Новини

МОЗ підготувало пропозиції до плану заходів в межах Ukrainian Facility від ЄС

МОЗ підготувало пропозиції до плану заходів в межах Ukrainian Facility від ЄС

Ukrainian Facility (Український фонд) — чотирирічна програма фінансування ЄС на відновлення України із загальним бюджетом у 50 млрд євро для втілення заходів протягом 2024 – 2027 років. Створення цього фонду було анонсовано на міжнародній Конференції з відновлення України, яка проходила 21-24 червня у Лондоні.

Важливою особливістю цієї програми у порівнянні з іншими чинними проєктами фінансової допомоги від ЄС є те, що фінансування спиратиметься на запропонований урядом план з відновлення, який пов’язуватиме виділення коштів із здійсненням галузевих і структурних реформ в рамках процесу вступу України до ЄС.

Міністерство охорони здоров’я в межах підготовки цього плану сформувало свої пропозиції, які стосуються відновлення людського капіталу.

«Ukrainian Facility — це допомога ЄС, яка першочергово направлена на відновлення і відбудову української економіки та зростання нашого ВВП. А це неможливо, якщо ми не матимемо ресурсних людей, які цю відбудову здійснюватимуть. Війна дуже негативно вплинула на наш людський капітал, і мова тут не тільки про загиблих та тих, хто вимушено залишив Україну. Ми маємо десятки тисяч людей, які внаслідок бойових дій втратили кінцівки, отримали інвалідність, збільшилася кількість інсультів, і майже все населення має ту чи іншу психологічну травматизацію, яка дуже сильно впливає на їх соціальне та трудове життя. Розуміючи цю ситуацію, ми концентруємо наші зусилля на реабілітації українців, затверджуємо нові галузеві стандарти, робимо реформу МСЕК. Всі ті заходи, які дозволять повернути наших людей до повноцінного життя та роботи», — відзначила заступниця міністра з питань євроінтеграції Марина Слободніченко.

Загалом пропозиції від МОЗ мають 7 пріоритетних заходів: 

  • 1. Реформа системи медико-соціальної експертизи осіб з інвалідністю. 

Через війну «інвалідизація» населення України має дуже високі темпи і стає критично проблемною для суспільства. Саме тому держава має впроваджувати комплексні заходи для забезпечення повноцінної інтеграції людей з інвалідністю у суспільство. Реформа системи медико-соціальної експертизи для людей з інвалідністю передбачає впровадження в Україні міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я для осіб з інвалідністю. Ця зміна дозволить повноцінно інтегрувати осіб з обмеженими можливостями в економічне життя країни та дозволить збільшити можливості для їх працевлаштування.

  • 2. Розробка та затвердження галузевого стандарту надання реабілітаційної допомоги у разі інсульту. 

Інсульт є однією з основних причин смерті та інвалідності серед дорослого населення. Щороку в Україні фіксується близько 130 тисяч випадків інсульту, в результаті якого протягом першого місяця помирає 30–40% осіб і близько 50% — протягом року. Через війну ситуація лише погіршилася. У 2023 році кількість інсультів в Україні збільшилась на 16%. Очікується, що через війну інсульти «помолодшають» орієнтовно на 10-15 років: внаслідок психоемоційного навантаження людей в умовах війни зростає кількість випадків інсульту у молодому віці. Покращення реабілітації після інсульту дозволить зменшити інвалідизацію та повернути пацієнтів до активного економічного та соціального життя.

  • 3. Розробка та затвердження галузевого стандарту надання реабілітаційної допомоги після ампутації.

Протягом 2022–2023 років в електронній системі охорони здоровʼя було зареєстровано понад 47 тисяч осіб, які втратили одну або більше кінцівок. При цьому ми розуміємо, що реальна кількість ампутацій є значно більшою. Саме тому одним із найактуальніших питань охорони здоров’я — це забезпечення постраждалих якісною реабілітацією після ампутації та протезування. Стандартизація цієї процедури гарантуватиме повернення українців до активного соціального та трудового життя.

  • 4. Розробка та впровадження пакета гарантованих медпослуг з лікування психічних розладів та надання психологічної допомоги на амбулаторному рівні для дорослих та дітей.

Результати соціологічних досліджень свідчать, що 9 з 10 українців за рік війни особисто відчули хоча б один із симптомів психотравматизації. За експертними оцінками, 40-50% населення України потребуватиме психологічної підтримки різного ступеню інтенсивності: зокрема, мова про 1,8 млн військових та ветеранів, 7 млн людей старшого віку, близько 4 млн дітей та підлітків. Прогнозована потреба в допомозі з питань психічного здоров’я на всіх рівнях може становити до 15 млн осіб.

  • 5. Розробка та впровадження стандартів та клінічних протоколів лікування для телемедицини. 

Впровадження телемедицини — дистанційного надання медичних послуг за допомогою телефону, планшету або комп’ютеру — дозволить покращити доступ до медичної допомоги. Особливо це актуально у постраждалих від війни регіонах. Сучасні можливості цифрових технологій використовуватимуться як для профілактики захворювань, так і для забезпечення універсального охоплення населення медичною допомогою.

  • 6. Забезпечення безбар’єрного доступу для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до медзакладів.

Внаслідок бойових дій та терористичних атак все більше і більше українців отримують травми та інвалідність. Динаміка свідчить, що людей з інвалідністю ставатиме дедалі більше. Саме тому пріоритетним завданням МОЗ є першочергово забезпечити безбар’єрний доступ для людей з інвалідністю до медзакладів. В рамках цього заходу планується розробка та прийняття постанови уряду з вимогами до лікарень щодо забезпечення безбар’єрного доступу та пересування для маломобільних груп населення.

  • 7. Відбудова пошкодженої медичної інфраструктури з акцентом на доступність та ефективність мережі. 

Від початку повномасштабної війни внаслідок терористичних атак рф завдано шкоди 1409 об’єктам медзакладів. 186 з них повністю зруйновані. Відновлення та модернізація медичної інфраструктури України має передбачати підвищення енергоефективності, забезпечення доступу до альтернативних джерел енергії та реалізацію заходів з безбарʼєрності. Пріоритетом для відбудови та модернізації є заклади спроможної мережі, а також проєкти національного рівня, в тому числі реабілітаційні центри.

 

Довідка: Ukrainian Facility — спеціальний фонд, яким керуватиме Єврокомісія, передбачає три компоненти фінансової допомоги для відновлення та відбудови України: виплати на заходи плану відновлення, гранти та позики. Кошти за першим компонентом становитимуть близько 80% від усього запланованого фінансування та надаватимуться на основі виконання плану. 

Проєкт пропозиції Європейської комісії щодо утворення Ukrainian Facility має бути розглянутий Європейським парламентом та Радою ЄС у пакеті з іншими пропозиціями щодо перегляду багаторічної фінансової програми. Після ухвалення Україні буде запропоновано подати свій план відновлення із зазначенням реформ та інвестицій, які вона має намір здійснити. Після оцінки плану Європейська комісія запропонує Раді ЄС прийняти його і встановить умови, які має виконати Україна для отримання підтримки.

Єврокомісія пропонує Європейському парламенту та Раді ЄС терміново розглянути цю пропозицію та ввести її в дію з початку 2024 року.

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook

    Найпопулярніше