Вибір редакції Новини

Близько 300 тисяч українців звернулися зі скаргами на ментальне здоровʼя до лікарів первинної ланки за сім місяців 2024 року

Близько 300 тисяч українців звернулися зі скаргами на ментальне здоровʼя до лікарів первинної ланки за сім місяців 2024 року

За сім місяців 2024 року медичну допомогу за пакетом «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги» отримали 276 926 пацієнтів (дані ЕСОЗ станом на 31.07.24). З них дітей до 17 років (включно) — 42 458.

Найпоширеніші скарги та діагнози:

  1. відчуття тривоги/нервування/напруженості — 117 037 пацієнтів;
  2. порушення сну — 76 548 пацієнтів;
  3. психологічні симптоми/скарги інші — 47 223 пацієнтів;
  4. пригнічений настрій — 16 170 пацієнтів;
  5. дитяча поведінка/симптоми/скарги — 11 672 пацієнти;
  6. гостра реакція на стрес — 11 555 пацієнтів;
  7. порушення памʼяті — 10 274;
  8. зловживання тютюном — 8 090 пацієнтів;
  9. відчуття/поведінка роздратованість/злість — 5 257 пацієнтів;
  10. старість, відчуття/поведінка старої людини — 5 216 пацієнтів.

Впродовж 12 місяців 2023 року такі послуги отримали близько 135 тисяч пацієнтів. Найбільше на порушення ментального здоров’я скаржилися жінки — понад 72 тисячі. Також внесені дані про звернення до лікарів «первинки» щодо скарг на ментальне здоровʼя понад 18 тисяч дітей.

Щоб лікарі первинної ланки меддопомоги — педіатри, терапевти та педіатри — мали необхідні знання і навички для надання послуг з охорони ментального здоровʼя, в Україні була запроваджена програма mhGAP.

Наприкінці ж 2022 р. був запущений онлайн-курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги з використанням керівництва mhGAP» — щоб якомога більше лікарів змогли пройти навчання. За цей час курс пройшли понад 114 000 осіб, з яких більше ніж 96 000 — отримали сертифікати. Серед них — майже 19 000 лікарів первинної медичної допомоги.

З осені минулого року на платформі Академії НСЗУ стала доступною друга частина онлайн-курсу «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги з використанням Керівництва mhGAP. Рівень 2».` Мета курсу – поглиблення знань медичних працівників первинної медичної допомоги щодо ведення поширених психічних розладів у людей, які мають відповідні стани.

Маєте скарги щодо ментального здоровʼя — зверніться до сімейного лікаря. Нині 1 059 медзакладів «первинки» законтрактовані НСЗУ на надання послуг за пакетом «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». У них 11 896 лікарів надають послуги з психічного здоровʼя за 3 707 місцями надання послуг.

Дізнатися їхні адреси можна на інтерактивній мапі (у фільтрах ліворуч слід обрати вид допомоги — «Первинна») або за номером інформаційно-довідкової служби — 16-77.

Нагадаємо, інтеграція послуги з ментального здоров’я в систему первинної медичної допомоги є компонентом пріоритетного проєкту Міністерства охорони здоров’я у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» — ініціативи першої леді Олени Зеленської та реалізується у межах Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року.

Довідка: mhGAP (Mental Health Gap Action Programme) — програма ВООЗ, спрямована на підвищення доступу до послуг з охорони психічного здоров’я шляхом залучення неспеціалізованих із ментального здоров’я кадрів (наприклад, сімейних лікарів) до надання допомоги людям із психічними розладами. Керівництво mhGAP та його версія для надзвичайних гуманітарних станів пропонує медичним працівникам, які не є спеціалістами у сфері психічного здоров’я, протоколи оцінки та ведення поширених психічних розладів, таких як депресія, гостра реакція на стрес, посттравматичний стресовий розлад, суїцидальна поведінка, розлади, пов’язані зі вживанням психоактивних речовин та інших ПНПР розладів.

Комментировать

Нажмите для комментария