Бактерія H. pylori стала відома сучасній медицині не так давно. Досліджували дану тему і здогадувалися про існування бактерій, що знаходили в шлунку або промивних водах зі шлунку, багато вчених у різних частинах світу ще з 1970 -х років. Виявлені бактерії при мікроскопії мали звивисту або спіралеподібну форму.
Цю спіралеподібну бактерію в 1979 році відкрив австралійський патолог Робін Воррен, згодом до досліджень доєднався Баррі Маршал. За проведені дослідження та вагомий внесок у розвиток науки в категорії фізіологія та медицина вчені отримали Нобелівську премію в 2005 році та світове визнання.
Цікавою була історія із дослідженням патогенних властивостей бактерії. Про це я особисто почув від Робіна Воррена у 2016 році на конференції в Кракові.
Отже історія була така: виділити бактерію та її оглянути під мікроскопом не складало великих труднощів, а от виростити її на штучному поживному середовищі та дослідити властивості вчені не могли.
Після тривалих, виснажливих та не результативних досліджень Баррі Маршал в лабораторії випив стакан води — але це була не вода, а злитий вміст із чашок Петрі, які погано помив лаборант.
Через кілька днів у нього розвинулись симптоми гастриту, ще через 10 днів йому провели гастродуоденоскопію і підтвердили наявність ерозій в шлунку. При заборі біопсії виявили колонії H. Pylori.
Таким чином Баррі Маршал на собі провів дослідження. Згодом вони дослідили чутливість H. Pylori до метронідазолу та солей вісмуту, чим на початку 1990-х лікували виразкову хворобу та гастрит. Згодом додали препарати, що знижують секрецію соляної кислоти в шлунку, тобто блокатори Н2 гістамінових рецепторів.
Світова медична спільнота ще довго дискутувала на тему H.Pylori та її вплив на розвиток виразки, ерозій чи гастриту. До цього була теорія, що жодна бактерія не може вижити в кислому шлунковому середовищі. Цей міф був спростований!
На сьогодні доведено, що бактерія H.Pylori присутня в 96% населення планети. Існує кілька штамів цих сапрофітів, не всі вони є патогенні, тобто шкідливі для свого господаря — людини. Адже доведено що H. Pylori паразитує в багатьох тварин та птахів, зокрема собак та ін. Як і всі інші бактерії, H. pylori має здатність до вироблення резистентності до антибактерійних препаратів.
Методи лікування H. Pylori препаратами рослинного походження
За останні кілька років схеми лікування дещо змінилися та підходи до терапії також. Активно досліджуються методи фітотерапії при H. Pylori. Зокрема багато досліджень в різних країнах показують ефективність лікування H. Pylori препаратами рослинного походження, наприклад броколі, зеленим чаєм, перцем чилі.
Перець чилі або червоний гострий перець містить сполуку капсаїцин, саме ця речовина надає присмак гостроти перцю та володіє багатьма лікувальними властивостями.
Капсаїцин має наступні лікувальні властивості: антибактерійні та антипаразитарні, протипухлинні, знеболюючі; стимулює перистальтику ШКТ, впливає на H. Pylori та ін.
Який же вплив капсаїцину на H. Pylori ?
Ефективність капсаїцину при лікуванні H. Pylori була доведена багатьма вченими. Перші результати були опубліковані ще в 1997 році.
Одні з останніх досліджень були проведені турецькими вченими із Університету Харран. Їм вдалося дослідити лікувальний вплив капсаїцину на понад 16 штампів H. Pylori.
Зразки патогенних штамів брали при біопсії шлунка у різних пацієнтів, в анамнезі яких був хронічний гастрит та виразка шлунка.
Здобуті результати показали що капсаїцин має виражену бактерицидну та бактеріостатичну дію.
Також доведено, що ефективність дії капсаїцину не залежить від резистентності до метронідазолу.
Враховуючи постійний ріст резистентності штамів H. Pylori до метронідазолу, який залишається основним препаратом в схемах антибіотикотерапії — це має важливе клінічне значення.
Також, враховуючи результати багатьох публікацій та досліджень, можна зробити висновок, що перець чилі можна використовувати не тільки для лікування H. Pylori в поєднанні з потрійною чи квадро терапією, але також для профілактики ускладнень чи рецидиву захворювань ШКТ.
Варто зазначити, що при гострих стадіях захворювань ШКТ (виразка в стадії загострення та ін.), а також пацієнтам із гіперацидним гастритом в період загострення вживати перець чилі не рекомендується.
Рецепт смачної страви з використанням перцю чилі.
Чилі підсилює смак їжі і робить його більш виразним. Тому всі страви, до складу яких входить гострий червоний перець, володіють більш яскравім відтінком смаку і до того ж швидше дарують відчуття ситості.
Інгредієнти:
- 4 великих м’ясистих болгарських перця;
- 3-4 цибулини;
- 5-6 помідорів;
- 2 зубчики часнику;
- 1 ст. л. меленої солодкої паприки;
- 1 ч. л. солі;
- 1/2 ч. л. цукру;
- 1/3 ч. л. меленого чорного перцю;
- Перець чилі додавати за смаком;
- Рослинна олія для обсмажування.
Спосіб приготування:
Цибулю нарізати тонкими півкільцями і обсмажити її до золотистого кольору, додавши солодку паприку і перець чилі. Потім обсмажити болгарський перець і за 5 хвилин до завершення його приготування обсмажувати його разом з цибулею ще декілька хвилин.
Потім додати нарізані кубиками помідори, приправити спеціями, додати часник, ретельно перемішати всі інгредієнти і готувати на повільному вогні приблизно 25-30 хвилин до м’якості перцю.
Також приготовлену страву можна подрібнити та використовувати в якості пікантного соусу до улюблених страв.
Дякую , будьте здорові!
Була Назар
Лікар хірург-ендоскопіст
Львівська обласна клінічна лікарня
Ас, каф, нормальної фізіології
Львівського національного медичного університету
ім. Данила Галицького
Комментировать