Новини

В Україні презентували «Check point» — унікальну модель відновлення психічного здоров’я для тих, хто зазнав впливу війни

Check point - унікальна модель відновлення психічного здоров’я

Сьогодні спеціалісти Центру психічного здоров’я та реабілітації ветеранів «Лісова поляна» Міністерства охорони здоров’я України презентували унікальну модель відновлення психічного здоров’я «Check point» для тих, хто пережив психотравмуючі події. Захід відбувся в межах ініціативи першої леді Олени Зеленської зі створення Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки.

Участь у презентації взяли представники офісу першої леді, міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко та директор Місії USAID в Україні Джеймс Хоуп, захисники України, представники міжнародних організацій, громадянського суспільства, соціально відповідального бізнесу.

«Повномасштабне воєнне вторгнення росії до нашої держави поставило перед сферою охорони здоров’я України нові складні виклики. Проте майже через 11 місяців впевнено стверджуємо, що ми тримаємося і ми непохитні. Але ніхто точно не знає, коли завершиться війна та скільки триматися ще. Ми ж точно знаємо, що у наших силах побудувати таку систему підтримки психічного здоров’я, яка уже зараз дозволить отримати комплексну допомогу кожному і кожній, хто відстоював Україну на полі бою, хто перебував під окупацією або зазнав руйнівного впливу війни. Cаме такою є мета ініціативи першої леді зі створення Національної програми психічного здоров’я» — сказав Віктор Ляшко.

USAID залишається відданим стратегії підтримки українців в отриманні необхідних послуг із психічного здоров’я. Під час заходу Джеймс Хоуп засвідчив важливу роль Центру психічного здоров’я та реабілітації ветеранів «Лісова поляна» і оголосив про підтримку з боку USAID у створенні на базі закладу нового ресурсного центру з питань психічного здоров’я. Створення ресурсного центру — це частина допомоги, яку у розмірі майже 36 мільйонів доларів США USAID виділило від початку війни на розширення доступу до послуг психічного здоров’я та на підтримку ініціативи першої леді України зі створення Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки.

Після повномасштабного вторгнення з боку Росії потреба у фаховій допомозі у сфері психічного здоров’я в Україні зросла в рази. Створення ресурсного центру за підтримки проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я» допоможе масштабувати досвід «Лісової Поляни» та проводити навчання фахівців, які працюватимуть як в медичних закладах, так і в громадах, надаючи послуги з відновлення психічного здоров’я для постраждалих від психотравмуючих подій. Модель послуг, запроваджена «Лісовою Поляною», вже довела свою ефективність. То ж відтепер навчені за програмою фахівці зможуть застосовувати цю модель для роботи у громадах всієї України, працюючи з ветеранами, їхніми сім’ями та тими, хто зазнав впливу війни.

Презентована модель є мультимодальною. Вона передбачає застосування великої кількості різних підходів, методів, принципів лікування й реабілітації для досягнення найкращого ефекту відновлення психічного здоров’я. ЇЇ основа — підхід до здоров’я людини як до системи, на яку впливають біологічні, психологічні та соціальні чинники. Отже, і допомога має враховувати кожен із цих чинників.

Директорка Центру психічного здоров’я та реабілітації ветеранів «Лісова поляна» Ксенія Возніцина розповіла: «Модель заснована на багаторічному успішному досвіді роботи нашої команди з травмами війни у ветеранів. Вона акумулює не тільки наші, а й найкращі світові практики. Модель має робочу назву “Check Point” або ж “Контрольна точка”. Так нас назвав один із пацієнтів після лікування. Він сказав, що тут буквально «перезавантажився». І це, дійсно, – контрольна точка піклування про стан свого психічного здоров’я: відновлення втрачених сенсів, отримання нових навичок та знань, трансформація травматичного досвіду в посттравматичне зростання».

За словами Ксенії Возніциної, з огляду на масштаби війни наша країна має потребу у створенні низки реабілітаційних центрів, і презентована модель дозволить зробити роботу таких центрів максимально ефективною.

Підтримку Центру «Лісова поляна» здійснює проєкт USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я в Україні», що реалізує організація Пакт.

Довідка: Центр «Лісова поляна» — це державний заклад управління МОЗ, який є першим в Україні медичним центром зі спеціалізацією на лікуванні психотравми і наслідків черепно-мозкових травм, а також допомозі особам, які пережили полон та тортури. Команда працює з 2014 року з травмами війни та має великий практичний досвід у наданні послуг, навчанні фахівців, розбудові мережі допомоги для згаданих категорій осіб. Центр акумулює український та міжнародний досвід, забезпечує навчання, підвищення кваліфікації фахівців, що реалізується через роботу Тренінгової платформи.

Комментировать

Нажмите для комментария