За статистикою, близько 95% пацієнтів стоматологічних клінік стикаються з проблемами, пов’язаними з ростом зубів мудрості. У процесі еволюції щелепа людини значно зменшилася, через що для правильного прорізування третіх молярів просто не вистачає місця. Такі зуби можуть викликати низку ускладнень, і в більшості випадків пацієнтам рекомендується їх екстракція. Процедура видалення вісімки у Києві доступна майже в кожній стоматологічній клініці, головне — вчасно звернутися до фахівця.
Симптоми, що сигналізують про проблеми із зубами мудрості
Коли у пацієнта виникають проблеми із зубами мудрості, найчастіше проявляються такі симптоми:
- Неприємний запах із рота;
- Почервоніння і набряк у ділянці ясен;
- Больові відчуття при відкритті щелепи;
- Гострі або тягнучі болі навколо місця прорізування зуба;
- Дискомфорт під час жування;
- Больові відчуття під час ковтання;
- Підвищена температура.
За появи таких ознак необхідно негайно звернутися до стоматолога. В іншому разі існує високий ризик деформації прикусу, а також розвитку ускладнень, таких як запалення, абсцес, флегмона або остеомієліт щелепи.
Коли зуб мудрості підлягає видаленню?
Показання для видалення восьмого зуба можуть бути плановими та терміновими. Планова операція проводиться в таких випадках:
- Зміщення і деформація сусідніх зубів;
- Часткове прорізування третіх молярів або їхній ріст під неправильним кутом;
- Запалення та інфекція тканин;
- Розвиток кісти або пухлини;
- Сильне пошкодження зуба карієсом;
- Відсутність зуба-антагоніста на протилежній щелепі.
Термінова екстракція показана у випадках розвитку важкої інфекції вісімки, викликаної абсцесом верхньої або нижньої щелепи. Також таку операцію проводять у разі перелому зуба мудрості внаслідок механічного впливу.
Коли зуб мудрості можна не видаляти
У деяких випадках немає потреби в проведенні видалення зубів мудрості. Якщо треті моляри повністю і правильно прорізалися, не завдають болю, не викликають запальних процесів і не загрожують здоров’ю сусідніх зубів, стоматолог може рекомендувати залишити їх. Однак навіть ті вісімки, які не завдають неприємностей на цей момент, можуть стати причиною запалення в майбутньому. Тому важливо регулярно відвідувати стоматолога для моніторингу стану ротової порожнини.
Як проходить операція з видалення вісімки
Коли у пацієнта є показання для видалення зубів мудрості, хірург обирає метод операції — простий (якщо третій моляр повністю прорізався) або складний (якщо вісімка прорізалася частково або знаходиться під яснами).
При простому видаленні процедура займає близько 10 хвилин, плюс час на дію анестезії (5-7 хвилин). Ця процедура зазвичай не вимагає розсічення ясен або висвердлювання кістки. Стоматолог за допомогою інструментів просто розгойдує зуб і витягує його. У рану може бути поміщений препарат із протизапальним засобом. Іноді на м’які тканини накладаються шви для зменшення ризику кровотечі.
Перед складною екстракцією пацієнту обов’язково роблять рентген, щоб визначити ступінь прорізування зуба, його кут нахилу і структуру коренів. Потім проводиться анестезія, після чого розрізаються ясна і висвердлюється кістка. Зуб може бути розділений на частини для полегшення його вилучення. Операція завершується ушиванням м’яких тканин. Тривалість процедури варіюється від 20 хвилин до 2 годин, залежно від складності випадку.
Процес видалення зуба мудрості на верхній щелепі зазвичай проходить легше, ніж на нижній, оскільки останній може мати велике і вигнуте коріння. Також варто зазначити, що кістка нижньої щелепи відрізняється підвищеною щільністю.
Профілактика ускладнень після екстракції
Після видалення вісімок важливо правильно доглядати за порожниною рота. Під час реабілітаційного періоду пацієнтам рекомендується дотримуватися дієти, виключивши з раціону тверді, гарячі та гострі продукти. Також важливо відмовитися від паління й вживання алкоголю, оскільки це може сповільнити процес загоєння рани та викликати запалення.
Для зняття болю і профілактики інфекції лікар може призначити знеболювальні препарати та антибіотики. Також пацієнту можуть бути призначені антисептичні ванночки. Однак слід зазначити що після операції суворо забороняється полоскати ротову порожнину, бо це може порушити формування згустку крові в лунці видаленого зуба.
Після екстракції зубів мудрості слід регулярно відвідувати стоматолога. Завдяки цьому лікар зможе контролювати процес загоєння рани та своєчасно виявляти можливі ускладнення.
Комментировать