Юридична консультація

Страхування професійної відповідальності медичних працівників – вимога сучасності для побудови цивілізованих правовідносин

Звіт про проходження 10 вересня 2012 р. у Києві семінару з відео-трансляцією з актуальних питаннь страхування професійної відповідальності медичних працівників в Україні.

Страхування професійної відповідальності в медичній сфері – це  фінансовий інструмент, який дозволяє цивілізовано врегулювати конфліктну ситуацію між пацієнтом та медичним закладом / медичним працівником

О. Капшук, Генеральний директор ТДВ «СК ОТЛ-Страхування»

10 вересня 2012 р. у м. Києві відбувся семінар з відео-трансляцією, темою якого стали актуальні питання страхування професійної відповідальності медичних працівників в Україні.

Організатором заходу виступив Комітет з медичного права Асоціації правників України (надалі в тексті — АПУ).

Seminar_12_1До участі в дискусії долучилися фахівців та експертів в медичній та юридичній галузі, представники Громадської ради при МОЗ України, Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів, Всеукраїнської громадської організації «Конгрес з безпеки медицини», представники страхових компаній. До перегляду семінару в он-лайн режимі, що транслювався із сайтів АПУ та МЕДФАРМКОННЕКТу, долучилися понад 50 зацікавлених осіб із регіонів України.

Відкриваючи захід Голова Комітету з медичного права АПУ, директор ЮК «МедАдвокат», член Громадської ради при Міністерстві охорони здоров’я України, Олена Беденко-Зваридчук, зазначила, що ані медичні працівники, ані пацієнти вже давно не вважають, що професійна діяльність медичних працівників є ідеальною. Із розвитком медичних знань та інноваційними підходами у лікуванні, застосуванням ризикованих методів діагностики та лікування непоодинокими є випадки нанесення шкоди життю та здоров’ю людини.

Тенденція зростання кількості претензій та позовів проти медичних працівників прослідковується не тільки в Україні, але й у всіх розвинених країнах. Причому, в деяких країнах, наприклад, в США, вже сформувалася претензійна-позовна практика, а задоволення вимог пацієнта передбачає виплату чималих сум компенсації, що може перевищувати 1 000 000 дол. З огляду на ризикованість медичної діяльності та можливість претензій з боку пацієнтів медичні працівники США вважають за потребу страхувати власну професійну відповідальність.

Європейські країни ще з середини 80-х років почали впроваджувати страхування професійної відповідальності медичних працівників. Зокрема, у Фінляндії діє концепція відповідальності без вини, а в Англії держава за власний кошт страхує медичних працівників, які працюють у державному секторі.

Підтримуючи дискусію, пан Євген Найштетик, Віце-президент Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів зазначив, що в різних країнах діють різні принципи та підходи як до визначення суми страхових внесків, так і до визначення страхового випадку, який буде підлягати компенсації. Тому, Україна не може просто скопіювати одну із зазначених вище моделей, але мусить врахувати світовий досвід та розробити власну прийнятну модель.

Moskovko (1)Про досвід Російської Федерації (надалі в тексті — РФ) щодо запровадження страхування професійних ризиків в медичній сфері розповіла Марина Московко, представник Всеукраїнської громадської організації «Конгрес з безпеки медицини». Як зазначила доповідач, РФ пішла по шляху впровадження індивідуального страхування професійних ризиків, як додаткового джерела компенсації у випадку заподіяння шкоди життю та здоров’ю людини, окрім гарантованої компенсації за неналежні дії працівника самим ЛПУ, як це передбачено цивільним законодавством РФ.

Пані М. Московко зазначила негативний бік впровадження страхування професійної відповідальності – збільшення вартості медичних послуг для пацієнтів. Як зазначила доповідач, вартість медичних послуг для пацієнтів США стала майже «безцінною» з огляду на страхові тарифи, бажання пацієнтів оспорювати якість медичних послуг, судові витрати та витрати на юридичну допомогу.

Вступаючи у дискусію, пані Ліна Рудакова, головний лікар стоматологічної клініки «Естетика», зазначила, що для українського ринку медичних послуг тенденція збільшення вартості медичних послуг за рахунок додаткових видатків, зокрема, на страхування, стає дедалі актуальнішою. Крім того, доповідач зазначила, що не всі українські медичні працівники розуміють доцільність впровадження страхування професійних ризиків: «Якщо лікарі розуміють, що їхні дії можуть оспорюватися, то середній та молодший медичний персонал взагалі не замислюється над наслідками своїх професійних дій».

Підтримуючи доповідачку, пан Олександр Капшук, Генеральний директор ТДВ «Страхова компанія ОТЛ-Страхування», зазначив, що непрофесійних дій середнього та медичного персоналу у відсотковому відношенні до всіх лікарських помилок є немало. Тому керівники медичних закладів мають доносити до свідомості зазначеного контингенту працівників правила надання якісних медичних послуг, наслідки за надання неякісних послуг та механізмів захисту як медичних працівників, так і пацієнтів, зокрема, за допомогою страхової компанії.

Пан О. Капшук зазначив, що керівники приватних медичних закладів вже на шляху впровадження страхування професійної відповідальності, а керівники державних ЛПУ з огляду на дільничний принцип надання медичної допомоги та на невеликий відсоток претензій пацієнтів ще не готові до впровадження подібних інновацій. Також експерт наголосив, що при розгляді страхового випадку страховій компанії досить важко проводити експертизу з огляду на рекомендаційний характер протоколів та стандартів лікування.

Не оминув пан О. Капшук увагою стан матеріально-технічної бази державних ЛПУ, що є одною із складових якості надання медичних послуг: «Всі ми знаємо якість медичної апаратури в державних ЛПУ. Наприклад, якщо людина із зубним болем прийшла до стоматолога, побачила стоматологічну установку у жахливому стані і знепритомніла, чи буде це страховим випадком? Адже в певному сенсі людині нанесена шкода».

В процесі подальшої дискусії експерти зазначили, що впровадження страхування професійної відповідальності медичних працівників в Україні має низку проблемних питань, зокрема:

• не зрозумілим є предмет страхування та особа-страхувальник

• критерії при розгляді страхового випадку та відсутність легітимної нормативної бази

• критерії при розрахунку ризиків та страхової премії

• які компанії виступатимуть страховиками з огляду на високі ризики медичної діяльності

KapshukОкремим дискусійним питанням стало укладання договорів страхування. Зокрема, пані Л. Рудакова зазначила, що для неї, як для керівника стоматологічної клініки, дуже важливим є можливість страхування настання непередбачуваних та мало ймовірних негативних наслідків для життя та здоров’я пацієнта. Причому, пані Л. Рудакова акцентувала увагу присутніх на тому, що деякі стоматологічні маніпуляції є не тільки ризикованими, але на виконання таких послуг з лікування неможливо надати гарантії щодо результатів лікування.

У відповідь на зазначене, пан О. Капшук запропонував варіант вирішення проблеми – спільна розробка договору із зазначенням всіх необхідних медичному закладу пунктів та написання стандартів лікування пацієнтів при певних захворюваннях, які будуть використовуватися клінікою при лікуванні пацієнтів, а страховою компанією — при експертній оцінці страхового випадку.

Підсумовуючи дискусію експерти згодилися, що необхідно започатковувати практики щодо страхування професійної відповідальності в державному та приватному медичному секторі, розробляти критерії, індивідуально підбирати страхові тарифи та оприлюднювати актуальну інформацію в маси, аби медична спільнота та пацієнти правильно розуміли значення страхування професійної відповідальності.

Зазначимо, що під час заходу всі учасники мали змогу поділитися власним досвідом та думками щодо доцільності впровадження системи страхування професійної відповідальності медичних працівників в Україні. Крім того, представники медичної, юридичної спільноти та представники страхових організацій мали нагоду попередньо обговорити можливість проведення пілотного проекту із страхування професійної відповідальності державних та приватних ЛПУ, результати якого будуть оприлюднені.

Комітет з медичного права АПУ висловлює подяку медіа-партнерам заходу: Медико-правовому порталу «103-law.org.ua», Інтернет-порталу «МЕДФАРМКОННЕКТ», журналу «Жіночий лікар», Інтернет-порталу «Медпросвіта», газеті «Новости медицины и фармации», журналу «Практика управління медичним закладом»,.

В матеріалі використані фото О. Кожухівської (АПУ).

Комітет з медичного права АПУ запрошує всіх зацікавлених осіб на наступні заходи – круглий стіл: «Моральна шкода при посяганнях на ділову репутацію медичного закладу: методики обчислення» та круглий стіл: «Особливості оподаткування лікувально-профілактичних закладів», що відбудуться в жовтні та листопаді 2012р. у м. Києві. Слідкуйте за інформацією про заходи на сайті АПУ та сайтах медіа-партнерів Комітету.

Будемо раді Вашій участі в наших заходах!

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook

    Найпопулярніше

    Вибір редакції