Передчасні пологи: яка загроза для дитини?
Щастя, біль, тривога, радість, страх, надія – ці та інші емоції сплітаються воєдино, коли на світ з’являється маля раніше терміну, коли «рання пташечка» поспішила в обійми своїх батьків та рідних або з медичного зору передчасні пологи.
Передчасні пологи – одна з найпоширеніших причин дитячої смертності в Україні та світі. За підрахунками Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку близько 15 млн дітей, або кожен 10-й малюк на планеті, народжується передчасно. Маленькі поспішайки потребують особливого догляду, адже тривалий час вони змушені проводити в реанімації у спеціальних кувезах, що зберігають необхідний режим тепла та вологості.
У середньому дитина, народжена раніше терміну, перебуває у відділенні інтенсивної терапії 118 днів. За цей час малюку доводиться пережити понад 1000 болючих процедур. Серед іншого немовлятам-поспішайкам можуть знадобитися особливі препарати для розкриття легенів, обладнання, яке допомагає дихати або їсти, цілодобовий нагляд тощо. Близько 7 тисяч передчасно народжених діток України з’являється на світ із екстремально низькою вагою. Деякі з малюків народжуються з несформованими органами, а деякі не можуть самостійно дихати та ковтати чи мають проблеми із зором. Перші місяці життя вони проводять у реанімації, а потім потребують тривалої реабілітації, а часом і хірургічних втручань. Держава забезпечує передчасно народжених дітей основними ліками. Проте велику кількість життєво необхідних препаратів батьки до цього часу змушені купувати за власні кошти.
Відповідальний бізнес та громадські організації об’єднуються заради збереження життя маленьких поспішайок. Зокрема, ГО «Ранні пташки» разом із брендом підгузків Huggies ініціювали благодійну акцію для перинатальних центрів України. Акція мала на меті привернути увагу суспільства до проблеми передчасного народження та ефективних способів виходжування малюків, що народилися раніше терміну.
Одним із таких способів є метод «Кенгуру», коли малюк тривалий час перебуває в тісному контакті шкіра до шкіри з мамою або татом, подібно до того, як кенгуру у сумці виношує своїх дітей. Це забезпечує швидке й повноцінне зігрівання дитини без застосування додаткових джерел тепла, а найголовніше – дає малюку повне відчуття близькості, безпеки та спокою.
«Метод “Кенгуру” – це природно, безпечно, екологічно і дуже важливо для гармонійного зростання передчасно народженого малюка. На ресурсах Асоціації подекуди батьки коментують, що під час виходжування або нічого не чули про такий підхід, або ж не мали дозволу бути поряд із немовлям. Ми активно підтримуємо кампанію, присвячену методу “Кенгуру”, аби він усе ширше і впевненіше використовувався в Україні, а також для того, щоб кожне передчасно народжене маля мало право на рятівні обійми шкіра до шкіри з мамою чи татом», – розповідає Олександра Балясна, голова ГО «Ранні пташки».
За даними ВООЗ, 75% перинатальних втрат серед передчасно народжених дітей можна уникнути без медикаментозного втручання, зокрема із використанням методу “Кенгуру”, зі збереженням теплового ланцюжка та за підтримки грудного вигодовування. Вже чотири роки поспіль ми активно допомагаємо перинатальним центрам по всій Україні. І сподіваємося, що настануть часи, коли буде жити кожен передчасно народжений малюк, – говорить Анастасія Горішнякова, директор з маркетингу ТОВ з ІІ «Кімберлі-Кларк Україна».
Про ГО «Ранні пташки»
ГО «Ранні пташки» – громадська організація, яка основним напрямом діяльності вбачає адвокацію прав передчасно народжених дітей та їхніх батьків, інформаційну підтримку, проведення навчання, згуртування спільноти та підвищення обізнаності широкого загалу щодо проблематики передчасних пологів. До складу організації також входить благодійний фонд, який має на меті матеріальне забезпечення та закупівлю обладнання для неонатальних відділень по всій Україні. ГО «Ранні пташки» представляє Україну в міжнародній спільноті пацієнтських організацій EFCNI (Європейський фонд з догляду за новонародженими дітьми) серед 70 асоціацій батьків із 60 країн світу.
Про Kimberly-Clark
Корпорація Kimberly-Clark – провідний світовий виробник засобів особистої гігієни, споживчих тканин та професійних товарів. Продукти компанії під торговими марками Huggies, Kotex, Kleenex та інші є невід’ємною частиною життя людей у понад 175 країнах світу. Kimberly-Clark дотримується принципів відмінної якості, високого рівня обслуговування та чесного ведення бізнесу. За більш ніж сто років своєї діяльності Kimberly-Clark завоювала відмінну репутацію завдяки піклуванню про своїх клієнтів, працівників та навколишнє середовище. Бренд підгузків Huggies® від Kimberly-Clark протягом 4 років активно підтримує передчасно народжених дітей та їхні родини, докладає зусиль для впровадження методу «Кенгуру» у перинатальних центрах України.
Про Асоціацію неонатологів України
Асоціація неонатологів України – національна професійна спілка лікарів, що об’єднує фахівців з неонатології та неонатальної хірургії, педіатрії, акушерства та гінекології, медичної генетики та інших дисциплін. Асоціація була створена медичною спільнотою України з метою об’єднання зусиль професійного товариства щодо всебічного сприяння розвитку неонатології як галузі медичної науки та практичного розв’язання сучасних проблем медичного обслуговування новонароджених. Головними пріоритетами та завданнями діяльності Асоціації є узагальнення передового досвіду роботи практикуючих лікарів, участь у розробці та затвердженні протоколів надання медичної допомоги за конкретними нозологіями, безперервна професійна освіта, участь в атестації фахівців, а також вирішення професійних, соціальних та правових питань її членів.
Комментировать