Вибір редакції Інфекційні захворювання Новини Статті

Що таке коронавірус? Новітня історія захворювань

Що таке коронавірус? Новітня історія захворювань МедПросвіта

Все більше людей хочуть знати: що таке коронавірус? Які його характеристики?

На  прес-брифінгу ВООЗ 1 лютого 2021 року генеральний директор ВООЗ відмітив, що пандемія коронавірусу COVID-19 створила в суспільстві безпрецедентний запит на якісні статистичні дані в сфері охорони здоров’я, особливо в контексті розповсюдження вірусних захворювань.

«І хоча впродовж трьох останніх тижнів (станом на 1.02.2021) по всьому світу відмічається зниження рівня захворюваності, — сказав Тедрос Адханом Гебрейесус, — ми можемо відчувати невеликий оптимізм, але варто пам’ятати, що такі хвилі вже відбувалися і ми маємо продовжувати робити все, що можемо».

Наразі невідомо, скільки часу в різних країнах ще залишатиметься високий рівень захворюваності, й, відповідно, скільки ще триватимуть карантинні обмеження. Тож єдиний вихід — навчитися жити в умовах, що змінилися і сподіватися на вакцину, — саме це й пропонує голова ВООЗ. Людство пристосовується до всіх змін. Якщо навесні 2020-го всі суворо дотримувалися карантину і сподівалися на закінчення епідемії влітку, то восени стало зрозуміло, що історія затягується. На вищих рівнях усіх країн заговорили про необхідність обов’язкової вакцинації, введення паспортів щеплення, без яких кордони залишатимуться закритими, що дуже засмутить любителів подорожувати.

Редакція Медпросвіти приготувала невеликий огляд про виникнення і пересування  коронавірусу в людській популяції, відповідно до часописів Nature і Springernature.

Історія виникнення COVID

Перша згадка про коронавірус у статистиці з’явилася 1965 року. Станом на 2020 рік існує  43 види коронавірусу, найбільш відомий із них — COVID (Corona Virus Disease-19), або 2019-nCov (Wuhan coronavirus, Wuhan seafood market pneumonia virus). Поняття атипової пневмонії виникло ще в 30-ті роки ХХ сторіччя, але масового поширення цей термін набув із 2002–2003 рр., коли вперше з’явилося міжнародне позначення Severe Acute Respiratory Syndrome — тяжкий гострий респіраторний синдром (SARS-Cov, або ТГРС).

Під час спалаху SARS-CoV у 2003 році близько 25% хворих людей зазнали серйозної дихальної недостатності та 10% людей померло. Заключна статистика Всесвітньої організації охорони здоров’я засвідчила 8096 зареєстрованих захворювань та 774 смерті. До липня 2003 року передача вірусу шляхом «людина-людина» припинилася. Станом на жовтень 2012 року SARS-CoV, або SARS-асоційований коронавірус, було додано до Національного реєєєстру, що регулює обіг і зберігання бактерій, вірусів або токсинів, які можуть спричинити серйозну загрозу здоров’ю та безпеці населення.

Спалах MERS-CoV (Middle East respiratory syndrome-related coronavirus) стався в 2012-му році, штам коронавірусу (Coronaviridae), що належить до бетакоронавірусів (Betacoronavirus) і є збудником близькосхідного респіраторного синдрому (БСРС, MERS), мав досить високі (34–50%), показники смертності за рахунок пошкодження легень. Згідно з повідомленнями ВООЗ, станом на 31 травня 2020 року у світі зареєстровано 2562 підтверджених випадки захворювання, яке спричинює збудник БСРС, зокрема зафіксовано 881 смерть.

COVID-19 — виявлено в кажана?

Найбільш відомим серед коронавірусів є COVID-19  або 2019-nCov . Філогенетично споріднений із тяжким гострим респіраторним синдромом коронавірусу (SARS-CoV) і позначений як SARS-CoV-2. Однак, хоч SARS-CoV-2 і має 79,6% послідовної ідентичності, клінічний результат SARS-CoV-2 включає не тільки SARS-подібну вірусну пневмонію, а й охоплює велику групу більш легких захворювань і навіть безсимптомне носійство. Фактично, аналіз China CDC показав, що 80,9% підтверджених випадків COVID-19 були охарактеризовані як легкий або середній тип, тобто без утрудненого дихання та гіпоксії.

Метагеномне секвенування РНК зразка рідини бронхоальвеолярного промивання першого пацієнта в м. Ухань виявило новий штам РНК-вірусу. Сімейство Coronaviridae, який позначається «WH-Human 1» («2019-nCoV»). Шляхом філогенетичного аналізу повного вірусного геному (29 903 нуклеотидів) було встановлено, що вірус найбільш тісно пов’язаний (89,1% схожості нуклеотидів) із групою SARS-подібних коронавірусів (рід Betacoronavirus, підрід Sarbecovirus), які раніше були виявлені в кажанів у Китаї.

Наслідки нового вірусу

Тяжкий гострий респіраторний синдром, викликаний коронавірусом-2 (ГРВІ-CoV-2), інфікував 78 мільйонів осіб і наприкінці 2020 року спричинив понад 1,7 мільйона смертей по всьому світу. Імунна реакція організму людини пов’язана з індукцією змінних рівнів антитіл із нейтралізуючою активністю. Рівні антитіл з часом знижуються, але питання щодо природи та якості В-клітинної пам’яті та чи спонукатиме вона вироблення антитіл за умови повторного зараження, ще не вивчалося. Титри IgM та IgG анти-SARS-CoV-2 до білкового рецептора, що зв’язують білок (TBD), значно зменшуються разом із IgA. Завдяки аналізу псевдотипу вірусу відомо, що нейтралізуюча активність у плазмі зменшується в п’ять разів. На відміну від цього, кількість В-клітин пам’яті, специфічних для RBD, не змінюється. Реакція В-клітин пам’яті на ГРВІ-CoV-2 розвивається в період від 1,3 міс. до 6,2 міс. після зараження.

Вже за рік можна буде робити припущення щодо того, як вірус поводитиме себе далі, як надовго формуватиметься імунітет після перенесеної хвороби і щеплення, які є ускладнення і як довго триває повне відновлення. І хоча все ще залишається багато питань, тішить той факт, що лікарі, науковці, керівники і пересічні громадяни вже не такі розгублені, як на початку пандемії, мають досвід дії в різних ситуаціях і проявляють досить високий рівень свідомості та самоорганізації.

За матеріалами:

Springernature

ВОЗ

Перелік літератури знаходиться в редакції

 

 

Комментировать

Нажмите для комментария