Вагітність і підвищення артеріального тиску: взаємозв’язок. Основні групи лікарських препаратів для лікування гіпертонії – їх опис та правила застереження.
Підвищення тиску при вагітності ЗАВЖДИ має насторожити жінку і слугувати сигналом для якнайш- видшого звернення до лікаря. Чому ?
По-перше, артеріальна гіпертонія під час вагітності може бути симптомом ураження нирок, центра- льної нервової системи.
По-друге, нелікована гіпертонія у вагітної жінки несприятливо позначається на здоров’ї майбутнього малюка.
І, нарешті, артеріальна гіпертонія у вагітних займає друге місце серед причин материнської смертності після емболії .
Наразі лікування гіпертонії у вагітних жінок і годуючих матерів є серйозною проблемою. В сучасній практиці відсутні контрольовані порівняльні клінічні випробування з достатньою кількістю учасників. У багатьох дослідженнях вивчалася тільки терапевтична концентрація препарату в крові та грудному молоці, а не дія на дитину, не оцінювалась тривалість вигодовування — чи були відмови від годування під час прийому препаратів.
Основні групи лікарських препаратів для лікування гіпертонії , що найчастіше використовуються в повсякденній практиці.
АТЕНОЛОЛ, МЕТОПРОЛОЛ, ПРОПРАНОЛОЛ (більше відомі як Анаприлін або Обзидан) є основни- ми представниками групи так званих Бета-адреноблокаторів, механізм дії яких, виходячи з назви, полягає в блокуванні рецепторів серця і судин . У результаті такої блокади запобігається дію норад- реналіну, і, як наслідок, знижується серцевий ритм і артеріальний тиск.
У кількох дослідженнях ці препарати показали високі концентрації в грудному молоці. У двох випад- ках під час застосування атенололу у дітей виникала задишка і серцебиття. Таким чином, ці препа- рати не рекомендуються до застосування годуючим жінкам.
З групи β-блокаторів низька концентрація в грудному молоці, і, відповідно, безпечне застосування виявлена у пропранололу і небівололу (НЕБІЛЕТ). Останній офіційно дозволений до застосування у вагітних.
Показання: артеріальна гіпертонія, ішемічна хвороба серця. Слід ще раз підкреслити особливо, що не слід самостійно розпочинати прийом ліків; необхідно обов’язково проконсультуватися з лікарем, який вирішить питання щдо необхідності медикаментозної терапії і призначить схему лікування.
Протипоказання: підвищена чутливість до препарату або його компонентів (це положення відно- ситься до всіх ліків), бронхіальна астма (препарати цієї групи можуть спровокувати загострення захворювання), важка серцева недостатність, тяжкі порушення функцій печінки, артеріальна гіпотонія, рідкий пульс, порушення ритму серця, м’язова слабкість.
Побічні ефекти: головний біль, запаморочення, втома, нудота, сухість у роті, пронос або запор, по- рушення ритму серця, набряки, сонливість, безсоння, «кошмарні сновидіння», галюцинації, алергічні реакції.
Заходи безпеки: під час лікування необхідний контроль артеріального тиску і частоти серцевих ско- рочень .
ЕНАЛАПРИЛ (Енап, Ренітек), КАПТОПРИЛ (Капотен) відносяться до наступної групи препаратів для зниження артеріального тиску.
Механізм дії — блокада ферменту, через що гальмується перехід ангіотензину I в активну судинозвужуючу речовину ангіотензин II. Результат — зниження артеріального тиску. Препарати цієї групи в найменшій кількості виявлялися в грудному молоці. Однак, рекомендації до їх використання під час грудного вигодовування суперечливі: в офіційних фармакологічних довідниках (Регістр лікарських засобів Росії, Відаль ) вагітність і грудне вигодовування є протипоказаннями до прийому цих препа- ратів , а в деяких зарубіжних джерелах є дані щодо застосування цих ліків під час лактації.
Показання: артеріальна гіпертонія, хронічна серцева недостатність. Протипоказання: підвищена чу- тливість, виражені порушення функції нирок, підвищення рівня калію в крові вагітність, дитячий вік.
Побічні ефекти: головний біль, запаморочення, втома, судоми, нервозність, шум у вухах, сухий кашель, болі в животі, пронос, нудота, алергічні реакції тощо.
Комментировать