Вибір редакції Статті

Вакцина проти COVID-19 – ефективна чи дієва?

Новітність вакцин проти COVID-19 може здатися дещо страхітливою, і цілком природно, що питання про їхню ефективність виникають. Поки Pfize/BioNTech впроваджують свою вакцину проти COVID-19 в Сполученому Королівстві та Сполучених Штатах, світ задається питанням, наскільки вона буде ефективною.

Наразі, згідно з представленими даними, вакцина Pfizer/BioNTech може похвалитися 95% ефективністю, розробка Oxford/AstraZeneca має в середньому 70% ефективність, а творіння Moderna, як повідомляється, має ефективність 94,1%. Але що це означає?

Ефективність проти дієвості — в чому різниця?

По-перше, варто відзначити, що «ефективність» і «дієвість» — це різні речі. Незважаючи на те, що новинні агентства часто використовують їх як взаємозамінні, під ефективністю розуміється те, як вакцина діє в ідеальних лабораторних умовах, наприклад, у клінічних випробуваннях. Дієвість, навпаки, стосується того, як вона працює в реальному світі.

Іншими словами, словосполучення «ефективність 90%» означає, що в групі, яка отримувала вакцину під час проведення клінічних випробувань, на 90% менше випадків захворювання порівняно з групою плацебо.

Однак учасники, відібрані для клінічного дослідження, переважно більш здорові й молодші, ніж представники загальної популяції, і в них немає супутніх захворювань. Більш того, дослідники зазвичай не включають в ці дослідження певні групи, наприклад, дітей або вагітних.

Отже, хоча вакцина може запобігти захворюванню 90% учасників у ході випробувань, при введенні більш широким верствам населення ми найвірогідніше побачимо певне зниження ефективності, і показник дієвості виявиться дещо іншим. Втім, це цілком природно і все одно дуже непогано.

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook