Для тих, хто полюбляє вдосконалювати та перевіряти свій рівень знань, пропонуємо пройти п’ять тестів та вирішити одну ситуаційну задачу. Усі відповіді знаходяться в кінці матеріалу.
З представлених варіантів відповідей виберіть один.
- Яка з ознак не характерна для загострення виразкової хвороби дванадцятипалої кишки:
а) біль натщесерце;
б) біль через 30 хв після їжі;
в) біль через 2,5 години після їжі;
г) біль праворуч в епігастрії;
д) печія, кисла відрижка.
- У хворого з багаторічним перебігом виразкової хвороби шлунку з’явилися майже постійні болі з іррадіацією в спину. Яке ускладнення можна припустити:
а) стеноз воротаря;
б) пенетрація;
в) малігнізація;
г) перфорація;
д) демпінг-синдром.
- Зниження секреторно-кислотоутворюючої функції шлунку спостерігається при:
а) хронічному антрум-гастрит;
б) хронічному атрофічному гастриті;
в) хронічному гіпертрофічному гастриті;
г) синдромі Золлінгера — Еллісона;
д) всіх зазначених формах.
- Який метод найбільш надійний для виключення малігнізації виразки шлунку:
а) рентгенологічний;
б) ендоскопічний;
в) кал на приховану кров;
г) шлунковий сік з гістаміном;
д) ендоскопія з біопсією.
- У хворого, який страждає на виразкову хворобу шлунку, в період чергового загострення з’явилися скарги на відрижку тухлим яйцем, блювоту прийнятою напередодні їжею. Яке ускладнення виникло у хворого:
а) пенетрація;
б) перфорація;
в) кровотеча;
г) стеноз воротаря;
д) малігнізація.
Ситуаційна задача
Хворий А., 52 роки, поступив в клініку зі скаргами на болі в надчеревній ділянці, що виникають через 20-30 хв після прийому їжі, відрижку повітрям, зниження маси тіла на 3 кг за останній місяць. Перші ознаки захворювання з’явилися восени 3 роки тому (стала виникати біль в епігастральній ділянці через 30-40 хв після прийому їжі, самостійно приймав дротаверин і алгелдрат / магнію гідроксид з короткочасним ефектом),не обстежувався, звернув увагу на сезонність болю (навесні і восени) . Останнє погіршення самопочуття — протягом останнього місяця, болі носили колишній характер, коли біль була нестерпна спостерігалася іррадіація болі в спину. З’явилася відрижка повітрям. Для уточнення діагнозу і лікування поступив в клініку.
При надходженні: загальний стан задовільний. Шкірні покриви і видимі слизові злегка бліді. У легенях дихання везикулярне, хрипів немає, тони серця ритмічні, ясні, АТ — 140/80 мм рт. ст. Пульс — 80 уд. / Хв. Живіт м’який, помірне напруження м’язів в епігастрії, локальна болючість в епігастральній ділянці. Печінка, селезінка не збільшені. В аналізі крові: еритроцити — 3750000, гемоглобін — 10,7 гр%, кол. пок. — 0,9, ШОЕ — 15 мм / год. При езофагогастродуоденоскопіі — стравохід не змінений, кардіо замикається повністю. Шлунок добре розправляється повітрям. На малій кривизні, в середній її третини, є зірчастий білястий рубець з виразною конвергенцією складок. Там же свіжа виразка з набряклими, запально-зміненими краями, розмірами 6х8 мм. В глибині виразки є згусток крові. Цибулина дванадцятипалої кишки не змінена. Проведена біопсія слизової з країв виразки. Гістологічне дослідження: картина атрофічного гастриту з явищами кишкової метаплазії епітелію, край виразки, що потрапив в зріз, з ознаками хронічного запалення. НР виявлено в невеликій кількості. pН-метрію не проводили в зв’язку з характером локалізації виразки.
Сформулюйте клінічний діагноз.
Відповіді на тести:
1 — б. 2 — б. 3 — б. 4 — д. 5 — г
Відповіді по задачі:
Виразкова хвороба шлунку, вперше виявлена, з локалізацією на малій кривизні в фазі загострення.
Чекайте на продовження…
Комментировать