07 жовтня 2015р. відбулося урочисте підписання чотиристороннього Меморандуму про взаєморозуміння та співпрацю у сфері протидії ВІЛ/СНІД між Міністерством охорони здоров’я України, ДУ «Український центр контролю за соцхворобами МОЗ України», Об’єднаною Програмою ООН з ВІЛ/СНІД (ЮНЕЙДС) та компанією Deutsche Gesellschaft für internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH в Україні.
Цей Меморандум дає можливість об’єднати зусилля для боротьби з епідемією ВІЛ-інфекції, зміцнити партнерство та заручитися міжнародною підтримкою для подолання епідемії ВІЛ в Україні. Вперше в Україні такий рамковий документ за участю міжнародних партнерів має на меті профілактику ВІЛ-інфікування серед загального населення.
Урочисте підписання відбулося за участю Міністра охорони здоров’я України Олександра Квіташвілі, Директора ДУ «Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами МОЗ України» (УЦКС) професора Наталії Нізової, Директора GIZ Бюро в Україні Сабіне Мюллер, Регіонального директора ЮНЕЙДС у країнах Східної Європи та Центральної Азії Вінея Салдана та Посла доброї волі ЮНЕЙДС у Східній Європі та Центральній Азії Віри Брежнєвої.
За словами Міністра охорони здоров’я України Олександра Квіташвілі, держава підтверджує свою відданість справі боротьби з ВІЛ/СНІДом. «Питання протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу є одним із пріоритетних для Уряду України, і саме на Міністерство покладено забезпечення формування та реалізації державної політики у сфері охорони здоров’я та боротьби з ВІЛ. Ми готові очолити ініціативу партнерів та в межах своїх повноважень підтримати впровадження в Україні спільної інформаційної кампанії з профілактики ВІЛ. А успішна імплементація такої Кампанії дасть змогу підвищити ефективність Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014–2018 роки».
Важливість цього документу для країни також відзначила і директор ДУ «Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами МОЗ України» Наталія Нізова: «Незважаючи на вкрай низький рівень фінансування саме профілактичного напрямку боротьби з ВІЛ у державі, країна усвідомлює, що молода генерація людей має бути здоровою. Цей документ допоможе перейняти кращий світовий досвід у протидії СНІДу серед загального населення, підкреслити необхідність серед молодих людей відповідального ставлення до свого здоров’я, до свого партнера, і ми вдячні і міжнародним партнерам, і Міністерству охорони здоров’я зокрема, за можливість безпосередньо займатися цим напрямком».
За оцінками ВООЗ та ЮНЕЙДС, Україна залишається регіоном з високим рівнем поширення ВІЛ-інфекції серед країн Східної Європи та Центральної Азії. За офіційною статистикою, з початку 2015 року в Україні зареєстровано біля 10 000 людей, які живуть з ВІЛ, а загальна кількість осіб, яким було поставлено діагноз ВІЛ-інфекція, з 1987 по 2015 рік складає понад 274 тис. осіб. До 55% людей, які живуть з ВІЛ, не знають про свій статус і залишаються поза медичним спостереженням.
Така ситуація викликає стурбованість міжнародних організацій, які підтримують Україну в боротьбі з епідемією. «За дорученням Федерального Уряду Німеччини, GIZ підтримує процес перетворень в Україні з 1993 року, а боротьба з ВІЛ/СНІД є одним з ключових напрямків нашої співпраці з Україною. Хочу нагадати, що на початку 1990-х років Німеччина стикнулась з однією з найтяжчих епідемій ВІЛ у Європі, і після використання багатьох інструментів та методик, найефективнішими виявились саме профілактичні програми для загального населення, які охопили все суспільство, підвищили обізнаність щодо ВІЛ та популяризували відповідальну поведінку і здоровий спосіб життя. Саме тому ми вітаємо підписання цього Меморандуму, адже ми впевнені, що лише разом можна подолати епідемію ВІЛ», — наголосила Директор GIZ Бюро в Україні Сабіне Мюллер.
ЇЇ також підтримав у своєму виступі Регіональний директор ЮНЕЙДС у країнах Східної Європи та Центральної Азії Віней Салдана. ЮНЕЙДС співпрацює із національними партнерами задля реалізації нової стратегії 90-90-90, що включає в себе досягнення до 2020р. таких показників: 90% людей, які живуть з ВІЛ, знають свій ВІЛ-статус; 90% людей, які живуть з ВІЛ та знають свій ВІЛ-статус, отримують антиретровірусне лікування; у 90% людей, які отримують лікування, досягнутий невизначений рівень вірусного навантаження. «Спільна реалізація інформаційної кампанії з профілактики ВІЛ у партнерстві ЮНЕЙДС, GIZ, за умови лідерства Уряду України та залучення громадянського суспільства, стане важливим кроком в мобілізації суспільства для перемоги над епідемією СНІД», — підкреслив він.
Посол доброї волі ЮНЕЙДС у Східній Європі та Центральній Азії Віра Брежнєва висловила свою підтримку цій ініціативі. «Все починається із інформації та знань. А цього ніколи не буває багато. Тому я із задоволенням підтримую цей Меморандум, який дозволить об’єднати зусилля і ресурси Уряду України, GIZ та ЮНЕЙДС – і розгорнути широкомасштабну та яскраву інформаційну кампанію і донести до кожного необхідну інформацію про ВІЛ», — зазначила вона.
Після завершення офіційної частини відбулася робоча дискусія в рамках Круглого столу «Превентивні кампанії з ВІЛ: вибраний європейський та український досвід», в якій взяли участь представники Уряду України, громадського сектору та міжнародних організацій для обговорення ефективної співпраці та презентації ініціатив з протидії ВІЛ в Україні в умовах сучасних викликів та досвіду кампаній, спрямованих на загальне населення
Комментировать