Міністерство охорони здоров’я підтримує рішення АМКУ щодо заборони “оманливої реклами” новітніх тютюнових виробів. Мова про поширення недостовірних повідомлень про нібито менший ризик для здоров’я, порівняно з сигаретами, під час куріння сучасних тютюнових виробів для електричного нагрівання (ТВЕН). Про це йшлося на зустрічі-обговоренні рекомендацій Антимонопольного комітету України тютюновій компанії, щодо припинення поширення інформації, яка вводить в оману споживачів, зокрема, під час реклами пристроїв IQOS.
Скаргу щодо “оманливої реклами” подав один зі споживачів: чоловік вважав, що тютюнові вироби для електричного нагрівання є більш безпечними для його здоров’я, ніж звичайні сигарети, однак підтвердження цій інформації — не знайшов. Під час розслідування по справі АМКУ врахували наявні дані щодо негативного впливу тютюну на здоров’я від фахівців Міністерства охорони здоров’я України та Всесвітньої організації охорони здоров’я.
“Розслідування та рішення Антимонопольного комітету це важливий крок для захисту населення від оманливої інформації про новітні тютюнові вироби, які зʼявляються на ринку. З огляду на опитування КМІС 2024 року 45% курців віком 18-29 років вживають ТВЕН, тоді як ще у 2023 році цей показник був на рівні 37%, найчастіше їх обирає молодь. Новітні тютюнові вироби з’являються на ринку швидко, тоді як спеціалізовані дослідження щодо їх безпосереднього впливу на здоров’я потребують мінімум кількох років і ще не проводились у світі. Однак наявних даних, щодо шкоди тютюну та інших складових тютюнових виробів, достатньо для розуміння, що будь-яка система нагрівання тютюну небезпечна та не зменшує ризики від куріння. Такі рекламні обіцянки — це маніпуляція ціною здоров’я. Україна має послідовну позицію у посиленні антитютюнової політики та заходів, спрямованих на захист здоровʼя громадян: перш за все дітей та молоді від шкоди тютюну.” — Ігор Кузін, заступник міністра охорони здоровʼя, головний державний санітарний лікар України.
Зокрема, задля захисту здоровʼя дітей та молоді від приваблення до вживання тютюну та нікотину у Верховній Раді зареєстрований законопроєкт №12091, який, зокрема, передбачає заборону ароматизованих ТВЕН та впровадження комбінованих медичних попереджень на пачках ТВЕН, що передбачено євроінтеграційним зобовʼязанням України відповідно до Директиви 2014/40/ЄС.
За даними ВООЗ будь-які форми вживання тютюну завдають руйнівної шкоди здоровʼю людини, включно з тютюновими виробами для нагрівання, з огляду на токсичність і наявність канцерогенів навіть у природному вигляді. Окрім того, незалежні дослідження демонструють, що вміст понад 20 шкідливих і потенційно шкідливих хімічних речовин значно вищий, ніж у сигаретному димі. Тому ВООЗ рекомендує заборонити всім виробникам й асоційованим групам робити заяви про меншу шкоду від тютюнових виробів для нагрівання порівняно з іншими тютюновими виробами, а також регулювати ТВЕН на рівні з іншими тютюновими виробами відповідно до Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну включно з акцизним оподаткування на рівні сигарет. Україна ратифікувала Рамкову конвенцію (РКБТ ВООЗ) у 2006 році і відтоді досягла значних успіхів у сфері контролю над тютюнокурінням, зокрема, завдяки впровадженню ефективних законодавчих змін.
Нагадаємо, що в Україні з 11 липня 2023 року в Україні діє антитютюновий Закон №1978, яким внесені зміни, що передбачають комплексне регулювання. Ці норми якого базуються на положеннях рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну та імплементують положення директиви 2014/40/ЄС, реалізація якої знизила поширеність куріння у Європейському Союзі.
З 11 січня 2024 року в країні набули чинності нові норми щодо маркування пачок тютюнових виробів. Це важливий етап імплементації директиви Єврокомісії 2014/40/ЄС, яка передбачає комплекс заходів для захисту населення від шкоди тютюнових виробів та електронних сигарет. Міністерство охорони здоров’я України розробило та затвердило 14 наборів медичних попереджень (варіантів тексту та ілюстрацій), технічні вимоги до дизайну та форми маркування, а також порядок нанесення попереджень виробниками тютюнових виробів.
З 11 липня 2024 вступили в дію зміни, які забороняють рекламу електронних пристроїв для куріння та продаж е-сигарет і рідин до них з ароматичними та смаковими добавками, передбачені законодавством (Закон №1978). Окрім того, під забороною:
- сигарети, у яких рівні викиду в диму однієї сигарети перевищують: нікотину – 1 міліграм, смоли – 10 міліграмів, монооксиду вуглецю – 10 міліграмів;
- сигарети та тютюн для самокруток, що містять смако-ароматичні добавки у будь-яких компонентах (зокрема, фільтрі, папері, капсули яких містять тютюн або нікотин, або смако-ароматичні добавки);
- тютюн для перорального вживання.
Контроль за дотриманням антитютюнового законодавства відновлено квітня 2023 року. Підставами для проведення позапланових перевірок є також і звернення споживача до Держпродспоживслужби.
Комментировать