Вибір редакції Новини

Відчуття тривоги та порушення сну — найчастіше скарги пацієнтів щодо ментального здоровʼя у 2023 році

Відчуття тривоги та порушення сну — найчастіше скарги пацієнтів щодо ментального здоровʼя

Протягом 2023 року близько 135 тисяч пацієнтів отримали допомогу за пакетом «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Найбільше на порушення ментального здоров’я скаржилися жінки — понад 72 тисячі. Також внесені дані про звернення до лікарів «первинки» щодо скарг на ментальне здоровʼя більше ніж 18 тисячі дітей.

За даними ЕСОЗ, найчастіше у 2023 році пацієнти скаржилися щодо ментального здоровʼя на:

— відчуття тривоги/нервування/напруженості — 66 537 звернень;

— порушення сну — 42 830 звернень;

— психологічні симптоми/інші скарги — 27 358 звернень;

— пригнічений настрій — 10 932 звернення;

— дитяча поведінка/симптоми/скарги — 7 717 звернень;

— порушення памʼяті — 6 625 звернень;

— гостра реакція на стрес — 5 382 звернення;

— інші психологічні розлади — 4 923 звернення;

— поведінка роздратованість/злість — 4 674 звернення;

— старість, відчуття/поведінка старої людини — 2 676 звернень.

Щоб надавати послуги з охорони ментального здоровʼя, лікарі «первинки» проходять відповідне навчання. Для масштабування такої підготовки 29 грудня 2022 року на платформі Академії НСЗУ запустили онлайн-курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги з використанням керівництва mhGAP». З того часу його успішно пройшли понад 80 000 осіб, серед яких — майже 17 000 лікарів первинної медичної допомоги.

Цей курс дає неспеціалізованим зі психологічної допомоги кадрам (наприклад, сімейним лікарям, терапевтам та педіатрам) необхідні знання і навички для надання послуг з охорони ментального здоровʼя. З-поміж іншого програма курсу навчає, як надавати в межах компетенцій допомогу відповідно до конкретного стану пацієнта, зокрема користуючись здобутими навичками кейс-менеджменту. Тож підготовлений сімейний лікар, терапевт чи педіатр може надати пацієнту базові послуги, а за необхідності — скерувати до профільного спеціаліста.

Так, наприклад, протягом 2023 року після звернення до лікаря первинної меддопомоги (ПМД) пацієнти надалі отримали консультацію:

  • невролога/невролога дитячого/лікаря-психолога/психіатра/психотерапевта — 35 457 пацієнтів,
  • невролога/невролога дитячого — 22 470 пацієнтів,
  • лікаря-психолога/психіатра/психотерапевта — 20 853 пацієнти.

Зазначимо, такі послуги є абсолютно безоплатними, адже надаються у межах Програми медичних гарантій. Нині понад 70 % комунальних закладів «первинки» мають підписаний контракт із НСЗУ на пакет «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Загалом майже 1000 медзакладів за 4000 місцями по всій країні надають безоплатні послуги з охорони ментального здоровʼя в межах цього пакету.

Знайти контакти найближчого до вас закладу ПМД можна на інтерактивній мапі на сайті НСЗУ: Е-дані/Аналітичні панелі (дашборди)/Надавачі медичної допомоги за напрямом «Психологічна та психіатрична допомога». Або ці дані допоможуть знайти оператори контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.

Нагадаємо, інтеграція послуги з ментального здоров’я в систему первинної медичної допомоги є компонентом пріоритетного проєкту Міністерства охорони здоров’я у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» — ініціативи першої леді Олени Зеленської.

Інтеграція послуг з охорони психічного здоровʼя реалізується у межах Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року. Стратегія безбар’єрності розроблена за ініціативи першої леді Олени Зеленської.

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook