Експерти ВООЗ, проаналізувавши урядову програму «Доступні ліки», повідомили, що вона дійсно покращила доступ до ліків для населення. Зупинятись на цьому не рекомендують.
«Лікарі підтвердили, що для багатьох пацієнтів Програма була єдиною можливістю отримати доступ до лікування. Крім того, одним із непередбачуваних її наслідків стало те, що деякі пацієнти з хронічним бронхітом зверталися з проханням змінити їм діагноз, щоб стати на облік, як хворі на астму, і, таким чином, отримати право на безоплатне лікування (або лікування за зниженою вартістю) в межах Програми. Ця обставина свідчить про те, що Програма сприймається як засіб для населення отримати доступ до необхідних, дороговартісних препаратів. Вона також забезпечує додаткові причини для перегляду або розширення переліку лікарських засобів, що підлягають відшкодуванню», — відзначають в своєму звіті експерти ВООЗ.
В той же час звернули увагу і на те, що за вимогами програми пацієнти мають систематично відвідувати свого сімейного лікаря. Таким чином лікарі мають можливість ретельно стежити за станом пацієнта та контролювати прийом лікарських засобів.
Кір в Україні: За останній тиждень на чверть зросла кількість хворих
Окремо в своєму звіті ВООЗ надало декілька рекомендацій, які мають бути впровадженні для удосконалення програми реімбурсації лікарських засобів:
- обов’язкове запровадження електронного рецепту та електронного звітування;
- додаткове заохочення аптек, адже результативність програми залежить від доступу до аптек та економічних показників регіону.
Зазначимо, що електронні рецепти за програмою реімбурсації вже розпочали тестувати в декількох пілотних регіонах України. За наступні декілька років електронна система охорони здоров’я eHealth буде встановлена в усіх медичних закладах первинної, вторинної та високоспеціалізованої ланки та у аптечних мережах.
Бюджет медичної галузі на 2019 рік: Скільки коштів витратять на зарплатню медиків та реформи?
Комментировать