Новини Новини медицини

Попередження МОЗ України про небезпечніть укусів кліщів

Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, затверділість м'язів шиї, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м'язів, нервової і серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності

Під час весняно-літнього періоду у лісах і парках кліщи стають дуже активними і усім нам слід про це пам’ятати і остерігатися. Чому? Справа в тім, що укуси кліщів загрожують наступними захворюваннями:

 • іксодовий кліщовий бореліоз або так звана хвороба Лайма;
 • кліщовий вірусний енцефаліт та марсельська гарячка.

Перші прояви:  

 • почервоніння на місці присмоктування кліща;
 • головний біль;
 • затверділість м’язів та шиї;
 • ломота у всьому тілі та млявість.

Експерти запевняють, що лікування потрібне саме на ранній стадії, бо це дуже небезпечна хвороба, яка може вразити шкіру, суглоби, м’язи, нервово-судинну систему, а у деяких випадках навіть може обернутися інвалідністю. Ступінь ризику залежить від того, як довго тривало присмоктування кліща: якщо йдеться про добу, ймовірність інфікування зовсім невисока, але якщо йдеться вже про три доби — це близько 100%.

Кліщовий вірусний енцефаліт

Це хвороба, яка починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти, порушення сну. В першу чергу страждає нервова система, що і може стати причиною інвалідності, а  в окремих випадках може навіть призвести до летальних наслідків.

Заразитися можна не лише під час кровоссання кліща, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.

Як цього уникати

 1. Накривайте голову головним убором і намагайтеся вдягати однотонний одяг, що має довгі рукави коли збираєтесь на прогулянку. Бажано, щоб ваш одяг щільно прилягав до тіла, так вам буде легше помітити кліщів.
 2. Кожні 2 години під час прогулянки оглядайте себе і своїх супутників, аби виявити кліщів. Повторіть огляд і вдома. Особливо ретельно обдивіться ділянки тіла, покриті волоссям.
 3. Місце для привалів на природі звільніть від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.
 4. Повернувшись додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із одягу.
 5. Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні ефективні засоби, найчастіше це — аерозолі, які відлякують кліщів.

Якщо виявлено кліща на шкірі

Щойно ви помітили кліща на шкірі негайно:

 1. Негайно звернутися до найближчого травмпункту. Якщо це неможливо, видалити його самостійно: можна змастити кліща олією, повільно витягнути разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини.
 2. Після видалення кліща змастити ранку розчином йоду або спиртом. Якщо хоботок залишився, його видаляють стерильною голкою.
 3. Після видалення ретельно вимити руки з милом, а кліща спалити.
 4. Протягом двох тижнів щоденно замірювати температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі – звернутися до лікаря.

Читайте також: Разработан метод быстрой диагностики клещевого энцефалита

Комментировать

Нажмите для комментария