Інтерв'ю спеціаліста Новини

Процес розвитку раку від моменту попадання азбесту в легені до виникнення захворювання складає 20-40 років

Процес розвитку раку від моменту попадання азбесту в легені до виникнення захворювання складає 20-40 років

Під час обговорення питання забороні використання азбесту в Україні Ольга Цигульова, координатор програми з хімічної безпеки Всеукраїнської екологічної громадської організації «Мама-86», розповіла про проблеми і ризики, що пов’язані з використанням азбесту.

Я трохи розкажу про негативні екологічні наслідки впливу азбесту на здоров’я та що робиться зараз в Україні, в тому числі, на якому місті ми знаходимося у світовому рейтинзі. Справа у тому, що азбест вже 10 років поспіль знаходиться в полі уваги Роттердамської конвенції, стороною якої є в тому числі і Україна. І хризотиловий лобі, яку представляє декілька країн, в тому числі наші сусіди по кордону – Казахстан та Росія, зайняли дуже жорстку позицію проти включення цієї речовини до списку потенційно небезпечних та заборонених. Раніше Україна також була в тій невеличкій групі, яка блокувала рішення Роттердамської конвенції, але цього року на восьмій конференції, що відбулася у квітні, Україна вперше висловила свою державну позицію що до того, що вона вперше не буде заперечувати проти включення хризотилового азбесту до переліку три Роттердамської конвенції. Я вважаю, що це великий прорив, це результат нашої наполегливої роботі по лобіюванню, по розтлумаченню та інформуванню. І це дуже важливо. Інше питання, яке пов’язане з хризотиловим азбестом – це речовина, яка входить до переліку канцерогенних речовин, дуже жорстких речовин до речі. Волокна хризотилового азбесту знаходяться у повітрі за рахунок утворення азбестовмістних відходів, і дуже багато  цих волокон містяться у повітрі на дорогах, особливо там, де часто гальмують автівки, тому що матеріали, які використовуються в автомобілях, вони також мають у своєму складі ці хризотилові наповнювачі.

І тому питання – що робити з уже накопиченими запасами готових матеріалів та запасами речовини для виробництва та відходів. Міністерство також передбачило і цей аспект у спеціальній стратегії поводження з відходами, над якою працювала спеціальна робоча група и напрацювало гарні рекомендації. Нехай це ще тільки процес, і він починається, але мі вже маємо певний рух в тому напрямку, і це вже добре.

Деякі неурядові організації, які займаються питаннями хімічної безпеки, вони постулюють в свої роботі принцип растороги, тобто вони навпаки намагаються довести и внушають, що азбест – це безпечно, що люди не відчувають шкідливого його впливу і т.д., але це все спекуляції, які вигідні поставникам небезпечного матеріалу в Україну. Зараз наша задача довести до відома населення, що азбест насправді дуже небезпечний матеріал, що може спричинити дуже тяжкі наслідки для здоров’я, та лобіювати продовження просування наказу для його остаточного виконання. Я сподіваюся що в цьому питанні на нас чекає прогрес найближчим часом.

Основна небезпека азбесту в тому, що при попаданні в організм людини його волокна не розсмоктуються, а викликають запальний процес. У людини, що страждає професійним захворюванням з причина роботи з азбестом, ризик захворіти на рак легенів в п’ять разів вище, ніж у решти людей, а у курців цей показник ще вищий. Процес розвитку раку від моменту попадання азбесту в легені до виникнення захворювання складає 20-40 років. Враховуючи це, вчені прогнозують пік захворюваності на 2015-2020-ті роки навіть в тих країнах, де використання азбесту було заборонено ще в початку 90-х років минулого століття.

Сьогодні за заборону вcіх типів азбесту виступають ВООЗ, десятки міжнародних асоціацій, Всесвітня торгова організація, уряду більше 50 країн. Посилаючись на результати численних досліджень, вони закликають припинити видобуток азбесту і відмовитися від виробництва та використання азбестовмісних продукції.

Нажаль, в Україні зараз немає статистики по захворюванності саме через шкідливий вплив азбесту, але можу сказати, що кількість випадків раку легенів, та й взагалі раку, дуже високий. Більш того, встановити зв’язок між впливом речовини та наслідками для здоров’я досить важко, а рівень свідомості громадян та розуміння того, що потрібно звертатися до суду, досить низький. Поки що».

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook