Дистанційне навчання

Україно-швейцарський проєкт «Діємо для здоров’я» навчає медиків застосовувати PEN-протоколи

Україно-швейцарський проєкт «Діємо для здоров’я» навчає медиків застосовувати PEN-протоколи

Як надавати якісну медичну допомогу з обмеженими ресурсами: Україно-швейцарський проєкт «Діємо для здоров’я» навчає медиків застосовувати PEN-протоколи для лікування неінфекційних захворювань в умовах гуманітарної кризи

Зростання у світі кількості неінфекційних захворювань (НІЗ) є однією з основних загроз громадському здоров’ю, адже вони призводять до високого рівня смертності та інвалідності населення. До поширених НІЗ належать серцево-судинні захворювання, діабет, хронічні респіраторні та онкологічні захворювання. В умовах надзвичайних ситуацій, епілепсія та хвороби нирок також є поширеними НІЗ.

До повномасштабного вторгнення росії в Україну, в 2020-2021 році, на серцево-судинні та онкологічні захворювання припадало 86% смертності. Дослідження показують, що гуманітарні ситуації, пов’язані з підвищеною захворюваністю та смертністю від НІЗ, можуть негативно впливати на показники громадського здоров’я впродовж багатьох років після їхнього закінчення.

На це впливають чимало факторів, зокрема пошкодження чи руйнування об’єктів інфраструктури та медзакладів. За понад 15 місяців повномасштабної війни в Україні ворожі обстріли пошкодили 1370 медзакладів,  ще 184 об’єкти були зруйновані вщент. Стрес, підвищена тривожність,  погане харчування та переривання лікування хронічних захворювань також вплинули на значне поширення та ускладнення перебігу неінфекційних захворювань.

Тому в межах Україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я» у Дніпропетровській, Полтавській, Львівській, Рівненській областях проходять навчальні тренінги з впровадження PEN-протоколів, адаптованих для умов гуманітарної кризи (PEN-H) для закладів первинної медико-санітарної допомоги.

PEN-H протоколи включають в себе комплекс пріоритетних, економічно ефективних втручань, здатних забезпечити прийнятну якість медичної допомоги із дуже обмеженими ресурсами. Під час тренінгу учасники навчаються мотиваційному консультуванню, розглядають інструменти та практичні кейси на тему ведення пацієнтів з серцево-судинними захворюваннями та артеріальною гіпертензією, цукровим діабетом, бронхіальною астмою та ХОЗЛ, напрацьовують активності для плану впровадження PEN-H протоколів у щоденну медичну практику.

«Ми бачимо, що сімейним лікарям та медичним сестрам бракує знань у темі профілактики та менеджменту неінфекційних захворювань. Особливо бракує повноцінного залучення медичних сестер/братів до роботи з пацієнтами з НІЗ. Україно-швейцарський проєкт «Діємо для здоров’я» прагне посилювати спроможність закладів ПМД щодо раннього виявлення, лікування та ведення пацієнтів із НІЗ через розвиток навичок та компетенцій медичних працівників», – ділиться Владислав Збанацький, координатор з питань первинної ланки медичної допомоги Україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я».

Програма побудована на ідеї перевернутого навчання, тобто, теоретичний матеріал студенти опрацьовують самостійно перед тренінгом (лекція 1 та 2), а на заняттях фокусуються на практичних вправах і груповій роботі. Крім того, викладачі тренінгів – це сімейні лікарі та медичні сестри та брати ПМД, які діляться колегами власним досвідом, опираючись на сучасні стандарти та протоколи.

Щоб стати учасником тренінгу необхідно звернутися до регіональних координаторів проєкту.

Впродовж червня–вересня 2023 року тренінг пройшли понад 700 сімейних лікарів та медичних сестер. Мета проєкту – навчити якомога більше медичних працівників, які будуть ділитися своїми знаннями і досвідом з колегами за принципом «рівний рівному».

Також на основі навчальної програми з впровадження PEN-протоколів, буде розроблений онлайн-курс для навчальної платформи Центру громадського здоров’я МОЗ України, який можна буде пройти наступного року.

 

Україно-швейцарський проєкт «Діємо для здоров’я» навчає медиків застосовувати PEN-протоколи

 

Україно-швейцарський проєкт «Діємо для здоров’я» навчає медиків застосовувати PEN-протоколи

 

Україно-швейцарський проєкт «Діємо для здоров’я» навчає медиків застосовувати PEN-протоколи

 

Україно-швейцарський проєкт «Діємо для здоров’я» навчає медиків застосовувати PEN-протоколи

 

Про Україно-швейцарський проєкт «Діємо для здоров’я» 
Україно-швейцарський проєкт «Скорочення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань в Україні» має на меті зменшити тягар хвороб та запобігти передчасній смертності від НІЗ. Проєкт реалізується за підтримки Швейцарії, що надається через Швейцарську агенцію розвитку та співробітництва (SDC). Проєкт впроваджується на національному, регіональному (Львівській, Дніпропетровській, Полтавській, Рівненській та Херсонській областях) та територіальному рівнях (робота з громадами). Детальніше читайте на сайті проєкту та на Фейсбук сторінці.

    Ми на Facebook

    Найпопулярніше

    Вибір редакції