До уваги

Де і скільки грошей виплачується за народження дитини

У цій статті ми розкажемо, як стимулюють народжуваність в країнах Західної Європи, які теж деякий час стояли на порозі демографічної ями

Виявляється, що гроші за народження дитини виплачуються не тільки в Україні. У  більшості європейських країн теж працюють схеми, що стимулюють народжуваність ефективніше, ніж наша допомога при народженні дитини.

Вже доведено, що фінансова допомога при народженні, що діє в Україні з 2007 року, не має істотного впливу на показники народжуваності в Україні.

Як стимулюють народжуваність в країнах Західної Європи, які теж деякий час тому стояли на порозі демографічної ями?

Франція

Система стимулювання народжуваності та допомоги сім’ям з дітьми у Франції вважається однією з кращих у світі. У країні найвищий коефіцієнт народжуваності в Євросоюзі (2 дитини на 1 жінку) і з 2006 р. він неухильно зростає.

За кожну дитину французька сім’я отримує так звану премію за народження. На сьогодні її розмір — 923 євро. В Україні це одноразова допомога по вагітності та пологах — 41280 гривень. Якщо в сім’ї одна дитина, а загальний дохід сім’ї нижче 35 тис. євро в рік, до 3 років на малюка виплачується допомога в 184 євро в місяць.

Сім’ї з двома дітьми, чий річний дохід не перевищує 67 тис. євро, додатково отримують 130 на місяць до тих пір, поки дітям не виповниться 20 років. Коли молодшій дитині виповнюється 14 років, до цієї суми додають ще 65 євро. Якщо дітей в сім’ї троє, виплат дві: одна — 296 євро, друга — 168 євро. Плюс, якщо сім’я збереться переїжджати, витрати на переїзд їй частково сплатять.

Декретна відпустка у француженок коротші, ніж в українок: від 16 до 24 тижнів, але, якщо після цієї оплачуваної відпустки молода мама вирішила залишитися вдома, їй належить допомога по догляду за дитиною до 3 років — 390 євро на місяць. Якщо вона працює півдня, допомога — 252 євро, якщо працює дві години — 145 євро. Сім’ї з дітьми мають істотні податкові пільги, а це дуже суттєво для Франції, де працює прогресивна шкала оподаткування. Всі «дитячі» допомоги платять і сім’ям з високими доходами, просто ці суми для них менші. Такий підхід стимулює народжувати успішних жінок з високим заробітком (хоча деякі соціологи стверджують, що в основному виплати від держави все ж спонукали обзавестися потомством далеко не найбільш освічених і забезпечених француженок арабського походження). В Україні ж з встановленням обмежень для допомоги по вагітності та пологах ті жінки, які мають великі зарплати, серйозно втрачають у доходи під час догляду за малюком.

Північна Європа

Швеція посідає друге місце по народжуваності в ЄС після Франції. Одна з головних переваг шведської системи стимулювання народжуваності — мабуть, найдовша в світі оплачувана декретна відпустка. Вона триває 16 місяців. її можна розбити на частини і взяти в будь-який час до досягнення дитиною 8 років. Три місяці з цієї відпустки з малюком обов’язково повинні відсидіти батьки. Допомога на дитину в розмірі 1050 крон виплачується в Швеції абсолютно всім сім’ям з дітьми до 18 років.

Крім того, для матерів і батьків є маса інших пільг: наприклад, безкоштовний проїзд у громадському транспорті з коляскою, безкоштовні екскурсії в зоопарк і музеї тощо.

В Швеції і в Данії всі громадські місця дуже зручні для молодих матусь. Вони обладнані місцями, де, наприклад, можна переповити дитину. У Данії для мам з колясками є навіть спеціальні кінотеатри. В обох цих країнах існують спеціальні режими роботи для жінок з маленькими дітьми. Вони можуть раніше йти з роботи, працювати неповний робочий день, залишатися вдома з хворим малюком, зберігаючи при цьому 80% своєї зарплати.

Комментировать

Нажмите для комментария