Серед осіб, що становлять потенційні ризики в роботі медичного працівника, можна назвати пацієнтів, керівництво ЛПУ та колег (розглядаються ризики як для бюджетного, так і приватного сектора).
Види ризиків:
- для власного життя та здоров’я;
- для життя та здоров’я пацієнта;
- настання юридичної відповідальності;
- матеріальні збитки через не оплату праці;
- припинення провадження медичної практики;
- недобросовісна конкуренція.
Не випадково першими названо ризики для життя та здоров’я медичного працівника. Чинне законодавство України значною мірою забезпечує дотримання прав пацієнтів, зокрема ВІЛ-інфікованих, і дозволяє не інформувати медичних працівників щодо наявного захворювання.
Ризик зараження величезний практично для всіх медичних працівників, що надаватимуть допомогу такому пацієнту. Наказами МОЗ передбачено, що кожного пацієнта слід розглядати як потенційного хворого на ВІЛ і дотримуватися безпеки. Але ця безпека не фінансується державою. Крім того, надаючи такому пацієнту медичну допомогу, всі залучені медичні працівники мають отримувати відповідну доплату.
Окрім ВІЛ-інфікування, з реальною можливістю стати інвалідом або померти при виконанні службових обов’язків стикаються працівники служби медицини невідкладних станів. Непоодинокими є інвалідізація та вбивства медичних працівників, які прибули на місце бійки для надання медичної допомоги.
Ризики не оплати праці більшою мірою стосуються приватного сектора, де чимало осіб працюють напівлегально або нелегально. Не уклавши трудового договору в передбаченому законом порядку, медичний працівник може виконати обговорені види робіт, а оплати не отримати. Поскаржитись до прокуратури також неможливо, бо нині особа, що працює за зарплату в конверті, несе юридичну відповідальність.
Бюджетний сектор, як свідчать численні звернення, потерпає від несвоєчасних виплат зарплати, невиплати гарантованих підвищень посадових окладів, надбавок та доплат. Але тут відновити справедливість можна.
Припинення провадження медичної практики стосується виключно приватної медицини, бо кількість бюджетних установ охороняється законодавством.
При недотриманні ліцензійних умов провадження медичної практики або грубих порушень з боку ліцензіата, Ліцензійна комісія МОЗ України має повноваження припинити діяльність приватного кабінету чи ЛПУ.
Припинення провадження господарської діяльності нерозривно пов’язане із недобросовісною конкуренцією, яку також виділено у вигляді ризику. Якщо ваш заклад успішно працює і заважає проведенню медичної практики ваших конкурентів, не виключено, що до вас не раз прийдуть контролюючі органи позаплановими перевірками. Одного-двох порушень може бути достатньо для того, щоб закрити ваш бізнес або принаймі його значно підірвати.
Олена Беденко-Зваридчук
директор юридичної компанії «МедАдвокат», керівник проекту «Медико-правовий портал «103-law.org.ua», голова Комітету з медичного права АПУ
Комментировать