Вопросы психологии Семья и дети

Психологічне насилля. Як допомогти собі або другу

Гіркота ситуації в тому, що чекати на “потепління” у відносинах має мало сенсу.  Часто дії аб’юзера не свідома, і під диктатором ховається особистість із своїми травмами, і модель “жертва-переслідувач-рятівник” є наслідуваною і робочою у житті. Тому, якщо людина помітила в собі аб’юзера, за вашого бажання вам допоможе психотерапія.

Білик Людмила – процесуально орієнтований психолог, психотерапевт.
Білик Людмила – процесуально орієнтований психолог, психотерапевт.

Якщо ж Ви помітили свою схожість із жертвою, то надії на те що аб’юзер сам зміниться немає — навіщо? Завершити відносини з аб’юзером це теж нелегкий крок, адже межі особистості проломлені. Тому в першу чергу потрібно працювати з відчуттям себе, заземленням, межами, ресурсом в т.ч. з допомогою психотерапевта чи в групі підтримки людей, самостійна робота з відбудовою самоцінності, відчуттям своїх потреб, бажань.

Річ у тому, що, навіть, коли жінка йде від тирана, якщо модель відносин не змінилась новий партнер з часом може почати “співати тієї ж”, тому тут я пропоную в першу чергу повернути фокус на себе, адже немає сенсу шукати нове, якщо шукає те саме. Також модель “життя з тираном” скоріше за все проростає з дитинства.

Працюючи із співзалежністью у відносинах моя основна задача допомогти дорости тим частинам, які були недостатньо або неякісно сформовані. В тому навчити клієнта направляти піклування на себе, формувати “внутріньої батьківської фігури”, яка любить і піклується. Також працювати з межами.  Процесуально орієнтована робота дає можливість активувати внутрішні ресурси клієнта і вже із активної позиції взаємодії, тим самим клієнт отримує сили для виходу із позиції жертви, в робочу позицію “ хочу”.

Так як аб’юзер намагається домінувати підпорядкувати собі партнера, крім того за умови того ж неглекту у людини виникає відчуття того, що щось не так, але сама людина в цьому сумнівається. Крім того так званий “Стокгольмський синдром” впливає паралізуючи на жертву, яка буде сприяти і виправдовувати аб’юзера.

Як допомогти другу

Як раптом ви стали свідком того, що по відношенню до вашого друга є насмішки, зницінення, шантаж, ізоляція або обмеження кола спілкування можна спробувати поговорити на тему аб’юзу, дати емоційну підтримку і можливо матеріальну, якщо людині, наприклад, потрібно буде з’їхати від аб’юзера. Зараз є декілька ініціатив по створенню центрів, де жінки отримували б тимчасове житло, для того щоб поїхати. Звичайно, людині, що підлягала емоційному насильству і має ознаки посттравматичного синдрому і депресії, потрібна підтримка. Таке може статися з кожним, і людина не має винити себе за негідне відношення партнера, або відчувати сором. Звісно, можна порадити спеціаліста психолога чи психотерапевта і дати координати, але буде звертатись людина комусь за допомогою далі – це ніяк не можна передбачити. Тому дуже потрібна допомога саме тієї людини, до якої потерпілий звернувся вперше з проханням допомоги.

Крім того, з другом можна проводити спільно час, давати поради, згадати щось приємне, підтримати у планах на майбутнє. Чим краще людина відчуває себе, починає проживати свої почуття, в тому числі біль, тим більш чіткою і об’ємною для неї стає картина її життя. Дуже часто, навіть після першої сесії психологічної допомоги, люди зізнаються, що “Виявляється зі мною все добре”.

 

 

Комментировать

Нажмите для комментария

Здравствуйте,
Выйти

    Мы на Facebook