До уваги Юридична консультація

Важливо знати: Як реалізуються права медиків у допуску до професії

Підвищення кваліфікації лікарів_медпросвіта

МОЗ України продовжує інформаційну кампанію щодо прав медичних працівників. В матеріалі йдеться пояснення щодо професійного розвитку та кваліфікації медика.

Кожен медик має право займатись медичною і фармацевтичною діяльністю відповідно до спеціальності та кваліфікації, а також підвищувати свою кваліфікацію і проходити перепідготовку. Щоби ці права не були умовними і лікарі могли розвиватись професійно без бюрократичних бар’єрів, МОЗ України кардинально змінює базові підходи. Розповідаємо детально про зміни, права лікарів і можливості впливати на ситуацію.

Про освіту лікарів

Уперше в історії незалежної України держава впроваджує комплексний підхід і впроваджує Стратегію розвитку медичної освіти. Стратегію підтримали міжнародні експерти, зокрема, голова Світової федерації медичної освіти Девід Гордон високо оцінив план змін в українській освіті, а Україну вперше представили на Світовій конференції Всесвітньої організації медичної освіти, яка є світовим центром із розробки стандартів медичної освіти на міжнародному рівні.

Докорінна зміна підходів в навчанні і професійному розвитку дозволить українським лікарям бути конкурентоспроможними на міжнародному рівні і надавати пацієнтам якісні послуги.

За останні три роки зроблені важливі кроки для якісної зміни медичної освіти:

 • впроваджено поріг для вступу на медичні спеціальності, щоб відбирати у медичні ЗВО лише сильних і вмотивованих абітурієнтів;
 • з 2019 року студенти-медики складатимуть Єдиний державний кваліфікаційний іспит — нову комплексну атестацію профільних знань студентів-медиків;
 • проведено міжнародне моніторингове дослідження якості вищої медичної освіти;
 • впроваджено безперервний професійний розвиток для лікарів.

Усі ці кроки спрямовані на те, щоби кожен лікар міг якісно реалізувати своє право займатись медичною і фармацевтичною діяльністю відповідно до спеціальності та кваліфікації.

Інформаційна кампанія від МОЗ: Які права має лікар та як мають забезпечуватись належні умови роботи

Про професійний розвиток медиків

Кожен лікар має право на підвищення кваліфікації і перепідготовку. Водночас досі таке навчання було досить формальним і не завжди вимоги збігалися з реальними освітніми потребами лікарів. Щоби зняти бюрократичні бар’єри і зробити професійний розвиток максимально комфортним і корисним для кожного лікаря, МОЗ України цього року впровадило систему безперервного професійного розвитку (БПР).

Що змінилось:

 1. Замість часто формальної і забюрократизованої атестації кожних 5 років — щорічне навчання за абсолютно чіткими і простими правилами.
 2. Замість монополії провайдерів освітніх послуг (чітко визначених закладів, де підвищувати кваліфікацію) — вільний вибір тем, змісту і форматів навчання. Тепер лише лікар визначає, де, коли і як навчатись — в Україні чи за кордоном, дистанційно чи стаціонарно, у державному чи приватному освітньому закладі тощо.
 3. Атестація: замість 20 сторінок статистичних показників і співбесіди, лікарі подаватимуть індивідуальне освітнє портфоліо всього на 1 сторінку, без співбесіди.

За кожен вид навчання лікарю нараховуватиметься певна кількість балів, що зазначена в додатку до порядку проведення атестації лікарів. У 2019 році набір 50 балів БПР рекомендований, а обов’язковим стане з 01 січня 2020року. Лікарям, які повинні проходити чергову атестацію у 2019 році та які навчались на передатестаційному циклі у 2018 або 2019 роках, буде нараховано 50 балів БПР на основі документів, отриманих після успішного завершення передатестаційного циклу.

Комментировать

Нажмите для комментария

  Ми на Facebook

  Найпопулярніше

  Вибір редакції