Новини

Ризик впливу азбесту на організм людини розглядали на семінарі у Тернополі

Азбест – канцероген, який провокує виникнення онкологічних захворювань. Не даремно азбесту навіть «присвятили» професійне захворювання – азбестоз. Це хвороба, що з часом загрожує перерости у хронічне запалення та утворення рубців на легенях. Ймовірні також перетворення азбестозу у ракові захворювання. У першу чергу, мова йде про самі легені, зокрема рак легенів та гортані. Ще один ризик – мезотеліоми, тобто злоякісні пухлини, що з’являються в ділянці грудей та живота. Згідно з дослідженням Міжнародної агенції з вивчення раку, у людини, що страждає від азбестозу, ризик захворіти на рак легенів в п’ять разів вищий.

Азбест входить до складу більш ніж трьох тисяч виробів у різних областях життя. Із волокон азбесту виготовляють фільтри, брезенти, захисні костюми (для пожежників), папір, картон, матеріали для теплоізоляції, азбоцементні будівельні матеріали та ін. У будівництві використовують два основних типи азбесту – серпентин, або білий азбест, та амфібол. Обидва за хімічним складом ніщо інше, як силікати магнію, заліза, кальцію і натрію.

Азбест – це комерційна назва групи волокнистих мінералів – хризотилового азбесту і амфіболового азбесту. За даними фахівців, незважаючи на схожість назв, вони мають абсолютно різну мінералогічну структуру. Найнебезпечніше в азбесті – це пил. Але якщо волокна амфіболового азбесту, потрапляючи у легені, практично не виводяться, то хризотилові волокна м’які, еластичні і легко розчиняються в організмі та виводяться максимум через 14 днів.

Небезпеку від азбесту впродовж десятків років доводили наукові дослідження. Наприклад, у Німеччині підозрювати негативний вплив азбесту на людей почали ще в 1940-их роках. У 70-х роках минулого століття азбест в усьому світі використовувався безконтрольно практично в кожній галузі промисловості та сферах життя (у першу чергу така ситуація спостерігалася у країнах Євросоюзу). Безконтрольне використання у Європі амфіболової групи азбесту спричинило сплеск онкологічної захворюваності (перш за все, рак легенів і мезотеліома).

Сьогодні медики, озброївшись десятилітніми дослідженнями, запевняють: внаслідок вдихання азбестового пилу виникають онкологічні захворювання. Тому амфібол-азбест цілком обґрунтовано заборонений в усьому світі.

Семінар був організований та проведений за підтримки Тернопільського державного медичного університету ім. І.Я. Горбачовського. Фахівці Держсанепідслужби Тернопільської області оцінили актуальність піднятої під час заходу теми.

Головним доповідачем теми «Азбестози – оцінка ризику» виступив Андрій Корчевський – директор із досліджень та розвитку Chemistry&Industrial Hygiene, Inc. (США), сертифікований індустріальний гігієніст, дійсний член Товариства токсикології (SOT), кандидат фізико-математичних, доктор біологічних наук.

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook

    Вибір редакції