Говорять лікарі Думки вголос Є думка

Супрун і гепатит – хто тут переможець? Казочки пані Шмуляни

От дивлюсь я на той галас, що відбувається навколо закупки ліків для гепатиту С і не розумію:  яка вам різниця  — законно/незаконно, втиху або в голос було підписано ту угоду…

Від самого початку, щоб не було спекуляцій з цього приводу, Шмуляна – то моя киця. Народилося те кошеня в 2015 році, і від самого народження було таке ж вже розумне та кмітливе, що, недовго думаючи, ми дали йому ім’я Шмуєль. А згодом з’ясувалось, що то не котик, а киця. І Шмуєль перетворився на Шмуляну.

Щойно я сідаю в своє крісло, вона відразу застрибує на коліна і починає муркотіти. Інколи вона розповідає сумні історії, інколи – веселі казочки, а часом дивиться на тебе з такою вкорою, наче хоче сказати: «Ох і дурні ви – люди…». От і сьогодні, сіла вона мені на коліна і почала муркотіти…

Дивлюсь я на той галас, що відбувається навколо закупівлі ліків для гепатиту С і не розумію: яка вам різниця — законно/незаконно, втиху або в голос було підписано ту угоду с Гілеад. Пацієнти отримали користь? Значить, міністр – молодець!

А користь вони отримали хоча б с того, що сьогодні вони мають можливість отримати оригінальний препарат, а не генерик, за розумною ціною.

 

Так, раніше Гратеціано був трохи дешевший, ціна на нього піднялась майже відразу після оголошення про відкликання лецензії. Але дешевше ніж 10 000 грн він ніколи не коштуав.

 

Тому про «недоступність лікування у зв’язку з рішенням Супрун» — то ви вже трохи перегнули. А от в цілому з приводу недоступності лікування – то правда, бо ліки дійсно досить дорогі. Але це вже інша історія.

Повернемось до Гілеад та скандалів навколо реєстрації Софорбувіру.

Те, що пацієнти нічого не втратили – ми вже зрозуміли. А от з приводу законності…
Пояснюючи мотивацію свого рішення щодо підписання Мирової угоди з американцями, пані У. Супрун пояснила:

«Частиною мирової угоди  (з Гілеад – ред.) є скасування реєстрації (генерика – ред.), і вже є опублікований наказ про скасування цієї реєстрації. Була проблема, генерик був зареєстрований після того, як оригінал по часу. І це послідовно неправильна реєстрація. Ми виправили цю проблему»

Гілеад вже неодноразово наголошував що Україною було порушено Закон про лікарські засоби, коли було зареєстровано генерік. І з цього приводу навіть був здійснений судовий позов. Але суд відмовив американській компанії у задоволенні її вимог.

І рішення суду зовсім протилежне, ніж заяви міністра.

Зокрема, суд вказав на те, що генеричний препарат був представлений на реєстрації на 7 місяців і 11 днів раніше, ніж препарат компанії Гілеад.

І от тут уважно дивимось на закон.

ЗАКОН УКРАЇНИ від 04.04.1996 р. № 123/96-ВР «Про лікарські засоби»
Ст. 9

Якщо лікарський засіб, зареєстрований на підставі поданої в повному обсязі (повної) реєстраційної інформації (далі — референтний/оригінальний лікарський засіб), зареєстровано в Україні вперше, державна реєстрація іншого лікарського засобу, що містить ту саму діючу речовину, що й референтний/оригінальний лікарський засіб, можлива не раніше ніж через п’ять років з дня першої реєстрації референтного/оригінального лікарського засобу в Україні…

Вибачайте, але Гратециано був зареєстрований раніше! Більш того, американці реєстрували свій лікарський засіб за скороченою процедурою, не надавши МОЗ повного досьє на препарат, тоді як генеричні медзасоби реєструвалося без спрощень. За словами фахівців, ця обставина також позбавляє ліки Гілеада любих ексклюзивних прав на українському ринку.

Дивимось на Закон далі.

«Зазначений у частині дванадцятій цієї статті строк може бути продовжено до шести років, якщо протягом перших трьох років після державної реєстрації референтного/оригінального лікарського засобу центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я дозволено його застосування за одним або більше показаннями, які вважаються такими, що мають особливу перевагу над існуючими. Правила та критерії визначення показань, що мають особливу перевагу над існуючими, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я. Визначений частиною дванадцятою цієї статті строк встановлюється у разі, якщо заява про державну реєстрацію в Україні референтного/оригінального лікарського засобу подана протягом двох років з дня його першої реєстрації в будь-якій країні.»

Ану-ану, давайте подивимось, коли препарат Гілеад був зареєстрований вперше? В 2013 році? Ой, так вже більше двох років пройшло…

Тому залишимо питання законності тим структурам і органам, які за це повинні відповідати. А самі подумаємо, знов таки, про пацієнтів.

Пані Супрун зазначила:

«Ті ліки, які вже були закуплені, і вже пацієнти лікуються, вони можуть бути використані до кінця. Ця зміна по закупкам додаткових ліків. А це, що є в наявності, можна використовувати»

Ну звісно, що використовувати можна. От тільки призначати та продавати не можна – ліцензії ж немає!

Але проблема трошки роздута, тому що і Гратеціано, і інші генерики (які, до речі, ніколи в Україні і не реєструвались) як і раніше доступні для хворих.

 

Також, як і препарат ВІМВІ, навколо якого галасу було не менше і який був конче потрібен нашому МОЗу в 2016 році (НАКАЗ від 04.02.2016 р. № 64), який і досі є в аптеках, але вже під оригінальною назвою.

 

Зрозуміло, що коли мова йде про ВЕЛИКУ ФАРМУ, то насправді то є розмова про ВЕЛИКІ ГРОШІ. І правди про те, що насправді оговорюють на закритих зустрічах інтересанти, ми ніколи не дізнаємось.

Але в даному конкретному випадку пацієнти не постраждали (незважаючи на спроби роздути спалах у ЗМІ), і то вже добре. А те що на пані Супрун знову «накочують діжку» — то вже її біда. Дівчинка доросла, нехай вчиться відповідати за свої рішення.

Ваша,
Пані Шмуляна

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook