До уваги

Результат медреформи в Грузії: Зарплата лікаря в середньому 400 долларів на місяць та вище

Грузия_Медпросвита

Не секрет, що екс міністр охорони здоров’я Грузії Квіташвілі попрацював і в Україні. За його реформами медицина в Грузії дуже змінилась.

Про головне: боротьба за пацієнта та боротьба за кадри.

Одразу відмітимо, що держава виділяє на охорону здоров’я лише 2,3% ВВП. Левина доля коштів іде саме з офіційного страхування людей у державних та приватних страхових компаніях.

Після реформи лікарні, як і бізнес, почали боротися за гарні кадри. А гарні кадри почали боротися за пацієнтів. Бо чим більше хворих побувало у кабінеті — тим вища зарплата у лікаря:

— Раніше терапевти отримували гроші в кишеню, а зараз — в касу. Тільки поліцейськими методами змусити людей добре працювати не вийде. Зараз у працівників є реальний стимул для роботи. Зараз у Республіканській лікарні працює близько 800 чоловік. Якщо рахувати середню зарплату всього персоналу (від прибиральниці до хірурга), то виходить близько 1000 ларі ($414), — пояснює генеральний директор клініки Автанділ Імедадзе.

Зарплата лікаря безпосередньо залежить від того, який обсяг роботи за місяць він виконав, скільки хворих прийняв, скільки операцій провів. За словами Автанділа, мінімальна зарплата медсестри, яка працює раз на чотири доби (одна зміна — це 24 години) — 600 ларі ($249). Щоб заробляти більше, медсестри працюють як мінімум у двох лікарнях.

І все ж, у різних закладах зарплати різні навіть в рамках одного міста.

Наприклад, в Тбілісі лікар-терапевт з однаковим стажем роботи та науковим званням може отримувати і 2500 ларі ($1037), і 1500 ларі ($622). Лаборант отримує 800—1200 ларі ($332—497), сімейний лікар — 900—1100 ларі ($373—456), акушер-гінеколог — 1200—1500 ларі ($497—622). Провідні кардіохірурги отримують 15—18 тисяч ларі ($6224—7468) на місяць, а середня зарплата хірурга — 4—5 тисяч ларі ($1659—2074).

— Кожна клініка по-своєму формує систему нарахування зарплат.

У нас пріоритет — лікарі і медичний персонал. Якщо лікар буде недостатньо заробляти, то він буде погано працювати. Я хочу, щоб наш лікар був забезпечений. Раніше була система така: 35% — на лікарню, решта — на зарплати. Але ця система не виправдала себе. Зараз 35% від вартості операції ми даємо лікарям і медперсоналу, і вони самі розподіляють між собою — яку частку від цієї суми отримує анестезіолог, хірург, асистенти.

Гендиректор каже, що анестезіологи та хірурги сперечаються між собою — чия роль під час операції важливіша. Бо ж це допомагає розподілити бюджет на свою користь.

Так чи інакше, і хірурги, і анестезіологи їздять на однаково хороших автівках, і бонус до зарплати у вигляді хабарів у пацієнтів не просять.

 

 

 

 

За матеріалом  texty.org.ua

Комментировать

Нажмите для комментария