Говорять лікарі Загальна практика - сімейна медицина Статті Стоматологія

Секрет успішної реставрації

Що пропонують стоматологи своїм пацієнтам сьогодні для реставрації? Насправді варіантів багато - від відбілювання зубів, композитних реставрацій, керамічних вінірів аж до ортопедичних конструкцій

Безсумнівно, сьогодні посмішка є  візитною карткою успішної людини. Стоматологи пропонують своїм пацієнтам багато варіантів для покращення їх посмішки: від відбілювання зубів, композитних реставрацій, керамічних вінірів до ортопедичних конструкцій. Проте далеко не в кожному випадку для покращення естетики оптимальним рішенням є виготовлення керамічних вінірів на фронтальну групу зубів. Так як на першому плані здоровя пацієнта, а з ним відповідно і безінвазивні методи покращення дентальної естетики.

Основними проблемами з якими ми зустрічаємось при реставрації є колір і видимі межі реставрації. Колір- це не тільки відтінок і ступінь його насиченості, але і різноманітні включення, ефекти напівпрозорості і яркість.

Які ж основні проблеми зв’язані з кольором. Чому із збільшенням товщини шару композитної емалі яркість реставрації зменшується і стає сірою? Чому видно межу між реставрацією і зубом, для приховування якої доводиться робити широкі скоси, або ж перекривати всю вестибулярну емаль?

Причиною таких явищ є різний індекс рефракції композитів і природніх тканин зуба.

Рефракція ( заломлення)- зміна напрямку розповсюдження світлових хвиль, що виникає на межі розділу двох прозорих для цих середовищ з різною оптичною густиною. Заломлення відбувається коли швидкість світла в контактуючих середовищах відрізняється. Степінь заломлення вимірюється індексом рефракції.

Всі знають, що ніщо не рухається швидше світла. Але при цьому ми забуваємо, що кажучи « швидкість світла»  мається на увазі швидкість світла у вакуумі. А при розповсюдженні світла в прозорому середовищі, наприклад,  воді або склі, воно рухається значно повільніше.

Явище рефракції зустрічається у повсякденному житті. Ми можемо її спостерігати коли розмістити олівець у воду тоді «заломлення» буде на межі води і повітря. Світлові промені викривляються при проходжені із повітря у воду. По цій же причині глубина басейна здається меншою ніж є насправді. Також з рефракцією зв’язані такі природні явища як веселка, міраж.

В кожного матеріалу свій коефіцієнт заломлення. Коефіцієнт заломлення визначається за формулою n=c/v, де:

  •     n- індекс рефракції,
  •     с-швидкість світла у вакуумі,
  •     v-швидкість світла в даному середовищі.

Так коефіцієнт заломлення у емалі-1,62, у дентина-1,45, у кераміки-1,50, у композита-1,52.

Більшість сучасних композитних матеріалів мають коефіцієнт рефракції від 1,48 до 1,54. Це і є причиною сірого відтінку і видимої межі реставрації. Для усунення видимої межі між реставраційним матеріалом і тканинами зуба роблять широкі скоси емалі, а деколи і перекривають всю вестибулярну частину зуба, жертвуючи здоровими тканинами, для отримання сумнівної естетики. Збільшуючи об’єм дефекта, ми можемо нанести пацієнту більше шкоди ніж користі, і запустити механізм подальших реставрацій, вінірів, коронок.

Правильне вирішення даної проблеми – заміщення відсутніх тканин матеріалами з індексом рефракції ідентичним природнім тканинам зуба. На сучасному стоматологічному ринку таким матеріалом є  зокрема Enamel Plus HRi ( HRi- High Refractive index(високий індекс рефракції). Індекс емалевих мас-1,62 , дентинних- 1,45 аналогічно тканинам зуба. Переваги очевидні. Ми робимо реставрацію так, як робить це природа, заміщуючи дентин дентином, а емаль – емаллю.

Всі статті автора А. Івасюк

Використана література:

  • Література: Ван Нурт Річард. Основи стоматологічного матеріалознавства. 5 Едінбург, Лондон, Нью-Йорк 2002,  О.Фецич. Стоматологінфо.
  • Рибакова А.Н. Матеріалознавство в стоматології.

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook

    Вибір редакції