Лікарі про коронавірус: інтерв’ю імунолога, педіатра Андрія Волянського.
Рік продовжується пандемія, і люди в усьому світі вже стомилися боятися. Незрозумілі цифри, мутації вірусу, хвилі розповсюдження захворювання, локдауни і постійна напруга в ЗМІ не додають оптимізму. Після стрімкого зростання кількості хворих і жорсткого карантину навесні, людство пережило відносно спокійне літо. А з середини жовтня крива захворюваності знов почала підніматися, і країни одна за одною розпочали обмежувальні заходи.
Зараз Україна виходить з малого локдауну, все активніше ідуть розмови про вакцинацію. Але наразі залишається багато питань, а чим більше незрозумілих елементів, тим більше страхів і стресів переживає суспільство.
Що думають лікарі про коронавірус? Про пандемічну ситуацію, імунітет і прогнози щодо коронавірусу, редакція запитала у громадського діяча, імунолога, педіатра, головного лікаря медичних центрів Your Baby-Your Family- Your Lab, завідувача лабораторією імунореабілітології в ІМД ім. Мечнікова, Андрія Волянського.
Про вірус в загальному: мутація та підвиди, тривалість пандемії
Зараз існує думка, що людство розслабилося в благах цивілізації, і пандемія Covid-19 стала своєрідним викликом медицині і суспільству. Чому? Могли б Ви назвати декілька головних характеристик як реагує імунітет людини на Covid-19? Скільки мутацій і підвидів вірусу вже утворилося?
- Sars-Cov-2 є дійсно новим для людства варіантом вірусу, хоча і походить з добре знайомої родини коронавірусів. Завдяки новій конфігурації протеїна шипа вірус відносно легко фіксується на епітелію легень і викликає ураження органу. Особливість імунної відповіді при тяжкому перебігу цієї хвороби полягає в її надмірній силі, під впливом якої активний захист може отримати руйнівний характер. Щодо мутацій, то зараз вже відомо декілька тисяч варіантів Sars-cov-2 і «англійський» мутант — лише один з них. Імунітет сучасної людини є вразливим до нового вірусу, тому інфекція має досить високу контагіозність і пандемія продовжується
Мутація Covid-19 справжня?
Як на думку фахівців різняться віруси Covid-19 і віруси SARS-Cov 2003 року і MERS- Cov 2012 року? Чому минулі спалахи закінчилися настільки швидко, а Covid-19 активно мутує, але не втрачає патогенність?
- Філогенетично Mers-Cov та Sars-cov-2 відносяться до різних гілок родини, але Sars-cov-1 та Sars-cov-2 дуже близькі. Основна особливість, що відрізняє пандемічний штам від попередників – дуже легка передача від людини до людини, а зважаючи на глобалізацію і високий рівень комунікацій в сучасному світі, дуже тяжко перервати ланцюг штучно. Зараз цього змогли добитися лише кітайці за рахунок надміцного епідемічного розслідування. На щастя, летальність Covid-19 значно менша, ніж у інфекцій минулих років.
З Вашої точки зору, це дійсно пандемія? Якщо так, то наскільки тривалою і небезпечною вона може бути? До яких змін в клінічному перебігу призводять мутації? Що каже статистика захворюваності, госпіталізацій і смертності?
- Це, безумовно, пандемія (або синдемія), бо зараження відбуваються по всьому Світу та кількість смертей вже досягла 3% від загальної світової смертності. Активна фаза закінчиться вже влітку 2021, коли людство отримує колективний захист за рахунок того, що 2 мільярди людей будуть інфіковані, а мільярд осіб буде вакцинований. Загальна летальність буде складати біля 2%. На жаль, за моїм прогнозом, до початку літа може загинути 3,5-4 мільйони
Карантин та обмеження на суспільство
Існують різні моделі карантину, від досить жорстких мір до відмови від обмежень і суто рекомендаційних дій. Наскільки доцільним є карантин, локдаун і соціальні обмеження? Чи існує таке поняття як колективний імунітет при ковід-пандемії?
- Крім різних типів карантину важливим є ступінь епідеміологічного розслідування ланцюгів випадків захворювання. Тому є велика кількість варіантів реагування конкретної країни. Жорстке розслідування 100 відсотків випадків дозволило Китаю не допустити 2-ї хвилі до початку масової вакцинації. Відносно м’які локдауни в Україні поки що позволяють утримувати добову кількість летальних випадків у межах 200, але за умов відсутності щеплень, до літа 2021 українці отримають колективний імунітет (50% будуть інфіковані) ціною 40-50 тисяч смертей.
Про вакцинацію
В світі вже широко розпочалася вакцинація. Є її прихильники і ті, хто заперечує вакцинацію. На думку фахівця, наскільки виправдані очікування від вакцини, чи достатньо вона клінічно випробувана і як довго триватиме поствакцинальний імунітет? Що можна сказати про можливі віддалені наслідки вакцини?
- Масове щеплення, безумовно, дозволить зупинити пандемію та отримати колективний захист. Але довгострокові несприятливі події після щеплення новими вакцинами наразі невідомі, тому що ситуація розвивається стрімко, і не було часу на довгі випробування. Тому зробити серйозну оцінку наслідків щеплень можна буде лише через час.
Як пандемія вплинула на психічний стан здоров’я
Як впливає на загальний рівень здоров’я зменшення соціальної активності людей? Які показники статистики захворюваності на хронічні хвороби, такі як цукровий діабет, ішемічну хворобу серця, гіпертонічну хворобу?
- Карантинні заходи, безумовно, мають негативний вплив на здоров’я людей. Перш за все – це гіподинамія, коли людина обмежує свої рухи квартирою і 500 метрами навколо. Окрім гіподинамії — надлишкове вживання їжі, заїдання стресу, психічні розлади, перш за все, тривожні, і, як наслідок, загострення хронічних хвороб
Статистика говорить про збільшення тривожних розладів особистості або інших психоневрологічних розладів в усьому світі. Як Ви можете це прокоментувати? Це страх коронавірусу, реакція на ЗМІ чи ефект зниження активності і комунікацій?
- Найбільш масовим з психічних розладів є депресія. В світі останнім часом зросла кількість самогубств. Дуже небезпечним, на мій погляд, є масовий страх захворіти, який може трансформуватися в агресію до людей з іншими формами поведінки. Світові ЗМІ, ВООЗ, державні та недержавні агенції активно приймають участь в залякуванні людей та формуванні психічних розладів.
І на завершення. Ваша думка, що буде найкориснішим для здоров’я нації? Якщо зважувати ризик-користь: що буде кориснішим для здоров’я нації? Активна життєва позиція і свобода пересування, колективний імунітет, якщо він є, соціальні або обмеження, закриті кордони, карантин, ізоляція, вакцинація і паспорти щеплень? Ваш варіант?
- Я маю свій погляд. Мій варіант окремий: м’які ізоляційні заходи, захист груп ризику та з часом отримання колективного захисту
Дивіться також: Новини на МедПросвита|
Комментировать