Підготовка до Новорічних та різдвяних свят — це не тільки похід до церкви «раз в рік», свіжі рецепти страв на святковому столі, новий одяг в гардеробі, весела коляда, вулична святкова ейфорія та запах мандарин…
Ні це все вище описане звичайно добре, і в кожного з читачів свої асоціації із Зимовими Святами.
Але якщо ти не попадаєш під ці два пункти на які Я ділю всіх новорічно-святкових персонажів :
- ти не хворієш на хронічні недуги, про які не всі до цього можуть і знати, які можуть загострюватися із приходом холодів (перехолодження, стрес, депресія), погрішностей в дієті (аліментарний фактор: переїдання та зловживання алкоголем – найнебезпечніша група ризику діти та підлітки)
- ти не лікар на чергуванні,чи просто так сталось в житті що Ти лікар (будь-якого з стаціонарів і не важно в якій лікарні в нашій чудовій країні) якому потрібно серед ночі взяти трубку, навіть якщо ти не на роботі; бо друзі,родичі чи перший раз чую, навіть, такі знайомі є, дзвонять і кричать рятуйте, в нас тут таке сталося поможіть, порадьте… та. ін..
Але стаття не про це ! Стаття про виявлення в себе хронічних недуг , просто плановий похід до лікаря. Не за медичним оглядом для писульки, відчіпної де купа штампів, а ніхто і не оглянув.
Мова про те що, Ми всі любимо – всіх довкола крім самого Себе! Жінки та мужчини, хлопці та дівчата регулярно ходять в салон краси, спортзал чи фітнес, на шопінг в дорогі торгові центри чи просто посидіти в ресторані з друзями. Стоп а на себе, пів дня чи кілька годин можна в році виділити?
Набагато ж рідше Всі ходять до гінеколога чи уролога, мамолога чи андролога на плановий огляд. Ще рідше ми всі робимо ультрасонографічне обстеження внутрішніх органів чи планову відеоколоноскопію, прошу звернути увагу на плановий огляд, так-так це тоді коли нічого не болить, немає ніяких скарг чи виділень – навіщо ж тоді йти до лікаря? Вони ж всі «хапуги в білих халатах». Згадайте коли Ви остатній раз робили УЗД щитовидної залози чи внутрішніх органів, Ехо-серця чи відео гастроскопію, огляд в уролога та гінеколога який закінчується взяттям цитологічного матеріалу на дослідження? Правда не легко, мені –також!
Проблема нашої нації що в нас немає культури гігієни та культури медичного здоров`я!
Часто бачимо що старші люди не збережені, замучені важким життям та працею в колишній державі під назвою СРСР. Але ж вибачте за тридцять років медицина та діагностика кардинально змінилася зараз в кожному великому райцентрі може бути кілька кабінетів КТ чи МРТ, вже мовчу про УЗД чи ендоскопічне обстеження . В нас зберігся стереотип що держава за всіх має дбати, мені хтось щось винен чи зобов’язаний. І це міф, який потрібно спростовувати.
Я наводжу простий приклад своїм пацієнтам : кожен водій знає скільки пробіг в його авто і коли потрібно замінити оливу в моторі. І як мінімум два рази в рік змінити резину на колесах. А скільки разів в рік ви цікавились станом свого організму, скільки раз в рік зробили ЕКГ, виміряли артеріальний тиск, провірили рівень глюкози в крові чи флюорографію легень?
Так звана сімейна медицина яка би мала працювати на профілактику чи ранню діагностику недуг в нашій країні так і не запрацювала, і виглядає що з такими темпами реформ та фінансуванням галузі ще скоро не запрацює. Стара радянська система вже давно не витримала критики часом. То що ж нам всім робити ? Сидіти та плакати спитаєте Ви ?
Ні звичайно що ні. Держава нам зараз може надати пакет невідкладної допомоги за ургентними показами. Всі свідомі люди повинні зрозуміти що їх здоров`я у їх руках. І як мінімум проявляти ініціативу до прагнення бути здоровим, розумним, красивим а це все зробить Вас щасливим, успішним, багатим.
Тому Я закликаю всіх свідомих людей відвідайте найближчим часом лікаря первинної ланки, буде будь-яка підозра зробіть базові обстеження (лабораторні та інструментальні), є сумніви відвідайте вузьких спеціалістів, особливо це стосується людей які мають обтяжений онкологічний анамнез, мають надмірну масу тіла, цукровий діабет чи гіпертонічну хворобу не чекайте коли стане гірше чи заболить що треба кликати швидку карету, бо це як правило стається в най неочікуваніший час наприклад Зимові свята, чи на другий день по них.
В групі ризику і люди без хронічних недуг, чи обтяженого анамнезу віком за 40-45 років які надмірно перепрацьовують фізично чи розумово. Нашим дітям потрібні здорові батьки, а нашим батькам здорові діти. Любіть Себе більше, та близьких які коло Вас…
Будьте здорові!
Лікар-хірург та ендоскопіст,
ас. каф. нормальної фізіології
ЛНМУ ім. Д. Галицького
Була Назар
Комментировать