Вибір редакції Історії з життя

Стоп діабет: як одна проста людина намагається зробити здоровою країну

«Стоп Діабет» - МедПросвіта

Проект  «Стоп Діабет» було ініційовано активною та небайдужою молодою жінкою – Ольгою Івановою. Розпочала вона його, не маючи ані підтримки, ані фінансового забезпечення. Тай й особливої надії на те, що його підтримають в майбутньому не було. Але була віра в те, що робити це необхідно. І от, начебто Дон Кіхот, Ольга вийшла на бій з «вітряками». На відміну від Дон Кіхота, її війна є реальною. І сьогодні вона вже має неслабий пул прихильників. Детальніше про це розповіла Медпросвіті Ольга Іванова, фахівець з промоції здорового харчування та фізичної активності ЦГЗ МОЗ України.

Розкажіть, будь ласка, яка мета проекту «Стоп Діабет»? 

  • Мета проекту – діагностувати людей , що перебувають в групі ризику, та виявити тих, хто має порушенням обміну глюкози, але яким ще не було поставлено діагноз «діабет». Після того, як ці порушення виявлені, допомогти пацієнту отримати фахову консультацію і  своєчасно отримати лікування. Ні для кого не є таємницею, що дуже багато людей з діабетом або в стані переддіабету навіть не знають про свою хворобу. І звертаються до лікаря тоді, коли вже з’явились наслідки діабету 2 типу – порушення зору, нейропатії, нефропатії тощо.

Чи можна сказати, що проект вже запрацював, чи він залишається на стадії разових активностей?

  • Наразі, проект вже працює в тестовому режимі – свідомі громадяни здають аналізи та мають попередні результати досліджень, а саме рівень глюкози інсуліну, глікованого гемоглобіну. Проект відносно недавній, але я вже можу похвалитись першими результатами. На сьогодні отримано результати дослідження для близько 100 людей. На жаль, статистика невтішна:  70% досліджених пацієнтів мають відхилення у показниках  — рівень глюкози, інсуліну та глікованого гемоглобіну не відповідають нормі. Переважно, це вікова група 55-70 років. Зараз проект «Стоп діабет» доступний для жителів Києва  та Київської області. Але суть допомоги полягає не лише в перевірці рівня показників, але й організації консультації із фахівцями – сімейним лікарем та ендокринологом для призначення відповідних терапевтичних заходів. Крім призначення медикаментозного лікування ( за потреби), рекомендації включають поради з контролю ваги, корекції раціону, фізичного навантаження, методів самоспостереження тощо.

Чому ви вирішили займатись діагностикою діабету та створили цей проект?

  • Ідея діагностики українців на наявність діабету 2 типу виникла не випадково. Ще до старту проекту «Нові лідери», я почала проводити інформаційні кампанії щодо обізнаності людей: публікувала інформацію з запрошенням здати аналізи громадянам, які перебувають у групі ризику розвитку діабету на власній сторінці в Facebook, шукала партнерів з лабораторної діагностики, спонсорів тощо. Для мене проблема діабету є особистою. Так сталося, що від діабету 2 типу 4 місяці тому померла найрідніша людина – моя мама. Ми з нею боролися за її життя, але дива не сталося, діабет переміг. Це пов’язано із тим, що у мами запізно діагностували це хронічне захворювання,  вона 7 років мужньо боролася, як лікар сама вдосконалювала дієту, проте вже відбулося ураження всіх систем органів й вона згасла… Сказати, що мені було боляче – нічого не сказати. Мені й досі бракує її голосу, дружньої поради, рідного погляду. Тоді я й прийняла рішення — допомогти іншим не втратити своє життя. Моя задача – допомогти виявити діабет на ранній стадії, коли захворювання легше піддається контролю, щоб люди могли жити  довше та щасливіше.

З чого розпочався проект? Чи знайшли ви порозуміння в представників владних структур?

  • Почала я свою активність з Гостомелі ( міста, де я живу). Поінформувала керівництво Гостомельської амбулаторії про свої плани і отримала підтримку. Дуже вдячна була активній допомозі та інформаційній підтримці від головної сестри амбулаторії – Остапчук Тетяна Петрівна. Наступним кроком стала зустріч із керівником медичних установ Ірпінського регіону – Андрієм Євгеновичем Левківським. Інформація про проект та ідея діагностування діабету у пацієнтів групи ризику була ним дуже позитивно сприйнята. За його підтримки вже розроблена програма дослідження пацієнтів. Із пацієнтами ситуація складніша. До кожного потрібно знайти підхід  — розповідати про важливість досліджень, про необхідність контролю показників крові. Ще складніше – розповісти про проблеми зайвої ваги та про необхідність корегування раціону. Проте мені вдається знайти влучні аргументи.

В яких напрямках плануєте розвиток?

  • Нещодавно я стала  фахівцем ЦГЗ МОЗ відділу з промоції здорового харчування та фізичної активності. Таким чином, проект обстеження  населення на наявність діабету або переддіабету не тільки отримав чергову підтримку, але ще й розширився за рахунок нових напрямків:  діагностику  на наявність поєднаного діабету 1 типу та целіакії/ генетична непереносимість глютену, для  дітей, що позбавлені батьківської опіки, які перебувають в інтернатах та дитячих будинках. Ще один бажаний напрямок – це діагностика дітей, які мають особливості психо-емоційного розвитку. На цьому питанні зроблю особливий акцент, бо є випадки , коли вади розумового розвитку у дитини супроводжуються ще й іншими проблемами. Наприклад, харчовими алергіями, непереносимостями тощо. Є конкретний приклад дитини з РАС, що взагалі не розмовляла. Цій дитині провели тести на харчові алергени і на основі отриманих даних скорегували раціон. І дитина заговорила вже через декілька місяців дотримання дієти. Так просто! Я вважаю, що кожна дитина має право на можливість повноцінного розвитку й знаю як в допомогти в цьому.

Матеріал підготовлено за підтримки ЦГЗ МОЗ України

Теги

Комментировать

Нажмите для комментария