Новини

Професійне вигорання — явище, а не хвороба: Що насправді затвердили в МКХ-11

Синдром вигорання входить до 11-го видання Міжнародної класифікації хвороб (МКХ) як явище, що виникло внаслідок хронічного стресу на роботі. Це не медичний стан чи діагноз, і це явище вже описували в МКХ-10. Основні зміни МКХ-11 стосуються ігрової залежності, інсульту, сексуального здоров’я і ПТСР.

20 травня у Женеві Всесвітня організація охорони здоров’я представила нове видання Міжнародної класифікації хвороб — МКХ-11 — на Всесвітній асамблеї охорони здоров’я. Це найбільш повний та систематизований перелік відомих та визнаних доказовою медициною хвороб та станів. Ним користуються медики, страхові компанії та застосовують в системі охорони здоров’я для прийняття рішень по всьому світу.

МКХ-11 набере чинності після погодження з усіма країнами ВООЗ.

Які зміни внесли до видання МКХ-11

У новому виданні Міжнародної класифікації хвороб вперше ігрова залежність класифікується як психічний розлад. Такий розлад характеризують як поведінкову залежність від азартних ігор — онлайн і оффлайн. Діагностувати його зможуть, якщо буде виявлено порушення в особистій, сімейній, соціальній поведінці, що спостерігається щонайменше 12 місяців.

Змінились підходи ло класифікації інсульту: тепер це захворювання мозку, а не системи кровообігу.

У МКХ-11 цілий розділ присвячений сексуальному здоров’ю. Це також нововведення МКХ-11.

Крім того, в МКХ-11:

 • менше термінів для діагностування посттравматичного стресового розладу: діагностувати розлад буде легше;
 • алегрії — захворювання імунної системи: таке групування покращить розуміння реакцій людини.
 • альтернативна медицина в одному розділі — легше обчислювати статистичні дані щодо хвороб та станів, поняття про які виникли ще в стародавній китайській медицині та сьогодні широко використовуються в Китаї, Японії, Кореї та інших країнах світу.
 • спеціальні коди щодо антибіотикорезистентності, це допоможе більш точно вимірювати ефективність ліків по всьому світу.

Докладніше: https://icd.who.int/en/

А от щодо вигорання фактично нічого не змінилось — явище описане в тому ж розділі, але більш широко.

Докладно про професійне вигорання в МКХ-11

Про професійне вигорання йдеться в розділі «Фактори, що впливають на стан здоров’я або контакт зі службами системи охорони здоров’я». У цьому розділі описані причини звернень пацієнтів за медичною допомогою. Ці причини не класифікуються як хвороби або стан здоров’я.

Згідно з МКХ-11, вигорання — це синдром, що виникає внаслідок хронічного стресу на робочому місці. Тобто хронічний стрес на роботі може призвести до емоційного вигорання.

Основні ознаки професійного вигорання:

 • втрачається енергійність, з’являється відчуття виснаження;
 • підвищується психологічне дистанціювання від роботи, негативні і песимістичні думки про роботу;
 • знижується професійна ефективність.

Синдром вигорання використовується у професійному контексті і не повинно застосовуватися для опису досвіду в інших сферах життя.

ВООЗ наголошує, що синдром вигорання на роботі — не нововведення МКХ-11. Це визначення також було у попередньому виданні — МКХ-10.

Комментировать

Нажмите для комментария

  Ми на Facebook

  Найпопулярніше

  Вибір редакції