МОЗ України надало роз’яснення щодо постанови Кабінету міністрів України про припинення фінансування пацієнтів без декларацій з лікарем на первинці з 1 квітня 2019 року.
Зміни у фінансуванні системи охорони здоров’я: гроші мають іти за пацієнтом ефективно
Що це означає?
Трансформація системи охорони здоров’я першою чергою змінює модель фінансування медичних закладів. Зміни розпочались саме з первинної ланки, де з липня 2018 року запрацював принцип “гроші йдуть за пацієнтом”. Людина обирає свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра, а Національна служба здоров’я платить кошти за договором у той заклад, де працює лікар. Таким чином, якщо раніше держава утримувала медичні заклади, то тепер — оплачує конкретний пакет медичних послуг, наданий пацієнтам у цьому закладі.
Щоби перехід на нову модель відбувався поступово і без ризиків, певний час діяв перехідний період. З липня 2018року медзаклади отримували за договорами з НСЗУ одночасно оплати за пацієнтів, які підписали декларації з лікарями медзакладу («зелений список»), і за пацієнтів, які мешкають на території обслуговування закладу, але ще не підписали декларацію про вибір лікаря («червоний список»). Тариф за пацієнтів без декларацій у 2018 році складав 240 грн на рік на людину, незалежно від віку, а з січня 2019 року — 120 грн.
За рік з початку національної кампанії «Лікар для кожної сім‘ї» ⅔ жителів України — 26 млн людей — обрали своїх сімейних лікарів, терапевтів і педіатрів. Динаміка підписання декларацій про вибір лікарів і зараз дуже висока.
Тому з квітня 2019 року пропонується закінчити перехідний період та повністю перейти на оплату медичних послуг за принципом «гроші йдуть за пацієнтом» за єдиним тарифом — 370 грн на людину на 2019 рік із застосуванням вікових коефіцієнтів.
Ця модель уже продемонструвала свою ефективність. Медзаклади отримують більше фінансування за медичні послуги, які надають конкретним пацієнтам. Це дозволяє покращувати сервіс, орієнтуватися передусім на потреби і комфорт пацієнта: попередній запис, оновлене обладнання, увага медперсоналу.
Чи зможуть пацієнти, які ще не підписали декларацію про вибір лікаря, отримати медичну допомогу?
Кожен зможе отримати медичну допомогу за необхідності. З квітня 2019 року пацієнтам, які не обрали свого сімейного лікаря або знаходяться у відпустці чи відрядженні, сімейний лікар, терапевт або педіатр надасть безоплатно медичну допомогу у невідкладному стані. Це регламентується Наказом МОЗ №503 «Про затвердження Порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу, та форми декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу».
Водночас сімейний лікар може запропонувати пацієнтові укласти з ним декларацію. Або якщо у нього вже достатня кількість пацієнтів — порадити укласти декларацію з іншим лікарем його Центру первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД).
Щоб скористатися гарантованим безоплатним пакетом послуг на первинній ланці, пацієнт має підписати декларацію з сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром. Адже тепер ваш особистий лікар — ваша точка входу до системи медичної допомоги. Наприклад, з квітня 2019 року без підписаної декларації не можна буде отримати рецепт на «Доступні ліки».
Якщо ви не обрали свого лікаря, саме час це зробити. Ви можете знайти свого лікаря або найближчий медзаклад на інтерактивній мапі Національної служби здоров’я https://nszu.gov.ua/gromadyanam/elektronna-karta-misc-nadannya-pmd.
Екстрена медична допомога виїжджатиме на звернення, незалежно від наявності декларації з лікарем.
Чи будуть заклади отримувати менше грошей?
Заклади з високим рівнем укладення декларацій не відчують різниці в оплаті. Ті ж заклади первинки, які ще недостатньо попрацювали для укладання декларацій, повинні активніше це робити. По-перше, піднімати рівень сервісу так, щоб люди саме їм довірили своє здоров’я. Друге, не менш важливе, — пояснювати пацієнтам необхідність обрати свого лікаря і підписати з ним декларацію.
Це стане стимулом для медзакладів швидше переходити на нову, більш ефективну модель оплати медичних послуг.
Нагадуємо, що в обгрунтуванні відповідного рішення Кабінету міністрів про припинення оплати медичних послуг для населення без декларацій, йдеться про економію понад 300 мільйонів гривень бюджетних коштів. Ці ж кошти мають направити на інші потреби галузі.
З 1 квітня МОЗ більше не оплачуватиме медичні послуги за пацієнтів без декларацій
Комментировать