Неонатологія та педіатрія

В очікуванні другого дива

Друге диття

Готовність психологічна жінки до народження другої дитини. «Організаційні питання» та поради по їх вирішенню.

Пам’ятаєте той час, коли ви прислухалися до кожної щонайменшої зміни в собі, в своєму організмі, коли в ньому жив, розвивався, штовхалася маленька грудочка? Тепер ця грудочка — поки єдиний предмет вашої уваги. Але, як в казці мовиться, чи довго, чи коротко — і ви знов почали прислухатися до себе. І не помилилися: ви знов вагітні. Ви вдруге станете мамою. І скоро той чоловічок, який нітрохи не сумнівається, що він — центр Всесвіту, стане зовсім не єдиним. Він стане старшим. І це — дуже великий стрес для малюка…

Чи готова ваша дитина до народження брата або сестрички? Чи готові ВИ до того, що ваша дитина буде не єдиною в сім’ї? Чи готові ви до того, що повинні наділяти любов’ю і турботами не одного, а двох? До цієї події обов’язково треба підготуватися самій і підготувати свій первісток. Як це зробити? Звичайно, підготувати — це не просто сказати: «Знаєш, малюк, а у тебе скоро з’явиться братик або сестричка!» Готувати треба поступово, довго і поволі. І в цьому питанні важливе значення має вік вашої першої дитини.

Індивідуальний підхід

Якщо вашому малюку не виповниться ще трьох років на момент народження другої дитини, то процес підготовки проходитиме легше. Чому? У більшості людей в пам’яті залишаються події саме після трьох років. Тому той період життя, коли малюк був єдиною дитиною в сім’ї, якщо і залишиться в його пам’яті, то спогади будуть не дуже яскравими. Але це зовсім не означає, що і готувати дитину до народження другого малюка зовсім не потрібно. Потрібне, обов’язково потрібне! Почніть звертати увагу первістка на те, як здорово грати удвох, разом ліпити Паски, бігати і т.д., навіть в дощову погоду завжди є з ким повозитися. Читайте малюку казки, де у героїв є брати і сестри («Три поросята», «Вовк і семеро козенят» та інші). Дійдіть разом висновку, що удвох-то набагато веселіше.

Але не варто ставити дитині питання про те, хоче він братика або сестричку. Можливо, він відповість «ні» — і тоді переконати його буде непросто. Але відразу обумовлюйте той факт, що його друг спочатку буде ще дуже маленьким і відразу грати не зможе. Так що грати! Він буде таким маленьким, що його потрібно буде годувати з грудей молочком, він не умітиме ні ходити, ні навіть говорити! Тому мамі, тобто вам, потрібно буде трохи допомогти виростити такого друга. А хто допоможе мамі? Звичайно, її найкращий в світі помічник.

Малюка, який все ще спить у вашій спальні, самий час переселити в окрему кімнату. А своє маленьке ліжечко хай старша дитина урочисто «подарує» майбутньому молодшому. І зробити такий подарунок потрібно не безпосередньо перед родами, а як мінімум за декілька тижнів. Більш того, вам коштує разом з дитиною облаштувати його нове житло.

Якщо ваша старша дитина вже ходить в дитячий сад, майте на увазі: у цьому віці діти пам’ятають багато що. І, звичайно, той період життя, коли він був один, залишиться в пам’яті малюка. Але сенс підготовки буде колишнім, тільки, напевно, варто переконати крихту, що ще давно саме він хотів, щоб у нього були братик або сестричка. Даний вік не відміняє подарунки від «черевця». Давайте первістку торкатися до свого живота, особливо під час ворушінь всередині, пояснюючи, що так малюк зсередини «вітається» з своїм старшим братом або сестрою. І якомога більше розповідайте дитині про те, яким він був в черевці, і потім, коли тільки народився. Завжди цікаво послухати про себе те, чого зовсім не пам’ятаєш.

Якщо старша дитина ходить в школу, вам доведеться дещо складніше. Як не дивно, але чим старша дитина, тим більше ревнощі. Хоча начебто і доросліше, і все розуміє, але… З дітьми, які постарше, розмови про те, що це він сам хотів, вже не викличуть великої довіри. Тут більше підійде «серйозна» розмова про те, що у вас в сім’ї буде збільшення. Саме у всіх, а не тільки у мами або у обох батьків. Не розділяйте сім’ю на частини: ви всі разом чекаєте збільшення. Ви навіть можете попросити дитину взяти участь в обговоренні імені малюка, навіть краще, якщо ви попросите скласти цілий список можливих імен, окремо для хлопчиків і для дівчаток.

Звичайно, школяреві випаде частина турбот про малюка. Щоб це не стало тягарем, постарайтеся, щоб ці турботи виглядали не як обов’язок або наказ, а як ваше прохання: «Можна тебе попросити помити пляшку? Справишся?», «Якщо я тебе попрошу, ти зможеш принести пелюшку?». І завжди потрібно дякувати за будь-яку допомогу, навіть за маленький вчинок, адже це хоч і великий, але все ще дитина.

Хто допоможе мамі?

Вам з чоловіком непогано обговорити і такий варіант: чи варто запросити ще і домробітницю, щоб вона допомагала вам по будинку і в приготуванні їжі хоч би на той період часу, коли ви повернетеся з пологового будинку і цілком віддаватимете свій час новонародженому. Можливо, доцільно буде запросити няню для старшої дитини хоч би на декілька годин в день, щоб вона могла проводити з ним що розвивають заняття, читати, грати. Це потрібне, щоб старший не відчував себе «покинутим», адже, як би ви не розривалися, основний час займатиме малюк.

«Організаційні питання»

Щоб не трапилося такого, що в суєті клопоту про молодший ви не встигатимете щось купити старшому, то постарайтеся вибрати час і придбати шкільно-письмове приладдя «із запасом». Складного в цьому нічого немає: список учбової літератури завжди відомий в кінці або на самому початку навчального року, а канцелярські товари, навіть якщо ви купите в надлишку, зайвими ніколи не будуть. А ось одяг і взуття наперед і у великій кількості купувати не варто, особливо на початку літа — влітку зростання дітей активніше, і ваша дитина не встигне навіть відновити того, що ви йому купите. Але якщо у вас зберігся одяг того періоду, коли старша дитина була грудною, то її потрібно перебрати, відсортувати за розмірами і по сезонах і ще раз простягати і погладити. Вона-то вже точно стане в нагоді!

Якщо ваша дитина не відвідувала дитячий сад, то спеціально із-за народження другої дитини віддавати його туди не потрібно. Але якщо через якийсь час ви планували віддати старшого в сад, то виглядати це повинно природно, а не так, як ніби у всьому «винен» молодший. Намагайтеся щоб старша дитина, по можливості, вела той же спосіб життя, що і до появи свого молодшого братика (сестрички) — тобто відвідував ті ж кухлі (секції, заняття), що і раніше.

Чи потрібно купувати продукти про запас на час вашої відсутності? Дивлячись які. Свіжі овочі-фрукти повинні бути свіжими, а не замороженими. Тому їх заготовлювати у великій кількості не варто. А ось заморожені овочі, м’ясні продукти, продукти тривалого зберігання — будуть дуже до речі. Тільки добре, якщо робити це будете не ви, а ваші помічники, родичі, чоловік під вашим чуйним керівництвом. Треба поклопотатися не тільки про продукти, але і про засоби гігієни, миючих засобах і т.д. Чим менше турбот ви залишите на післяпологовий період, тим вам же легше!

Ніби все приготували… Але про всяк випадок краще скласти великий список-нагадування (можливо, навіть зручніше це буде зробити у формі таблиці): де і що лежить, що і в якому порядку варто надягати, робити, готувати і т.д. Наклейте такі списки на шафи, тумбочки, коробки, пакети. Ці записки можуть стати в нагоді не тільки няні, але і вашому чоловіку, який, як відомо, у відсутність дружини погано орієнтується в домашньому господарстві.

Ну ось, тепер можна і в пологовий будинок збиратися. І повірте, якщо справилися з одним, то і з другим точно справитеся! З двома легше!

Комментировать

Нажмите для комментария