Інтерв'ю спеціаліста

Щоб коментувати «провал реформ», необхідно оперувати тільки перевіреними фактами

Д. Вернигор, вице-президент ПДМШ, Медпросвита
В чому я впевнений точно - ні одна реформа не робиться помахом палички. Наша спільна справа - верховенство права. І люди хочуть в правовій державі, а не в умовах кулуарних пліток і брудних інтриг. Давайте вже працювати!

Є відоме поняття, що сягає корінням в середньовічні часи, — бритва Оккама. «Не треба примножувати сутності без потреби»
Щоб коментувати питання «хто валить реформи», необхідно оперувати тільки перевіреними фактами. Все інше — сфера чуток і пліток. Жоден експерт, що поважає себе, з таким матеріалом не працює.
Однак навколо реформ з’явилася велика кількість як професійних, так і політичних питань і думок. В першу чергу, всі дивляться на дії МОЗ і профільного комітету ВР.

Але якщо у медичної спільноти та громадськості в цілому виникають питання стосовно дій міністерства і його чиновників, включаючи вищий керівний склад, то існує та сама Громадська Рада, якій делеговані повноваження виносити на обговорення і знаходити відповіді на подібні запити суспільства. У Ради є механізми, які можна і потрібно використовувати.
Якщо дана структура — лише формальність, і вона не може дати чіткі відповіді, то необхідно це зрозуміти і зробити певні висновки. І тоді запускати інші механізми ефективного діалогу МОЗ і суспільства.
Будь-який чиновник будь-якого рівня виконує певні функції і несе відповідальність, аж до кримінальної, включаючи терміни і контроль виконання завдань.

Чому «реформа зірвана» і чи запрацює Е-health?

Але вирішувати, хто правий і хто винен, то справа фахівців. Є в Україні така установа — Національне агентство України по справах державної служби. І тільки воно може дати оцінку діяльності чиновника в рамках чинного законодавства.
Ми повинні пам’ятати, що міністр — політична особа. У нас часто забувають сенс цього поняття.

Теоретично, ця особа не є рупором, а лише визначає і озвучує політику держави в тій сфері, за яку відповідає.
Але стратегію розвитку суспільства потрібно приймати політичними способами, і від цього не втечеш.
А перехід на особистості і спроби когось приписати до якихось політичних кланів — це деструктивно і не має відношення до реальних змін в системі ОЗ.

Не звинувачуйте – працюйте! Про е-health в Україні

Наше завдання — не вчиняти базарні розборки, а консолідуватися для вирішення важливих стратегічних завдань, в які буде залучено і суспільство, і держслужби.
Коли ми говоримо про ОЗ, необхідно піднімати питання освіти як майбутніх лікарів, так і діючих. Є й інші питання, які необхідно піднімати і вирішувати.

Але в чому я впевнений точно — жодна реформа не робиться помахом чарівної палички.
Наша спільна справа — верховенство права. Люди хочуть жити в правовій державі, а не в умовах кулуарних пліток і брудних інтриг.
То давайте вже працювати!

Дмитро Вернигор
Медичний директор,
Віце-президент ПДМШ ім. Миколи Пирогова

Комментировать

Нажмите для комментария