День в історії

Протистояння найстрашнішій хворобі людства

30 січня є Всесвітнім днем ​​підтримки хворих на лепру.

Як все розпочалося?

Лепра, проказа, хвороба тисячоліть або живих мерців. Це один з найбільш жахливих кошмарів людства або просто «несуча смерть і страждання» — стільки було назв у цього найдавнішого захворювання, яке було не під силу лікувати аж до 1940-х років

Перша письмова згадка про лепру датується 600 роком до н. е. Про цю жахливу ​​хворобу, яка протягом тисячі років наводила жах на людство є згадки як в Біблії, так і в єгипетських священних папірусах і грецьких міфах.

Хворі на лепру піддавалися вигнанню і були позбавлені права на нормальне життя. Самий пік захворюваності був у XII — XIV столітті, в той момент були заражені практично всі Європейські країни.

Лепра є хронічним інфекційним захворюванням, збудником якого є Mycobacterium leprae. Хвороба вражає шкіру, периферичну нервову систему, слизову оболонку верхніх дихальних шляхів і очі. При відсутності лікування призводить до виникнення гнійних ран, виразок і наривів на тілі і деформації кінцівок.

Лепра передається через виділення з носа і рота при частих і тісних контактах із хворими людьми, які не проходять лікування.

Проказа була нещадною до всіх, перед нею були рівні як царі, так і жебраки.

Середньовічна хвороба була настільки заразна і так швидко поширювалася між людьми, що в Палестині був створений лицарський орден Св. Лазаря, туди приймали тільки «прокажених». Якщо в ті часи будь-хто захворів на проказу його відразу ж переносили в список смертників і призначали лише симптоматичне лікування.

У 1940-х році був розроблений препарат дапсон -який гальмує розвиток хвороби. Але так як лікування було занадто тривалим і могло затягнутися на десятиліття, вчені проводили експерименти щоб створити більш швидкодіючий препарат. Так на початку 1960-х років були винайдені рифампіцин і клофазімін, які були включені в комбіновану лікарську терапію (КЛТ).

У 1981 році ВООЗ затвердило ефективну КЛТ в яку входило 2 або 3 препарату: дапсон і рифампіцин, а клофазімін приєднують при мультібактеріальній інфекції. Тільки це поєднання лікарських препаратів сприяє одужанню пацієнта.

З 1995 року ВООЗ безкоштовно надає комбіновану лікарську терапію пацієнтам по всьому світу.

Статистичні данні

ріккількість
2013215 656 нових випадків захворювання
2014213 899 нових випадків захворювання
кінець 2015176 176 випадків захворювання (0,2 випадка на 10 000 чоловік).                  211 973 (2,9 випадка на 100 000 чоловік)- нових випадків захворювання
Глобальна статистика свідчить про те, що 199 992 (94%) нових випадків лепри було зареєстровано в 14 країнах, яких щорічно реєструється понад 1000 нових випадків, а в інших країнах було зареєстровано лише 6% нових випадків.

30 січня визнано Всесвітнім днем допомоги хворим на лепру, а також днем захисту прав цих людей.

    Ми на Facebook

    Найпопулярніше

    Вибір редакції