Новини

Що потрібно знати про бустерну дозу: головний санітарний лікар України

Ігор Кузін - МедПросвита

Нова хвиля коронавірусу вже близько, попереджає головний санітарний лікар України Ігор Кузін і закликає негайно робити щеплення — і дорослим, і дітям.

Україна поки має перепочинок між осіннім сплеском, коли за день реєстрували до 800 смертей, і зимовим, який, за прогнозами, буде не легшим.

Хоча чітких прогнозів про те, скільки життів ще може забрати ковід, немає. Все буде залежати від того, який штам вірусу домінуватиме в Україні — заразніший Омікрон, який, протікає легше, чи Дельта — не така заразна, але переноситься важче.

Майже 50% українців вже зробили щеплення. Кілька днів, як в Україні роблять бустер. Його отримали вже 20 тисяч людей.

Чим краще робити бустер, чи бувають від нього сильні побічні ефекти та на інші важливі питання дає відповідь Ігор КУзін в інтерв’ю ВВС News Україна.

Бустер. Що, коли і як?

ВВС: В Україні тільки почали робити бустерну дозу, хоча в багатьох європейських країнах вона вже є. А в Ізраїлі пропонують вже четверте щеплення. Чому відбулась така затримка?

Ігор Кузін: Я б не назвав це затримкою, тому що Європейська технічна група з питань імунізації, яка аналізує всю доказову літературу, проводить оцінку ефективності і безпечності міксування вакцин, оприлюднила офіційне рішення лише 23 грудня.

Дійсно, декілька країн трішки вирвалися вперед і ухвалили рішення, базуючись на своєму власному досвіді.

ВВС: З 6 січня бустер дозволили. За ці дні був наплив людей в пунктах вакцинації?

Ігор Кузін: За перші дні близько 20 тисяч людей зробили щеплення. Якогось значного напливу не було. Але, можливо, це пов’язано зі святами, коли багато людей відкладали це на «після свят». Черги були 6 і 8 січня, але лише у деяких вакцинальних центрах.

ВВС: Скільки людей встигне зробити бустер до початку нової хвилі і чи цей бустер їх захистить?

Ігор Кузін: Ми розраховуємо на показники у 300-400 тисяч людей. І переважно фокус буде на представниках об’єктів критичної інфраструктури та медичних працівниках. Оскільки ці сфери є ключовими під час спалахів.

Такі цифри і такі охоплення дозволять функціонувати лікарням і об’єктам критичної інфраструктури, бо люди там будуть захищені.

ВВС: Чи вистачить вакцини на всіх з урахуванням того, що понад 50% українців взагалі не щеплені?

Ігор Кузін: Вакцини вистачить. Ми можемо сказати це чітко. Україна має контракти на постачання 25 млн доз Pfizer впродовж 2022 року та 6,5 млн CoronaVac. Ще близько 10 млн доз маємо отримати як допомогу у рамках механізму Covax.

Такої кількості має вистачити, щоб дощепити взагалі нещеплених людей і зробити бустер.

ВВС: Чи можна обирати, чим робити бустер? Чи буде в українців вибір?

Ігор Кузін: Є рекомендації робити бустер мРНК вакцинами — це Pfizer або Moderna. Обирати між ними можна. За виключенням вакцини CoronaVac. Після неї рекомендовано робити бустер Pfizer або CoronaVac.

ВВС: Іноді люди обирали робити щеплення саме CoronaVac, тому що, за деякими дослідженнями, після неї менше побічних ефектів. Після CoronaVac можна робити бустер вакциною Pfizer. Чи можуть бути якісь особливі побічні ефекти після третьої дози?

Ігор Кузін: Відповідно до офіційних рекомендацій, людина, яка отримала щеплення CoronaVac може отримати бустер CoronaVac або Pfizer.

Ефективність після трьох доз CoronaVac складає на рівні 88-90%.

Після CoronaVac плюс бустер Pfizer — ефективність в середньому 92-95%.

ВВС: А як щодо побічних ефектів після бустера?

Ігор Кузін: Після бустерної дози не реєструють якогось збільшення побічних ефектів. У країнах, де вже широко запроваджують бустер, кількість несприятливих подій така ж сама, як і при базовому курсі щеплень.

ВВС: Якщо людина прийшла на бустер раніше, наприклад, через 5 місяців після другого щеплення, а не через шість, її не вакцинують?

Ігор Кузін: Якщо прийшла раніше, то щеплення не отримає. Якщо пізніше, то отримає. Оптимальний термін введення бустерної дози становить від шести до дев’яти місяців. Але навіть, якщо через 10 місяців прийде, то все одно буде бустер.

ВВС: Людям, яких вакцинували на роботі, де будуть робити бустер? Чи будуть організовані бустерні щеплення у колективах?

Ігор Кузін: Ми плануємо окремі мобільні бригади відправити робити бустер в організовані колективи.

Що буде з ковід-сертифікатами?

ВВС: Термін дії українських сертифікатів скоротять, як це зробили у ЄС?

Ігор Кузін: Найближчим часом українські ковід-сертифікати скоротять до 270 днів. Таке рішення вже прийнято. Ще має бути наказ МОЗ. І термін дії у 270 днів буде, як після двох доз, так і після бустера.

ВВС: Що буде написано у ковід-сертифікатах після бустера? Яка вакцина буде вказана?

Ігор Кузін: Ще немає рішення щодо цього. Можливо, відразу будуть назви всіх трьох доз вакцин. Наприклад, CoronaVac, CoronaVac і Pfizer.

Повне інтерв’ю доступне за посиланням — ВВС News Україна.

Читайте рубрику: Новини МедПросвита| Територія пацієнта

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook