Вибір редакції Новини

Сила стійкості: як українці знаходять ресурс у складні часи

Сила стійкості: як українці знаходять ресурс у складні часи

Кожен третій з опитаних українців (36 %) відчуває зараз підвищений рівень стресу, 11 % респондентів мають високий рівень стресу, 40 % – помірний, 13 % – низький. Такі результати дослідження уявлень українців про психічне здоровʼя та психологічну підтримку крізь призму стійкості.

Водночас дослідження засвідчило, що 73 % українців мають чималий ресурс стійкості: 35 % є стійкими, ще 38 % – радше стійкими.

Але як цей рівень підтримувати, а ще краще – підвищувати? Розповідаємо.

Що таке стійкість 

Стійкість (або резильєнтність) – це здатність проживати випробування, зберігаючи, відновлюючи та плекаючи ментальне здоров’я, особистісну цілісність і соціальні зв’язки.

Важливо розуміти, що стійкість це не завжди про те, щоб незламно стояти посеред бурі та бути героєм. Навпаки, стійкість людини проявляється через гнучкість та спроможність не здаватися попри труднощі. Стійкість означає жити. Діяти, піклуватися, підтримувати, любити.

Для нас, українців, стійкість зараз тотожна із поняттям «життя». Бо зі стійкості кожного з нас народжується стійкість цілої нації. Це означає, що:

  • цінності однієї людини стають опорою не лише для неї, а й для всіх навколо;
  • те, як людина мислить та які думки транслює, впливає на усіх інших;
  • щоденні дії людини позначаються на її оточенні;
  • здатність відчувати емоції та регулювати їх впливає на стан людини та всіх, хто поруч;
  • спільна сила людей – в єдності та взаємодії.

І найголовніше: формула стійкості – не про те, як стиснути зуби та перетерпіти події, які від тебе наче не залежать. Формула стійкості – це про те, як знайти рішення, щоб перемогти.

Рецепти резильєнтності 

Важливими чинниками стресостійкості та адаптації для багатьох українців є, зокрема, бізнес чи робота, наявність дітей у родині, а також спільне проживання з партнером/партнеркою.

Також бути стійкішими можуть допомогти:

  • розмови про почуття та переживання з близькими;
  • обмін досвідом подолання стресів;
  • спільна робота;
  • наявність хобі, у т. ч. спільні хобі у батьків та дітей;
  • ресурсні заняття, як-от: спорт, туризм, подорожі, прогулянки, догляд за тваринами, музика та танці, риболовля, захоплення технікою, автомобілями тощо;
  • щоденні рутинні практики, медитації та інше.

Тому у тригерних ситуаціях, коли почуваєтесь зле і потребуєте підтримки — поговоріть з кимось про це, обійміться з близькою людиною, зануртеся в роботу або активно щось робіть, дбайте про себе, будьте фізично активними.

Більше практичних порад на щодень можна знайти в інноваційному продукті – Моментал. Він пропонує 365 ідей для щоденної підтримки ментального здоровʼя українців. Це спільна розробка Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), сімейної та дитячої психологині Світлани Ройз і Координаційного центру з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?».

Плекаймо свою стійкість і підтримуймо один одного!

Довідка: комунікаційна кампанія «Ти як? Стійкість» реалізується за підтримки проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», який виконує організація «Пакт».

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook