Новини

Ухвала: Надати слідчому тимчасовий доступ до документів МОЗ з можливістю їх вилучення

Ухвала: Надати слідчому тимчасовий доступ до оригіналів документів з можливістю їх вилучення в копіях, які зберігаються в Міністерстві охорони здоров’я України,

Печерський районний суд міста києва

Справа № 757/62871/16-к

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2016 року Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва Бабенко С.Ш., при секретарі Вишневській О.Р., за участю сторони кримінального провадження старшого слідчого в ОВС ГСУ Національної поліції України Харкевича В.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Києва клопотання старшого слідчого в ОВС ГСУ Національної поліції України Харкевича В.П., погоджене прокурором відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням і підтримання державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Департаменту нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності Генеральної прокуратури України Козубом О.М., про тимчасовий доступ до речей і документів, —

В С Т А Н О В И В :

В провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС ГСУ Національної поліції України Харкевича В.П., погоджене прокурором відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням і підтримання державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Департаменту нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності Генеральної прокуратури України Козубом О.М., про тимчасовий доступ до речей і документів, які зберігається в Міністерстві охорони здоров’я України, із можливістю вилучення їх оригіналів.

Обґрунтовуючи подане клопотання, сторона кримінального провадження вказує, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється розслідування у кримінальному провадженні № 42016000000002842 від 12.10.2016 за фактом розтрати бюджетних коштів, виділених на закупівлю лікарських засобів у 2015 році за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи МОЗ України у 2015 та 2016 роках сформували потребу в закупівлі лікарських засобів та виробів медичного призначення по семи державним цільовим програмам, а саме: «Централізована закупівля медикаментів для лікування туберкульозу», «Централізована закупівля лікарських засобів для забезпечення дітей, хворих на гемофілію типів А або В, або хворобу Віллебранда», «Централізована закупівля медикаментів для хворих на вірусні гепатити В і С», «Централізована закупівля тест систем для діагностики ВІЛ-інфекцій, супроводу АРТ та моніторингу перебігу ВІЛ-інфекцій у хворих, визначення резистентності вірусу, проведення референт досліджень», «Централізована закупівля лікарських засобів та продуктів харчування для дітей, хворих на орфанні захворювання», «Централізована закупівля тестів, витратних матеріалів для діагностики туберкульозу», «Централізована закупівля медикаментів для дітей, хворих на хронічний вірусний гепатит», а також орієнтовну вартість на визначені лікарські засоби та вироби медичного призначення, а після цього, з метою закупівлі визначеної кількості лікарських засобів та виробів медичного призначення по вказаним цільовим програмам, 27.10.2015 між МОЗ України в особі Міністра О.Квіташвілі та Програма розвитку Організації Об’єднаних націй (ПРООН) в особі Янтомаса Хімстра укладено угоду № 1 на загальну суму 620 070 700 грн на закупівлю лікарських засобів і виробів медичного призначення.

17.12.2015 між МОЗ України в особі Міністра О.Квіташвілі та Програма розвитку Організації Об’єднаних націй (ПРООН) в особі Янтомаса Хімстра укладено угоду № 2 на загальну суму 260 954 293,89 грн на закупівлю лікарських засобів і виробів медичного призначення.

МОЗ України на виконання умов указаних угод № 1 від 27.10.2015 та № 2 від 17.12.2015 перерахувало на рахунки ПРООН грошові кошти в сумі 620 070 700,00 грн та 260 954 293,89 грн відповідно.

ПРООН для виконання умов указаних угод закупило в ТОВ «Лінк-Медітал», ТОВ «Людмила Фарм», ТОВ «Київське регіональне фармпідприємство», датської компанії «Ново Нордіск А/Т та латвійської компанії «Magnipharma LTD» лікарські засоби та вироби медичного призначення, які, після цього, були поставлені уповноваженим підприємствам МОЗ України, а саме: ДП «Укрвакцина» та ДП «Укрмедпростач».

У ході досудового розслідування встановлено, що ПРООН закупило лікарські засоби в указаних суб’єктів господарювання за цінами, які на 50% перевищують середньоєвропейські ціни на лікарські засоби та на 20-40% перевищують середні ціни в Україні, але при цьому, незважаючи на настання строків поставки, ПРООН не виконано умов указаного договору та забезпечило постачання лікарських засобів не в повному об’ємі, а лише на 75% від запланованого обсягу закупівлі.

Крім того встановлено, що за умовами указаних угод, після того як МОЗ України перерахує кошти, а ПРООН проведе процедуру закупівлі, ПРООН передає МОЗ України детальну інформацію про поставку, включаючи інформацію про всі витрати, пов’язані із запропонованою поставкою, інформацію про постачальника, ціну товарів, вартість фрахту і страхування товарів, інших витрат, пов’язаних із поставкою (зокрема, при необхідності, витрат на логістику, пов’язаних із діяльністю по складуванню та дистрибуції на території України) товарів, специфікацію, дату поставки товарів. МОЗ розглядає та погоджує умови закупівель не пізніше, ніж протягом п’яти робочих днів з моменту отримання такої інформації, а також зазначеними угодами передбачено, що після того як МОЗ України перерахує кошти, а ПРООН проведе процедуру закупівлі, ПРООН передає МОЗ України детальну інформацію про поставку, включаючи інформацію про всі витрати, пов’язані із запропонованою поставкою, інформацію про постачальника, ціну товарів, вартість фрахту і страхування товарів, інших витрат, пов’язаних із поставкою (зокрема, при необхідності, витрат на логістику, пов’язаних із діяльністю по складуванню та дистрибуції на території України) товарів, специфікацію, дату поставки товарів. МОЗ України розглядає та погоджує умови закупівель не пізніше, ніж протягом п’яти робочих днів з моменту отримання такої інформації.

У ході досудового розслідування також установлено, що закуплені МОЗ України у ПРООН лікарські засоби та вироби медичного призначення на виконання указаних угод після їх митного оформлення відвантажуються на уповноважені МОЗ України підприємства, а саме: ДП «Укрвакцина» та ДП «Укрмедпостач».

У ході розслідування, з метою витребування документів стосовно організації та проведення указаної вище закупівлі лікарських засобів та виробів медичного призначення через міжнародну організацію ПРООН до МОЗ України органом досудового розслідування в порядку ст. 93 КПК України направлено запит про витребування копій документів, однак службові особи МОЗ України не надано запитувані документи.

З метою встановлення кола осіб причетних до вчинення указаного кримінального правопорушення, повноти виконання угод щодо постачання для МОЗ України лікарських засобів та виробів медичного призначення і дослідження шляхів легалізації незаконно отриманих державних коштів необхідно провести тимчасовий доступ до документів щодо організації та проведення закупівель у 2015-2016 роках МОЗ України через міжнародну організацію ПРООН лікарських засобів та виробів медичного призначення, слідчий просив клопотання задовольнити.

У судовому засіданні слідчий клопотання підтримав, посилався на достатність підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення необхідної інформації.

На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходиться інформація, з огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації.

Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, вилучити їх (здійснити виїмку).

Згідно ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать, зокрема, відомості, які можуть становити конфіденційну інформацію, в тому числі, яка містить комерційну таємницю.

Відповідно до ч. 1,2 ст. 32 Конституції України ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України; не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. Зазначені вимоги кореспондуються з вимогами ч. 2 ст. 14 Закону України «Про захист персональних даних».

За вимогами ч. 2 ст. 21 «Про інформацію» конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом, та за вимогами ч. 2 ст. 7 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації, які володіють конфіденційною інформацією, можуть поширювати її лише за згодою осіб, які обмежили доступ до інформації, а за відсутності такої згоди — лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі і документи перебувають у володінні відповідної юридичної особи, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а також доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Заслухавши пояснення слідчого, дослідивши матеріали, якими обґрунтовується подане клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання, оскільки слідчим у судовому засіданні доведено, що було вчинене кримінальне правопорушення, дані про яке містяться у витягу з ЄРДР, що відомості, які містяться в документах, доступ до яких він просить надати, перебувають у володінні відповідної юридичної особи, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, містять відомості, які можуть бути використані як докази в кримінальному провадженні та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.

Разом з тим, клопотання слідчого не містить доводів, які б давали підстави слідчому судді для надання доступу до документів з метою вилучення саме оригіналів запитуваних документів.

Посилання слідчого на те, що оригінали зазначених документів мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, тобто мають значення речових доказів, не спростовують факт того, що копії вказаних документів не зможуть підтвердити викладені слідчим у клопотанні обставини.

Керуючись ст.ст. 159, 160, 162, 163, 164, 166 КПК України, слідчий суддя

У Х В А Л И В :

Клопотання задовольнити частково.

Надати старшому слідчому в ОВС ГСУ НП України Харкевичу В.П., слідчим слідчої групи у кримінальному провадженні № 42016000000002842 від 12.10.2016р., з правом передоручення іншому оперативному підрозділу в порядку ст. 40 КПК України, тимчасовий доступ до оригіналів документів з можливістю їх вилучення в копіях, які зберігаються в Міністерстві охорони здоров’я України, яке розташоване за адресою: м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 7, а саме документи:

— угод з усіма додатками та доповненнями до них, що укладені між МОЗ України та ПРООН на закупівлю лікарських засобів та виробів медичного призначення у 2015 та 2016 роках, а також документів, що укладались при виконанні умов указаних договорів: рахунків-фактур, накладних, актів прийому-передачі, платіжних доручень, виписок по банківських рахункам, митних накладних, інвойсів;

— кошторисів витрат, що передбачені умовами зазначених договорів;

— документів, які передані від ПРООН до МОЗ України із детальною інформацією про поставку лікарських засобів та виробів медичного призначення у 2015 та 2016 роках, включаючи інформацію про всі витрати, пов’язані із запропонованою поставкою, інформацію про постачальника, ціну товарів, вартість фрахту і страхування товарів, інших витрат, пов’язаних із поставкою (зокрема, при необхідності, витрат на логістику, пов’язаних із діяльністю по складуванню та дистрибуції на території України) товарів, специфікацію, дату поставки товарів;

— документів, якими МОЗ України погоджувало умови поставки по вказаним угодам;

— договорів, контрактів, додатків до них, кредитних нот, що укладені між МОЗ України з однієї сторони та ТОВ «Лінк-Медітал», ТОВ «Людмила Фарм», ТОВ «Київське регіональне фармпідприємство», компанією — нерезидентом «Ново Нордіск А/Т» та компанією — нерезидентом «Magnipharma LTD» з іншої сторони на закупівлю у 2015 році лікарських засобів по вказаним вище угодам, а також документів, що укладались при виконанні умов указаних договорів: рахунків-фактур, накладних, актів прийому-передачі, платіжних доручень, виписок по банківських рахункам, митних накладних, інвойсів;

— договорів — доручень, додатків та доповнень до них, які укладались на виконання угод, укладених між ПРООН та МОЗ України;

— планів закупівель на 2015 та 2016 роки у рамках якого проводилась закупівля лікарських засобів та виробів медичного призначення по вказаним угодам, укладених між МОЗ України та ПРООН;

— розрахунків обсягів коштів, необхідних для закупівлі у 2015 та 2016 роках лікарських засобів та виробів медичного призначення по вказаним угодам;

— бюджетного запиту, уточнених розрахунків видатків бюджетних коштів, а також інших документів, які готувались при формуванні розміру бюджетних асигнувань, необхідних на закупівлю у 2015 та 2016 роках лікарських засобів та виробів медичного призначення по вказаним угодам;

— документів на підставі яких готувався бюджетний запит та на підставі яких формувались суми, необхідні для закупівлі у 2015 та 2016 роках лікарських засобів та виробів медичного призначення по вказаним угодам;

— кошторисів та паспортів бюджетних програм, у рамках яких проводилась закупівля у 2015 та 2016 роках лікарських засобів та виробів медичного призначення по вказаним угодам;

— положення про Робочу групу, яка розробляла технічне завдання на закупівлю у 2015 та 2016 роках лікарських засобів та виробів медичного призначення по вказаним угодам та наказів про затвердження складу робочої групи станом на вказаний час;

— технічне завдання на закупівлю у 2015 та 2016 роках лікарських засобів та виробів медичного призначення по вказаним угодам, а також документів, на підставі яких формувалась ціна на вказаний товар;

— актів звірок та актів прийому-передачі лікарських засобів та виробів медичного призначення, які постачалися ПРООН на виконання угод, укладених із МОЗ України, а також накладні, видаткові накладні, податкові накладні, рахунки-фактури, митні декларації, генеральні декларації, інвойси, CMR, пакувальні листи, сертифікати якості, свідоцтва про реєстрацію, а також інші документи, що підтверджують їх доставку та вартість;

— відомостей про суб’єктів господарювання (резидентів та нерезидентів) із зазначенням назви, кодів ЄДРПОУ та місця реєстрації, у яких ПРООН закуповувало лікарські засоби та вироби медичного призначення на виконання умов угод, укладених із МОЗ України;

— відомостей про перевізників із зазначенням назв, кодів ЄДРПОУ та місць реєстрації, які залучалися ПРООН в Україні для надання послуг з перевезення (доставки) ліків та медичних препаратів в рамках виконання укладених угод із МОЗ та копії договорів, що були укладені з ними;

— відомостей про стан виконання угод укладених між МОЗ України та ПРООН станом на 15.12.2016 із зазначенням найменування лікарського засобу, торгової назви, серії та номеру партії, строку придатності, кількості закуплених лікарських засобів та вартості однієї дози лікарського засобу, виробника лікарського засобу, постачальника лікарського засобу та перевізника лікарського засобу, а також надати відомості про лікарські засоби, щодо яких виникли проблемні питання (затримка) під час проведення митного контролю.

Визначити строк дії ухвали тривалістю в один місяць, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення речей і документів, які містять вказану інформацію.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя                                                                          С.Ш. Бабенко

Ухвала виготовлена в двох примірниках.

Примірник 1 знаходиться в матеріалах судового провадження № 757/62871/16-к.

Примірник 2 надано старшому слідчому в ОВС ГСУ Національної поліції України Харкевичу В.П.

Комментировать

Нажмите для комментария