Вибір редакції Новини

У МОЗ обговорили розширення послуг із профілактики ВІЛ та сервісів самотестування на рівні регіонів

У МОЗ обговорили розширення послуг із профілактики ВІЛ та сервісів самотестування на рівні регіонів

Щомісяця майже у тисячі людей в Україні діагностують ВІЛ-інфекцію, близько 900 з них вперше потрапляють під медичний нагляд та починають отримувати антиретровірусну терапію. Щодня за даними Центру громадського здоров’я України фахівці виявляють близько 30 випадків ВІЛ. Тому розширення послуг із профілактики ВІЛ та сервісів самотестування поза медзакладами, особливо на рівні регіонів, залишається пріоритетним напрямом діяльності у співпраці з партнерами: неурядовими організаціями та міжнародними проєктами щодо протидії поширенню ВІЛ-інфекції.

Про це йшлося на зустрічі заступника міністра охорони здоров’я, головного державного санітарного лікаря Ігоря Кузіна з керівниками Офісу охорони здоровʼя регіональної місії USAID в Україні та міжнародної організації РАТН, яка впроваджує п’ятирічний проєкт REACH 95: Доступність якісних послуг з ВІЛ в закладах охорони здоров’я України. Учасники розглянули результати першого року проєкту та обговорили плани на 2025 рік. Зокрема, крім масштабування тестування та децентралізації послуг із спеціалізованих медзакладів на рівень «первинки», залучення до розширення сервісів на рівень громад центрів контролю та профілактики хвороб у 7 регіонах.

“Після початку повномасштабної війни на рівні медичної системи було продовжено терміни видачі ліків АРВ-терапії, запроваджено видачу антиретровірусних препаратів через мобільні бригади, забезпечено обмін інформацією з сусідніми державами, щоб не допускати переривання терапії для українців, які виїхали за кордон. На кінець 2024 року АРВ-терапію отримують 118 700 людей з ВІЛ. Наразі одним із пріоритетів залишається посилена робота щодо раннього виявлення нових випадків та своєчасно надане лікування пацієнтам.” — Ігор Кузін, заступник міністра.

Лікування ВІЛ-інфекції для усіх пацієнтів є безоплатним та адаптоване до ситуації в країні. Державна стратегія протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам до 2030 року передбачає створення та функціонування ефективних, інноваційних, гнучких систем надання якісних і доступних послуг із профілактики, виявлення, діагностування та лікування цих хвороб. Тому кожна людина, яка живе з ВІЛ, має доступ до діагностики та програм з лікування, отримує високоефективну АРВ-терапію без переривань.

Наразі в Україні 137 тисяч людей перебувають під медичним наглядом у зв’язку з ВІЛ. За 9 місяців цього року виявлено 9 653 тисячі нових випадків захворювання на ВІЛ, кожен четвертий з яких – у стадії СНІДу, і саме СНІД став причиною смерті 899 людей. В середньому щомісяця ВІЛ-інфекцію діагностують у майже тисячі людей, близько 900 з них вперше потрапляють під медичний нагляд, а 920 людей уперше в житті починають антиретровірусну терапію (АРТ).

Нагадаємо, що швидкі тести для діагностики дозволяють отримати результат вже через 15–30 хвилин. Пройти тестування на ВІЛ можна безпосередньо під час звернення до сімейного лікаря або у закладах охорони здоров’я, також тести для швидкої діагностики надають неурядові пацієнтські організації. Така діагностика – безоплатна та конфіденційна, ці послуги входять до складу різних пакетів послуг Програми медичних гарантій. Позитивний тест на ВІЛ – це не вирок. Надійним способом тримати вірус під контролем є ліки. Це антиретровірусна терапія (АРВ-терапія). Вже за кілька місяців після початку лікування рівень вірусного навантаження людини становитиме менш як 40 копій РНК/мл. Коли це триватиме щонайменше 6 місяців, ВІЛ перестане визначатися тестами й стане безпечним як для самої інфікованої людини, так і для інших.

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook