Тести та задачі

Цікаві тестові завдання та ситуаційні задачі для лікарів. Сімейна медицина, частина 2

 

А ось і обіцяне продовження добірки тестових запитань та ситуаційних задач за темою «Сімейна медицина». Зверніть увагу, що на деякі запитання може бути декілька правильних відповідей!

 

 

  1. Для шлунково-кишкової кровотечі при виразковій хворобі характерно:

а) блювання кавовою гущею;

б) біль у правому підребер’ї;

в) мелена;

г) печія;

д) позитивний симптом Щоткіна-Блюмберга.

 

  1. Креаторея — це:

а) підвищений вміст в калі нейтрального жиру;

б) підвищений вміст в калі м’язових волокон;

в) підвищення вмісту в калі ліпази;

г) знебарвлений кал;

д) залишки в калі неперетравленої їжі.

 

  1. Ознаками внутрішньосекреторної (ендокринної) недостатності підшлункової залози є:

а) сухість у роті;

б) підвищення рівня амілази в крові;

в) підвищення рівня глюкози в крові;

г) жовтяниця;

д) діарея.

 

  1. Основними етіологічними факторами хронічного панкреатиту є:

а) Helicobacter pylori;

б) зловживання алкоголем;

в) дуоденогастральний рефлюкс;

г) холелітіаз;

д) цукровий діабет.

 

  1. Мієломна хвороба — це захворювання, що характеризується:

а) утворенням антитіл до парієтальних клітин шлунка;

б) проліферацією плазматичних клітин і секрецією моноклонального Ig;

в) мієлоїдною гіперплазію з наявністю філадельфійської хромосоми;

г) проліферацією всіх паростків кровотворення;

д) лімфоїдною гіперплазією з наявністю клітин Березовського-Штернберга.

 

  1. Для лікування портальної гіпертензії доцільне використання:

а) інгібіторів АПФ і блокаторів рецепторів ангіотензину;

б) антагоністів кальцієвих каналів;

в) діуретиків;

г) β-адреноміметиків і холінолітиків;

д) β-адреноблокаторів і нітратів.

 

 Завдання № 1

Вас викликали на консультацію в хірургічне відділення.

Хвора К., 52 роки. Скаржиться на жовтушність шкіри і слизових оболонок, свербіж шкіри, що посилюється при контакті з водою, неприємний присмак у роті, слабкість, нездужання, періодично — субфебрилітет.

Раніше була практично здорова. Протягом останніх 6-ти місяців турбував сильний свербіж шкіри, протягом останніх 2-х місяців з’явилася і наростає жовтяниця, виявлено субфебрилітет. Була госпіталізована в інфекційний стаціонар, де діагноз інфекційних гепатитів був відхилений, і хвора з підозрою на механічну жовтяницю переведена в хірургічне відділення.

При обстеженні в хірургічному відділенні (ЕГДС, УЗД, КТ): механічна природа жовтяниці виключена. В біохімічному аналізі крові — підвищення рівня білірубіну, переважно за рахунок його прямої фракції, концентрація АЛТ і АСТ збільшена в 1,5-2 рази (в динаміці). Протромбін, альбуміни — в межах норми, спостерігається різке підвищення рівня холестерину.

Який ваш можливий діагноз?

 

Завдання № 2

Жінка, 24 роки. Скаржиться на збільшення кількості випорожнень до 4-5 разів на добу, періодичний спастичний біль навколо пупка, не пов’язаний чітко з прийомом їжі і випорожненнями, слабкість, прискорене серцебиття, запаморочення при фізичному навантаженні, зниження настрою і працездатності, судоми в кистях і стопах. Калові маси рясні, кашоподібної консистенції, світло-жовтого кольору, містять шматочки неперетравлених овочів, погано відмиваються від унітазу холодною водою.

Хворіє протягом останніх 8-9 місяців, коли після термінових неускладнених пологів з’явилося послаблення стільця і ​​поступово сформувалися зазначені скарги. Схудла на 8 кг. Температура тіла протягом хвороби нормальна.

Намагалася лікуватися самостійно: приймала фуразолідон, смекту, панкреатин, але позитивного ефекту від такого лікування не було. Дотримання протягом декількох днів дієти у вигляді вживання в їжу невеликої кількості сухарів, міцного чаю і чорничного киселю призводить до зменшення частоти випорожнень і ​ кількості калових мас.

В анамнезі: часті «харчові отруєння», уповільнений фізичний розвиток в дитинстві, помірна залізодефіцитна анемія під час вагітності.

При огляді: шкіра і слизові бліді, чисті. Дефіцит маси тіла (зріст 160 см, маса тіла 52 кг). Сухість шкіри, «заїди» в кутах рота, нігті з вираженою поперечною смугастістю. У легенях хрипів немає. Тони серця ритмічні, ЧСС — 90 с/хв, АТ — 90/70 мм рт. ст. Живіт м’який, чутливий при пальпації в мезогастрії, бурчить, шум плескоту над сліпою кишкою. Розміри печінки і селезінки не змінені.

В аналізі крові: гемоглобін — 90 г/л, помірна гіпохромія еритроцитів, лейкоцитарна формула не змінена, ШОЕ — 12 мм/год. В біохімічному аналізі крові виявлено зниження рівня загального білка до нижньої межі норми, зниження рівня сироваткового заліза, зниження рівня калію і кальцію до нижньої межі норми. Аналіз сечі — без патології.

Бактеріологічне дослідження калу: патогенної флори не виявлено. Відзначено відсутність біфідобактерій та збільшення кількості лактозонегативної кишкової палички.

При УЗД органів черевної порожнини патології не виявлено. При рентгеноскопії шлунка органічної патології не виявлено, відмічається зниження тонусу початкових відділів тонкої кишки.

Який ваш можливий діагноз?

 


Відповіді до тестових запитань:

1 — а, в;

2 — б;

3 — а, в;

4 — б, г;

5 — б;

6 — д;

 Відповіді до ситуаційних задач:

Завдання № 1. Первинний біліарний цироз печінки.

Завдання № 2. Глютенова ентеропатія.

 

Цікаві тестові завдання та ситуаційні задачі для лікарів. Сімейна медицина, частина 1

Теги

Комментировать

Нажмите для комментария