична установа.
Примірні штатні нормативи закладів охорони здоров’я затверджені наступним наказом
- Наказ МОЗ України від 11 травня 2016 року №427 «Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 23 лютого 2000 року №33».
У прес-службі українського МОЗу звертають особливу у увагу на те, що усі затверджені штатні нормативи носять виключно рекомендаційний характер.
Читайте також: Мусий: Законопроект по автономности клиники исключает риск приватизации
Головне правило наказу полягає в тому, що штатний розклад медичної установи формується залежно від того, який обсяг медичної допомоги надається саме цим закладом і погоджується особисто керівником закладу, після чого його має затвердити головний розпорядний бюджетних коштів.
Також керівникам закладів охорони здоров’я надано право у межах бюджетного фонду оплати праці змінювати штатний розклад підрозділів, наприклад, вводити посади, що не передбачалися у нормативах цього закладу.
При цьому керівникам медичних закладів заборонили вводити посади, що не були передбачені Національним класифікатором професій України, діючим переліком лікарських посад і посад молодших фахівців з медичною освітою.
Читайте також: Эксперты: украинские клиники должны получить автономию до конца 2017 года
Комментировать