Вибір редакції Новини

Система охорони ментального здоров’я: ключові досягнення та плани

Система охорони ментального здоров’я: ключові досягнення та плани

Під час війни Україна зіштовхується з серйозними викликами у сфері ментального здоров’я. У 2024 році МОЗ разом із партнерами зробило чергові важливі кроки для розбудови сучасної системи психічного здоров’я, інтегруючи послуги на всіх рівнях медичної допомоги. Мета — забезпечити кожному українцю доступ до необхідної допомоги.

  1. Первинний рівень медичної допомоги 

У 2024 році рекордна кількість українців були охоплені послугами у сфері психічного здоров’я на «первинці». Так, цьогоріч в ЕСОЗ зареєстровано понад 500 тисяч пацієнтів, які отримали допомогу за пакетом програми медичних гарантій «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні». Це вчетверо більше порівняно з 2023 роком (135 тисяч пацієнтів).

За ці послуги НСЗУ сплатило 80,8 млн грн (станом на 15.12.24 р.), що значно перевищує торішні витрати у 21,5 млн грн.

Один з основних драйверів змін — навчання лікарів первинної меддопомоги за програмою ВООЗ mhGAP*, яка допомагає сімейним лікарям краще виявляти та лікувати психічні розлади.

Нині понад 25 000 лікарів ПМД пройшли навчання за програмою mhGAP.

*mhGAP (Mental Health Gap Action Programme) — це глобальна флагманська програма ВООЗ, спрямована на підвищення доступу до послуг з охорони психічного здоров’я шляхом залучення неспеціалізованих із ментального здоров’я кадрів (наприклад, сімейних лікарів та педіатрів) до надання допомоги людям із психічними розладами.

З 1 січня 2025 року послуги з охорони психічного здоров’я стануть обов’язковими для всіх закладів первинної меддопомоги, які контрактуються з НСЗУ, незалежно від форми власності.

2. Спеціалізована медична допомога

У 2024 році створено перші 31 центр ментального здоров’я. Загалом планується створити щонайменше 200 таких центрів, які надаватимуть амбулаторну та стаціонарну психосоціальну підтримку по всій країні.

У складі центрів працюватимуть лікарі-психіатри, психологи, психотерапевти, медичні й соціальні працівники. Також тут працюватимуть мультидисциплінарні мобільні команди психіатричної допомоги, які надаватимуть послуги за місцем проживання (перебування) пацієнта.

Завдяки зміні нормативів, була посилена спроможність мобільних мультидисциплінарних команд. Так, з 1 липня 2024 року медичні послуги з надання психіатричної допомоги дорослим та дітям надаються мобільними мультидисциплінарними командами із розрахунку одна команда на 150 тис. наявного населення регіону (а не 200 тис. як раніше). Це дозволило створювати такі команди не лише у надкластерних, але й у кластерних лікарнях — відповідно їх кількість зросла з 60 до 100.

У межах спільного проєкту МОЗ України та Світового банку «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя» (HEAL Ukraine) за напрямом «Психічне здоров’я» заплановано виділення 124,5 млн грн на розбудову 60 просторів психологічного розвантаження, що також сприятиме наближенню послуг з психічного здоров’я у громадах.

3. Законодавче унормування системи охорони психічного здоровʼя в Україні

У 2024 році Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт № 12030 «Про систему охорони психічного здоровʼя в Україні». Його мета — створення доступної, ефективної та злагодженої системи, яка працюватиме для всіх громадян країни. Документ передбачає інтеграцію принципу «Психічне здоров’я у всіх політиках», щоб враховувати вплив кожного рішення на психічне здоров’я населення.

4. Підвищення якості стаціонарної допомоги

МОЗ затвердило новий Порядок надання психіатричної допомоги в стаціонарних умовах, що забезпечує дотримання прав пацієнтів:

  • заборона зачиняти двері палат,
  • доступ до води та інтернету,
  • створення комфортних умов лікування та ін.

Затверджений наказ захищає права пацієнтів на гідні умови перебування та лікування; запобігання будь-якій формі фізичного, психологічного чи експлуатаційного насильства над пацієнтами.

5. Інтеграція mhGAP у медичну освіту

Зроблені перші кроки з впровадження програми ВООЗ mhGAP у додипломну та післядипломну медичну освіту у пілотних університетах. У фаховому колі йдеться про необхідність надалі впровадження програми як повноцінної частини системи навчання майбутніх медичних працівників на постійній основі. Це дозволить підвищити доступ пацієнтів до психологічних послуг шляхом залучення лікарів загальної практики до надання допомоги людям із психічними розладами.

6. Затвердження уніфікованого протоколу ПТСР

Наказом МОЗ України від 19.07.2024 р. № 1265 затверджено Уніфікований клінічний протокол первинної та спеціалізованої медичної допомоги «Гостра реакція на стрес. Посттравматичний стресовий розлад. Порушення адаптації». Він описує єдині принципи щодо профілактики, діагностики, лікування та спостереження пацієнтів.
Документ розроблений з урахуванням сучасних вимог доказової медицини з метою покращення результатів надання медичної допомоги пацієнтам з гострою реакцією на стрес та ПТСР.

7. ⁠⁠Підвищення якості проведення психіатричних оглядів

МОЗ України наказом № 1759 від 15.10. 2024 р. внесло зміни до Порядку проведення попередніх, періодичних та позачергових психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин. Це дозволить запобігти зловживанням, наприклад, коли довідки про проходження таких оглядів видаються без самого огляду, а заклади, що їх проводять, не мають відповідних фахівців.

Ці кроки і зміни забезпечують інтеграцію послуги з охорони психічного здоровʼя на всіх рівнях системи охорони здоровʼя. Це дозволить створити цілісну, стійку систему, де психічне здоровʼя є невіддільною частиною загальної медичної допомоги, з акцентом на превенцію та підтримку найбільш уразливих груп населення.

Зміни відбуваються у межах пріоритетного проєкту МОЗ «Охорона психічного здоров’я у структурі медичної допомоги» та Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої Оленою Зеленською.

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook