У Києві відбулась презентація роботи проекту «Неінфекційні захворювання: профілактика та зміцнення здоров’я в Україні» на регіональному рівні, організована Бюро ВООЗ в Україні за підтримки Міністерства охорони здоров’я та Міністерства освіти та науки України, за фінансової підтримки Швейцарської агенції з розвитку та співробітництва в Україні (ШАРС).
Чотирирічний проект, розпочатий у червні цього року, реалізовуватиметься на регіональному рівні у шести пілотних областях – Дніпропетровській, Полтавській, Вінницькій, Львівській, Івано-Франківській, Харківській областях та у місті Києві.
На рахунок неінфекційних захворювань припадає 86% смертей в Україні щорічно. Розробка індивідуальних обласних стратегій для подолання НІЗ, вдосконалення протоколів діагностики та лікування та розвиток потенціалу фахівців на рівні первинної медичної допомоги – ось лише частина запланованої проектом діяльності, яка обговорювалась під час заходу.
Зокрема, заступник Міністра охорони здоров’я Ігор Перегінець запевнив учасників заходу, що Міністерство прагне поліпшити функціонування системи охорони здоров’я заради вирішення таких важливих проблем як неінфекційні захворювання. «Регулювання, пов’язані з політикою та стратегією протидії НІЗ є одним з головних пріоритетів для Міністерства охорони здоров’я, оскільки ми продовжуємо працювати над прийняттям Національного плану дій з протидії неінфекційним захворюванням, – підкреслив Перегінець. Одним з найважливіших аспектів цього плану є зміцнення ролі сімейних лікарів на рівні первинної медицини, а отже, раннього попередження цих захворювань», — зауважив заступник Міністра та подякував міжнародним партнерам за підтримку цієї важливої ініціативи в сфері охорони здоров’я України.
Інша суттєва складова проекту – нарощування обізнаності українців про фактори ризику НІЗ та їхні наслідки. Просвітницька робота та розповсюдження інформації відіграватимуть вирішальну роль не лише у зниженні факторів ризику, пов’язаних зі стилем життя (куріння, зловживання алкоголем, брак фізичної активності та нездорове харчування), але й позитивно впливатимуть на здоров’я та добробут українців. Особливу увагу приділятимуть профілактиці та просвітницькій діяльності в школах, оскільки шкідливі звички та нездоровий спосіб життя в основному набуваються у підлітковому віці.
«Підвищення обізнаності учнівської молоді щодо питань здорового способу життя – одне з пріоритетних завдань освіти. Цей проект допоможе нам знайти шляхи розбудови національної системи освіти щодо підтримки здоров’я та створення сприятливого для здоров’я шкільного середовища», — зазначила представник Міністерства освіти та науки Світлана Фіцайло.
«Неінфекційні захворювання в Україні надзвичайно впливають на населення. В рамках цього проекту ми будемо підтримувати уряд у створенні політики охорони здоров’я, яка б мала на меті приборкати епідемію НІЗ, і в той же час ми будемо працювати з людьми і місцевими громадами, щоб запобігти виникненню цих захворювань», — повідомила Джеррі Маквіні, керівник проекту ВООЗ. Вона також підкреслила необхідність ефективнішого залучення громадянського суспільства і приватного сектору для посилення протидії розповсюдженню НІЗ.
Петра Відмер, заступник Директора представництва Швейцарської агенції з розвитку та співробітництва в Україні, відзначила можливість представників різних областей зустрітися за обговоренням вирішення проблеми НІЗ та обмінятися досвідом інших регіонів.
Проект спрямований на підтримку усіх членів українського суспільства. Діти, дорослі та літні люди з усіх верств населення, незалежно від гендерних та соціально-економічних відмінностей, однаково вразливі до факторів ризику, які сприяють розповсюдженню неінфекційних захворювань. Навіть ті, хто не курить та не зловживає алкоголем, слідкує за своїм харчуванням та веде активний спосіб життя, можуть стати жертвами неінфекційних захворювань. Оскільки НІЗ часто відносять до хвороб «стилю життя», необхідно залучити якомога більшу кількість населення до змін соціальних, поведінкових та екологічних умов, які впливають на фактори ризику, щоб створити здорову націю і змінити обличчя охорони здоров’я в Україні.
Комментировать